طایفه نوری از طوایف سیستان

ویکی پدیا , 28 فروردين 1392 ساعت 18:43

اوشیدا: طایفه نوری، این طایفه خود را از مهاجرین غیر بومی بر می‌شمارند واعتقاد بر این دارند که جد نهم شان به نام حسن از منطقه نور تهران به سیستان آمده‌است.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: نام طايفه نوري احتمالا از نام نوراباد مركز شهرستان ممسني گرفته شده است.طايفه نوري از بازماندگان ۹ هزار نفر خانوار ممسني در استان فارس بوده اند كه به دليل حمايت از شورش محمدخان بلوچ ممسني در جنگ با نادرشاه كه در ممسني فارس رخ داد، به شمال ايران تبعيد شدند و از آنجا به سيستان رفتند و به ساير طوايف سيستاني ممسني تبار پيوستند.

حسن که برخی از وی به نام محمدحسن «ممسن» یاد می‌کنند، در هنگام ورود به سیستان دارای چهار پسر و سه دختر بوده و بصورت دامدار در منطقه کودهای بین دشتک وشهرک وارد شدند. و زمانی که زاد و ولدآنان فزونی گرفت، از آنجا به نواحی دیگر سیستان پراکنده شدند. محل پراکندگی جمعیتی، در ابتدا مناطق پشت دشت ورمال تا حدود ده سنچولی و مجاور قریه دادی و شیب آب بوده‌است. تبحرشان در امر کشاورزی موجب شد تا گروهی از آنان به موازات دامداری به قریه رنجمال و ابراهیم آباد میان کنگی کوچ نمایند.

مراد نوری شخصی است که در حدود صد سال پیش مسلمان شده است ، وی و طایفه اش که در بخش شیب آب زابل ساکن هستند ، اصالت زروانی دارند و نو مسلمان شده اند. در حال حاضر تعداد آنها به دویست نفر می رسد
تیره‌های طایفه نوری

تیره تاج محمد - در کرباسک زابل سکونت دارند
تیره امام دادحسن - نوری‌های گوری زابل و شهرستان سرخس
تیره زروانی ها - نوری های تازه مسلمان زابل
بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir


کد مطلب: 5319

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcj.veifuqethsfzu.html

اوشیدا
  http://oshida.ir