زودتر از هشت ماه به ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد می‌رسیم

23 دی 1399 ساعت 12:38

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مصوبه مجلس برای تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد برای ما به راحتی قابل تحقق است، گفت: شاید زودتر از هشت ماه بتوانیم به این میزان برسیم.


به گزارش اوشیدا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه شب ۲۲ دی ماه با حضور در برنامه جهان آرا  ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای درباره آغاز مجدد تولید غنی سازی ۲۰ درصد عنوان کرد: شروع ۲۰ درصد با توجه به قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس در ماده اول مقرر کرده بلافاصله بعد از تصویب از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصد را داشته باشیم. در مورد ۲۰ درصد ما سال ۱۳۸۸ تولید آن را شروع کردیم زمانی که دنبال سوخت راکتور تهران بودیم و بعد از آن موفق شدیم سوخت را تولید کنیم و نقطه عطفی برای فعالیت‌های هسته‌ای ما شد.

وی افزود: مجلس تصمیم گرفت تولید ۲۰ درصد از سر گرفته شود. اگر چه در گام‌های کاهش تعهد این موضوع را داشتیم و وقتی عدد ۳.۶۷ را کنار گذاشتیم عملا می‌توانستیم تا ۲۰ درصد بالا برویم، ولی بنا به سیاست‌های دولت تصمیم گرفته شد در حدود ۴.۵ درصد تا ۵ درصد تولید کنیم که آن هم بالاتر از ۳.۶۷ درصد بود و آن هم مواد اولیه امروز ما را تولید می‌کرد.
 
کمالوندی بیان کرد: الان حدود چهار تن مواد اولیه داریم و مصوبه مجلس که حدود ۱۲۰ کیلوگرم ظرف یک سال تولید کنیم به راحتی برای ما قابل تحقق است. از زمانی که کار را شروع کردیم شاید زودتر از هشت ماه مقداری که قانون تعیین کرده به آن برسیم.
 
وی درباره واکنش‌ها به آغاز غنی سازی ۲۰ درصد گفت:‌ متاسفانه سیاه‌نمایی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران از ابتدا بوده که نه به فعالیت‌های کشور ما بلکه به ذات تکنولوژی هسته‌ای برمی‌گردد. وقتی می‌خواهید به قله هسته‌ای برسید باید به قله‌های دیگر در حوزه‌های فیزیک، شیمی،‌ ریاضی و سیالات و ... برسید. وقتی توانایی‌های ایران را دیدند به سیاه‌نمایی شروع کردند که ایران به دنبال سلاح‌ هسته‌ای و اهداف دیگر است و ۶ قطعنامه شورای امنیت، هفت قطعنامه شورای حکام و ۶ تا تصمیم نامه در شورای حکام داشتیم که حدود ۲۰ تا به نحوی قفل و بندی بود که فکر می‌کردند می‌توانند به این ترتیب صنعت هسته‌ای را کنترل می‌کنند.
 
 کمالوندی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای ایران زایش از درون بوده است، اظهار داشت: تلاش کردند سیاه‌نمایی کردند و با فشارها به ایران محدودیت ایجاد کنند و اهداف اقتصادی و علمی و فنی داشتند و یکسری اهداف سیاسی. وقتی می‌خواستند این سیاه‌نمایی را داشته باشند مترصد فرصت‌هایی بودند مثل ۲۰ درصد. این تلقی را برای دنیا ایجاد می‌کنند که ایران به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است.
 
* امروز کسی در دنیا نیست که باور کند جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح‌ هسته‌ای است
 
وی گفت: امروز کسی در دنیا نیست که باور کند جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح‌ هسته‌ای است.
 
به گزارش فارس، معاون سازمان انرژی اتمی درباره قانون اخیر مجلس اظهار داشت: یکسری ملاحظات سیاسی دولت داشت که به دولت و وزارت خارجه مربوط می‌شود. ما به عنوان سازمان مجری تصمیمات عالیه نظام را اجرا می‌کنیم و زمانی قانونی باشد حتما باید اجرا شود به خصوص اینکه در مسیر شکل گیری قانون حضور داشتیم و قانون می‌توانست به نحوی باشد که ما نتوانیم اجرا کنیم. بعضی موارد است که اگر آنچه مدنظر مجلس بخواهد انجام شود باید یکسری همراهی‌ها با سازمان انرژی اتمی انجام شود.
 
