اهدای خون،احیای رگهای زندگی است

9 مرداد 1392 ساعت 11:16

اوشیدا:مسئول پایگاه انتقال خون زابل: پایگاه انتقال خون ،محل جمع آوری خونهای اهدای ،تهیه فرآورده های خونی و انجام آزمایش بر روی خونهای اهدای و تامین خون بیماران نیازمند است


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:دکتر شهناز نظام دوست ،مسئول پایگاه انتقال خون زابل در خصوص 9مردادماه روز اهدای خون در پاسخ به سوالات خبرنگار اوشیدا اظهار داشت:
1:وظیفه و هدف اصلی پایگاه انتقال خون چیست؟ پایگاه انتقال خون ،محل جمع آوری خونهای اهدای ،تهیه فرآورده های خونی و انجام آزمایش بر روی خونهای اهدای و تامین خون بیماران نیازمند است.
2:بیماران نیازمند به خون چند دسته هستند؟
یک دسته از بیماران بطور مداوم و همیشگی به خون احتیاج دارند
مثل بیماران تالاسمی،بیماران همو فیلی و بیماران سرطانی و ...
یک دسته از افراد هم هستند که بصورت ناگهانی احتیاج به خون پیدا می کنند که انتقال خون وظیفه تامین این خون را برای این دسته از افراد را دارد.
3:چه افرادی می توانند خون اهدا کنند ؟
 همه افراد 18 سال به بالا تا 60 سال می توانند خون خود را برای نجات بیماران اهدا کنندنکاتی که باید در نظر داشت این است که :1-افرادی می توانند خون خود را اهدا کنند که بیماری خاصی نداشته باشند
2-افرادی که بصورت مستمر خون اهدا می کنند یعنی افرادی که بیش از 2بار در سال خون اهدا می کنند و این دسته از افراد می توانند تا سن 65سالگی نیز خون اهدا کنند.
4:چه دسته از افراد از دادن خون منع می شوند؟
-افرادی که دارای بیماریهای مثل قلبی،کلیوی و...هستند چون خودشان احتیاج به خون دارند نمی توانند خون اهدا کنند .
-بیمارانی که خودشان درگیر کم خونی هستند
-بیمارانی که سابقه هپاتیت دارند نمی توانند خون اهدا کنند چرا که ویروس هپاتیت وارد بدن گیرنده خون می شود .
-افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند ،چه بصورت تریاک و یا بصورت مواد تزریقی و آنهایی که مواد روان گردان استفاده می کنند نمی توانند خون اهدا کنند
-کسانی که خالکوبی کرده باشند و یا حجامت شده باشند نمی توانند خون اهدا کنند زیرا درصد انتقال ویروس از این افراد زیاد است .
در پایان دکتر شهناز نظام دوست افزود : اهدای خون از همه گروههای خونی صورت می گیرد ،و معمولا در گروههای منفی بیشتر مشکلاتی بوجود می آید.
ایشان افزود:تا کنون درخواست خون از استان و مشکلی در این زمینه نداشتیم ومشکلات وضیعت خون زابل را تا جایی که بتوانیم حل می نماییم.


کد مطلب: 10740

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcbgzb8.rhbgapiuur.html

اوشیدا
  http://oshida.ir