سرپرست انتقال خون زابل گفت:

تنها ده دقیقه زمان برای نجات سه نفر کافی است/ کمبود خون، جان بیماران را تهدید می کند

15 فروردين 1395 ساعت 10:53

سرپرست سازمان انتقال خون شهرستان زابل اظهار داشت: کمبود خون به شدت در سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان زابل احساس می شود.


به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری اوشیدا: سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که به دلیل آمار بالای بیماران مبتلا به تالاسمی به شدت نیازمند اهدای خون است که در این راستا به دلیل عدم کفایت خون اهدایی مجبور به واردات خون از سایر استان ها می باشد.

با اهدای خون افراد می توانند علاوه بر نشاط جسمی از نشاط معنوی برخوردار شده چرا که از این طریق خواهندتوانست زکات سلامت خویش را بپردازند.
اهدای خون سالم در شهرستان زابل مورد نیاز است

سرپرست سازمان انتقال خون شهرستان زابل اظهار داشت: کمبود خون به شدت در سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان زابل احساس می شود.

علی یعقوبی به خبرنگار اوشیدا گفت: با توجه به پهناوری سیستان و بلوچستان و دارا بودن رتبه نخست تالاسمی قطعا همیشه نیاز به خون و فراورده های خونی در استان احساس می شود.

وی افزود: تاکنون مردم استان و به ویژه شهرستان زابل در اهدای خون همت خوبی داشته اند اما این همت جوابگوی خون مورد نیاز نبوده که در این راستا اهدای خون بیشتر مورد نیاز است.

اهدای خون سلامت اهدا کننده را در بردارد

سرپرست سازمان انتقال خون شهرستان زابل بیان داشت: اهدای خون سالم علاوه بر نشاط معنوی، سلامت افراد را دربردارد چرا که با اهدای خون از غلظت خون افراد که زمینه ساز بیماری هایی از قبیل سکته قلبی و سکته مغزی است خواهد کاست.

یعقوبی افزود: متاسفانه بسیاری از افراد بدون هرگونه آزمایش و مراجعه به پزشک ادعای کم خونی کرده و از اهدای خون سرباز می زنند.

وی با بیان همه افراد ۱۸ تا ۶۰ سال و دارای وزنی بالغ بر ۵۰ کیلو توانایی اهدای خون را دارند افزود: چه نیکوست تمامی افرادی که توانایی اهدای خون سالم را دارا هستند در این امر خداپسندانه شرکت کنند.

تمامی گروه های خونی مورد نیاز است
سرپرست انتقال خون شهرستان زابل عنوان کرد: با توجه به پراکندگی استان، تمامی گروه های خونی به ویژه گروه های منفی مورد نیاز است.

وی با بیان از گروه خونی منفی می توان در موارد ضروری جایگزین کرد افزود: اهدای خون سنتی حسنه و زکات سلامت افراد می باشد.

وی گفت: برای ترویج اهدای خون در جامعه نیازمند فرهنگ سازی بوده که در این راستا مشارکت همه جانبه رسانه ها مورد نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر افراد جامعه در قشر متوسط قرار داشته و توانایی صدقه دادن در آن ها ضعیف است بنابراین افراد با اهدای یک واحد خون صدقه ای شایسته از خود برجای می گذارند.

انتهای پیام/۱۴۵۷


کد مطلب: 45285

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcdkx0o.yt0kj6a22y.html

اوشیدا
  http://oshida.ir