ستاره شناسان: ‌واضح ترين تصاوير آسمان شب را بدست آورديم

خبرگزاری ايرنا , 2 شهريور 1392 ساعت 11:01

اوشیدا: ستاره شناسان آمريكايي مي گويند: آنها موفق شده اند با استفاده از يك دوربين جديد و اپتيك تطبيقي، اثرات مات اتمسفر زمين را از بين ببرند و واضح ترين تصاويري را كه تاكنون از آسمان شب گرفته شده است بدست آورند.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: اين فناوري جديد كه بر روي يك تلسكوپ در بيابان آتاكاما در شيلي نصب شده توانسته است تصاوير نور مرئي را دو برابر واضح تر از تصاوير تلسكوپ فضايي هابل دريافت كند.
ستاره شناسان دانشگاه آريزونا با همكاري همكاران ايتاليايي خود بيش از ۲۰ سال در خصوص بهبود عملكرد تلسكوپ فعاليت كرده اند.
پروفسور ليراد كلوز ستاره شناس آمريكايي گفت: مشاهده اين كه اين دوربين جديد مي تواند آسمان شب را بسيار واضح تر از چيزي كه تا كنون مشاهده شده، نمايان كند ،‌ بسيار حيرت انگيز است.
محققان براي غلبه بر آشفتگي جوي كه آفت همه تلسكوپ هاي زميني شده است، يك سيستم تطبيقي بسيار قوي ساخته اند كه يك آيينه نازك محدب را در يك حوزه مغناطيسي در ۳۰ فوتي (۱۴/۹ متري) بالاي آيينه اول تلسكوپ شيلي، شناور مي سازد.
به گفته محقان، اين آيينه مي تواند براي مقابله با اثرات مات اتمسفر، شكل خود را در ۵۸۵ نقطه در سطح خود، هزار بار در ثانيه تغيير دهد.با استفاده از اين فناوري مي توان آسمان قابل مشاهده را با وضوح بيشتري نسبت به گذشته مشاهده كرد.


کد مطلب: 11825

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcgn79q.ak9qx4prra.html

اوشیدا
  http://oshida.ir