کمالوندی بیان کرد: دولت بنا به دلایلی موافق نبود که در آن مقطع این قانون تصویب شود و ملاحظات خود را مطرح کرد و من هم در صحن علنی مجلس مواضع دولت را مطرح کردم. ولی آقای صالحی در سازمان انرژی اتمی نظرشان این است که این یک فرصتی است برای صنعت هسته‌ای ما که خودنمایی کند. چون متاسفانه آنقدر مطرح شده که صنعت هسته‌ای ما نابود شده است، در حالی که حدود هشت سال است من در کنار متخصصان عزیز خدمت می‌کنم به جرأت می‌توانم بگویم صنعت هسته‌ای ما امروز به هیچ وجه قابل ملاحظه با شش هفت سال پیش نیست به لحاظ پیشرفت‌هایی که در حوزه فنی کرده است.
 
به گزارش فارس، براساس ماده یک «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در راستای تأمین شروط نه گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران مؤظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، جهت مصارف صلح‌آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند. همچنین سازمان مذکور مؤظف است نیاز کشور برای مصارف صلح‌آمیز اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند. در ماده ۲ این قانون آمده است در اجرای بند (۳) قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام مصوب ۱۳۹۴.۷.۲۱ و در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی‌سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی‌سازی و تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح‌آمیز کشور را، به میزان ماهانه حداقل پانصد کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام کند. (اینجا بخوانید)
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در برجام سه نوع محدودیت بود که یک محدودیت در تعداد سانتریفیوژ بود، اظهار داشت: درست است ۱۹ هزار سانتریفیوژ ایستاده داشتیم که از اینها ۱۱ سانتریفیوژ کار می‌کرد و بخش مهمی از سانتریفیو‌ژها کار نمی‌کردند چه به دلایل سیاسی و چه فنی. وقتی شما از ۱۱ هزار سانتریفیوژ به شش هفت هزار سانتریفیوژ رفتید، این محدودیت با توجه به اینکه در یک برنامه صنعتی حداقل از ۴۸ هزار سانتریفیوژ می‌کنید این ۴۸ هزار سانتریفیوژ ما را به ۱۹۰ هزار سو نمی‌رساند.
 
وی همچنین گفت که تست‌های مکانیکی سانتریفیوژ IR9 با ۵۰ سو به تدریج در حال شروع شدن است.
 
* حدود دو ماه می‌توانیم راکتور قبلی را دوباره احیا کنیم
 
کمالوندی همچنین درباره راکتور آب سنگین اراک بیان کرد: لوله‌هایی که در کلندریا بود و پیشنهاد از طرف ایران بود که در آن لوله‌ها سیمان ریخته شود، چون اطلاع داشتیم لوله‌های دیگر را داریم که عوض کنیم و اگر بخواهیم برگردانیم حدود دو ماه می‌توانیم راکتور قبلی را دوباره احیا کنیم.
 
به گزارش فارس، معاون علی اکبر صالحی خاطرنشان کرد: در مجلس صحبت از این بود که چون هدف ما لغو تحریم‌هاست و اگر این قانون را تصویب و این لوله‌ها را دوباره گذاشتیم و مثلا دو ماه دیگر اینها عقب نشینی کرده و تحریم‌ها را لغو کردند و قرار شد به عقب برگردیم، دوباره لوله‌ها را از بین ببریم. به همین خاطر تصمیم گرفتند که به جای آن راکتور جدیدی را در نظر بگیرند که طبق ماده پنج قانون ما باید برنامه زمانبندی راکتور جدید را ظرف یک ماه تقدیم مجلس کنیم که در این زمینه کار لازم انجام شده است.
 
کمالوندی با بیان اینکه همان راکتور قبلی با مشخصات قبلی است، گفت: الان دو مسیر را برای راکتور طی می‌‌کنیم. یک راکتور بهینه شده است. این راکتور جدید به دلیل اینکه شار نوترونی بالا دارد و فضا برای آزمایشات بعد از پرتودهی می‌دهد راکتور بهتری است. راکتور قبلی به دلیل اینکه سوخت عادی مصرف می‌کرد، کالندریا تمام فضا را برای سوخت اشغال می‌کرد. الان که از سوخت غنی شده استفاده می‌کنید یک سوم برای سوخت اشغال می‌شود.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: قرار است نیمه اول سال آینده تست سرد این راکتور را داشته باشیم.
 
*همین الان حدود چهار تن اورانیوم داریم
 
به گزارش فارس، کمالوندی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره میزان مواد هسته‌ای خاطرنشان کرد: ما حدود ۱۰ تا ۱۱ تن مواد هسته‌ای داشتیم که به خارج فرستادیم. بخشی که سوخت ۲۰ درصد است را امانت گذاشتیم و پنج کیلو پنج کیلو می‌گیریم و در قبال آن حدود ۶۰ تن کیک زرد گرفتیم که باعث شد ظرفیت ذخایر کیک زرد ما افزایش یابد. همین الان ما چهار تن اورانیوم داریم و با قانون مجلس قرار است ما ظرفیت را به ۵۰۰ کیلو در ماه برسانیم. یعنی به عبارتی در پایان سال ۵۰۰ کیلو ظرفیت داریم و همین الان حدود ۲۰۰ کیلو ظرفیت داریم. با افزایش ماشین‌های جدید ما حدود یک سال و یک سال و نیم حداقل به مواد قبلی می‌رسیم و به سرعت می‌تواند افزایش یابد.
 
