تلسکوپی که طوفان خورشیدی را ردیابی می‌کند

3 تير 1399 ساعت 21:49

تلسکوپ بزرگ چین اخیراً تصاویری از سطح خورشید با جزئیات ضبط کرده و نشان می‌دهد که این ابزار می‌تواند هشدارهای طوفان خورشیدی را ردیابی کند.


به گزارش اوشیدا به نقل از  خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، دانشمندان چینی در تازه‌ترین اظهارات خود گفتند: تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین اخیراً تصاویری از سطح خورشید با جزئیات ضبط کرده و نشان می‌دهد که این ابزار می‌تواند هشدارهای طوفان خورشید را ردیابی کند.

این تلسکوپ دارای یک دیافراگم ۱.۸ متری است در حالی که بزرگ‌ترین تلسکوپ خورشیدی قبلی چین از دیافراگمی ۱ متری برخوردار بود. برای مقایسه می‌توان به تلسکوپ‌های خورشیدی بزرگ دیگر دنیا از جمله تلسکوپ GST آمریکا با دیافراگم ۱.۶ متر و تلسکوپ GREGOR با دیافراگم ۱.۵ متر اشاره کرد. این وسیله نخستین دسته از تصاویر با وضوح بالا از جو خورشیدی را در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ ضبط کرد.

طوفان‌های خورشیدی منبع بروز بلایای جوی فضا هستند که می‌توانند منجر به قطع ارتباطات و قطع برق و در مقیاس بزرگ، حوادث امنیتی اطلاعات و آسیب دیدن فضاپیما را منجر شوند. 

Rao Changhui، محقق برجسته پروژه تلسکوپ خورشیدی گفت: هشدارهای طوفان خورشیدی برای جلوگیری از آسیب و خسارت مهم است.

در اواخر آوریل ۲۰۲۰، تیم رائو در چنگدو واقع در استان سیچوان، از این تلسکوپ برای رصد مناطق فعال خورشیدی استفاده کرد و داده‌هایی با وضوح بالا از جو خورشیدی را بدست آورد.

رائو گفت: تلسکوپ خورشیدی که مجهز به دیافراگم ۱.۸ متری است، می‌تواند ویژگی‌های پیش ساز طوفان‌های خورشیدی را در اسرع وقت کشف کند و از داده‌های قوی برای هشدارهای طوفان خورشیدی و تحقیقات فیزیک خورشیدی پشتیبانی کند.

محقق برجسته پروژه تلسکوپ خورشیدی می‌گوید: هرچه فعالیت‌های خورشیدی به طور فزاینده‌ای اتفاق می‌افتد، وقایع هواشناسی فضا شدیدتر می‌شود. در آینده، تلسکوپ خورشیدی مجهز به سیستم‌های تشخیص میدان مغناطیسی و ردیابی میدان سرعت، سهم بیشتری در تشخیص وضوح بالا جو خورشیدی خواهد داشت.


کد مطلب: 70429

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcb9abz.rhbg5piuur.html

اوشیدا
  http://oshida.ir