واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کرونا توسط «دکتر سلیمانی»

10 فروردين 1399 ساعت 9:25

سخنگوی وزارت بهداشت درباره صحت و سقم کشف داروی بیماری کرونا توسط دانشمند ایرانی، دکتر سلیمانی توضیح داد.


به گزارش اوشیدا ؛ کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره درمان کووید ۱۹ با سلول‌های بنیادی ساخت دارو اظهار کرد: درمان کووید ۱۹ با سلول‌های بنیادی مزانشیمی نوعی روش درمانی است و این روش درمانی دارو محسوب نمی‌شود چرا که دارو تعریف دیگری دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: این روش سلول درمانی که مراحل مطالعات بالینی را طی می‌کند به منظور بررسی ایمنی و اثربخشی سلول‌ها بر بهبود عوارض ریوی ناشی از ویروس کرونا صورت می‌گیرد و از نتایج اولیه این مطالعه گزارش‌های مثبت اولیه واصل شده است.

جهانپور تاکید کرد: مادامی که این روش درمانی تایید نهایی را اخذ نکند قابل استفاده برای همه بیماران نیست و مثل بسیاری از روش‌های درمانی دیگر در ایران و جهان فاز مطالعاتی را طی می‌کند، همچنین باید توجه داشت که به طور کلی تاکنون داروی اختصاصی برای درمان مستقیم کروناویروس کشف نشده است.

او یادآوری کرد: نتایج تحقیقاتی باید در نهایت در کمیته‌های علمی و کمیته درمان ستاد ملی مقابله با کرونا مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت هزینه اثربخشی مطلوب می‌تواند در پروتکل درمان نیز قرار گیرد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 69548

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcbwsb0.rhb9apiuur.html

اوشیدا
  http://oshida.ir