وی یادآور شد: پنج تن، ۱۰ تن با ۳۰ تن تفاوت زیادی ندارد. اگر اینها را بخواهید برای سوخت نیروگاه بوشهر استفاده کنید. برای یک سال این نیروگاه حداقل حدود ۳۲ تن سوخت زیر پنج درصد نیاز دارید که الان از روسیه دریافت می‌کنیم.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: طرف مقابل که تبلیغ می‌کند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است.
 
* از نظر من برجام باید حاصل می‌شد
 
به گزارش فارس، کمالوندی در خصوص نظر شخصی خود درباره برجام گفت: از نظر شخصی من باید این کار انجام می‌شد و می‌نشستیم و راهی برای قطعنامه‌های فصل هفت سازمان ملل پیدا می‌کردیم. همین قطعنامه‌ها مانع بود و مشکل ایجاد می‌کرد. من به عنوان کسی که سابقه دیپلماتیک داشتم معتقدم باید تلاش می‌شد حل شود. 
 
وی یادآور شد: ابتدای کار یک گشایشی ایجاد شده بود. ما با یک شیطان بزرگ مواجه هستیم و در یک صحنه بین‌المللی کار می‌کنیم و در آن صحنه شما کارهایی را با یکسری اهداف انجام می‌دهید. آمریکا صرفا بحث ایران نبوده و با مسائل محیط زیستی و موشک‌های میان برد در اروپا چه کردند. اتفاقاتی که الان در آمریکا رخ می‌دهد، رفتار عجیب و غریبی در صحنه جهانی رخ می‌دهد و شما نمی‌توانید الان بحث هسته‌ای ایران را از موضوعات کل روابط با آمریکا و فضای بین‌المللی جدا و راجع به این یک مورد بخواهید قضاوت کنید.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این کار به نظر من باید انجام می‌شد و الان هم باید اقداماتی انجام گیرد. صنعت هسته‌ای ما باید حفظ شود. اگر اقداماتی کردیم که قطعنامه‌ها برداشته شود از این طرف هم نباید به صنعت هسته‌ای ما صدمه‌ای وارد شود.
 
کمالوندی گفت: اگر من در این سازمان نبودم شاید این دیدگاه شما را داشتم که ببیند کاری صورت نگرفت ولی من هشت سال است در این حوزه هستم. ما صنعتی می‌خواهیم که اگر در سوخت خودکفا نباشیم امنیت تامین را داشته باشیم و اگر مثلا روسیه در اختیار ما قرار نداد ما روی پای خود بایستیم.
 
 معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سؤال که ما در قطعنامه‌های قبلی از جمله ۱۹۲۹ هیچ وقت ذیل ماده ۴۲ منشور نبودیم و آن چه ذیل آن بودیم ماده ۴۱ فصل هفت بود، مگر قرار نبود ما ۹۰۰ تن کیک زرد بعد از برجام بگیریم و انگلیس مانع شد؟ اظهار داشت: ۲ هزار تن تفاهمانه با قزاقستان بود. ۹۰۰ تن قرارداد بسته شده بود که قرار بود.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: پیش بینی خیلی خوبی شده بود که مشکلات کیک زرد ما برطرف شود. در مذاکره بده و بستان این گونه تمام شد و طرف مقابل خواسته‌های خودش را داشت و وقتی توافق شد باید در کانال خرید می‌آمد و آنها موافقت می‌کردند و انگلیسی‌ها شیطنت کرده و گذاشتند آمریکای جدید وارد شد و کاملا مخالفت کرد.
 
وی ادامه داد: همین وضعیت نیز در «ایتر» پیش آمد. ما با «ایتر» سه سند امضا کردیم. با آقای صالحی از آنجا بازدید کردیم و مشارکت ایران خیلی می‌توانست موثر باشد. آمریکا جلوی این کار را گرفت.
 
بهروز کمالوندی در ادامه حضورش در برنامه جهان آرا عنوان کرد: دو روش برخورد وجود دارد یک روش عامیانه و برخوردهای سیاه و سفیدی یک برخورد دیگر برخورد مدبرانه و سیاسی است.
 
 
 
در حال تکمیل ...


کد مطلب: 72804

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcayan0.49nuw15kk4.html

اوشیدا
  http://oshida.ir