رئیس اداره دامپزشکی زابل:

مرغ زنده تا اطلاع ثانوی تعطیل/موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در زابل مشاهده نشده است

29 دی 1399 ساعت 11:55

داریوش سرگزی گفت: باتوجه‌به شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شهروندان تا اطلاع ثانوی از مصرف مرغ زنده خودداری و گوشت مرغ را از مراکز کشتار روز تهیه کنند.


داریوش سرگزی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زابل در گفت‌وگو با اوشیدا گفت: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری واگیردار بین تمام پرندگان است که حتی بسیاری از کشورها پیشرفته جهان که خود را مدعی در علم و فناوری نیز دارند نمی‌توانند آن را کنترل کنند.

وی افزود: قبل از شیوع این بیماری در مرغداری‌های شهرستان بیرجند با همکاری نهادهای مربوطه کلیه مرغ و تخم‌مرغ‌های وارداتی مورد بازدید و آزمایش قرار گرفته است و تاکنون نیز باتوجه‌به رصد منطقه‌ای و بازدید روزانه از مراکز فروش مرغ زنده این بیماری در سیستان دیده نشده است.

سرگزی بیان کرد: باتوجه‌به شیوع این بیماری در بین پرندگان شهروندان تا اطلاع ثانوی از مصرف مرغ زنده خودداری و گوشت مرغ را از مراکز کشتار روز تهیه کنند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زابل تصریح کرد: افرادی که مرغ را در روستاها نیز نگهداری می‌کنند باید مراقب باشند تا این مرغ‌های خانگی نیز با پرندگانی نظیر گنجشک و ... ارتباط برقرار نکنند.

وی ادامه داد: شهروندان همچنین باید در نظر داشته باشند که هنگام خرید تخم‌مرغ به مهر اداره دامپزشکی و تاریخ تولید و انقضا آن توجه کنند تا تخم‌مرغ از سلامت کامل برخوردار باشد.
سرگزی گفت: هرچند که بیش از ۹۹ درصد تخم‌مرغ سطح شهرستان زابل از مراکز مجاز خریداری و وارد سوپرمارکت‌ها می‌شود اما شهروندان باید به این نکات ریز جهت سلامتی خود توجه کنند.

رئیس اداره دامپزشکی زابل گفت: مرغ کشتار روز بارها مورد آزمایش قرار می‌گیرد و با سلامت کامل بسته‌بندی و به دست افراد می‌رسد، لذا شهروندان در این روزها که بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شایع شده است از این مرغ‌ها استفاده کنند.

سرگزی خاطرنشان کرد: با شیوع این بیماری در برخی از مرغداری‌های بیرجند کلیه مرغ‌های مبتلا به بیماری جمع‌آوری و معدوم شده‌اند، بسیاری از مرغداری‌های این شهرستان در پی شیوع آنفولانزا چند صد میلیون تومان ضرر کرده‌اند.

وی ادامه داد: شهروندان باتوجه‌به شیوع این بیماری نکات مهمی را باید توجه کنند که خرید مرغ از کشتار روز و همچنین توجه به مهر استاندارد اداره دامپزشکی بر روی تخم‌مرغ از مهم‌ترین آنها است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 72844

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdceev8f.jh8wei9bbj.html

اوشیدا
  http://oshida.ir