چرا حمایت از حجاریان برای اصلاح طلبان مهم است؟/ وقتی «همه برای سعید» به میدان می‌آیند

20 مرداد 1399 ساعت 21:11

افشای خبر شرکت خانوادگی حجاریان در زمینه واردات گندم و ... تقریبا رسانه های اصلاح طلب را شوکه کرد؛ سکوت اولین واکنش آنها به ماجرای این رانت بود، اما آخرین آن نبود!


به گزارش اوشیدا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شاید هیچ وقت انتظارش را نداشت که بعد از 7 سال کسی دست روی فعالیت تجاری نیمه پنهانش بگذارد؛ فعالیتی که از ابتدای دولت روحانی آغاز شده بود و حالا به یک تجارت پرسود تبدیل شده است؛ تجارت واردات نهاده هایی مثل گندم، جو و ذرت.

البته تا پیش از این همه فکر می کردند که تنها سیستم نیمه اقتصادی که حجاریان در آن فعالیت نصفه و نیمه ای دارد، مدارس زنجیره ای سلام است که آنهم تقریبا کاری فرهنگی محسوب می شد!
 
روزگاری که سعید حجاریان در قلب تئوری پردازی اصلاح طلبان جای گرفته بود و تقریبا همه رسانه ها از هر جناحی سعی داشتند با او مصاحبه کنند، وی با آرامشی قابل تامل مشغول انتشار آگهی های تاسیس شرکتی خانوادگی با همراهی همسر و فرزندانش بود.
 
آیا ایجاد شرکت واردات و تجارت به خودی خود ایرادی دارد؟ قطعا پاسخ منفی است، اما چه بسیار رانت هایی که نه تنها غیر قانونی نیست! بلکه کاملا هم منطبق بر قانون است.
 
مشکل اینجاست که این روزها کسی در معرض اتهام رانت قرار دارد که سال ها سیاست حمایت از توده های پائین دست جامعه را تئوریزه کرده و بارها «گرسنگان» را دستمایه یادداشت های گاه و بیگاهش در رسانه های اصلاح طلب قرار داده است.
 
سعید حجاریان بدون شک عنصری متفکر در میان اصلاح طلبان است؛ او سال ها تجربه فعالیت اطلاعاتی و سیاسی دارد و خوب می داند که آلوده شدن پای تئوریسین ها به اقتصاد و تجارت، کُمیت کار را لنگ خواهد کرد؛ پس همه چیز باید پنهان می ماند.
 
بر اساس اطلاعات موجود حجاریان همواره داشتن فعالیت اقتصادی را انکار کرده و دفتر شرکت راشا تندیس پارسیان را، محلی برای برگزاری جلسات کاری اش معرفی می‌کرده است.
 
وی مانند برخی دیگر از اصلاح طلبان و البته سیاسیون، از شفاف سازی درباره منابع درآمدی اش خودداری کرده است؛ اتفاقی که نشان می دهد همواره این نگرانی وجود دارد که مردم با فعالیت های اقتصادی آنها آشنا شوند.
بعد از انتشار ماجرای شرکت سعید حجاریان اما اتفاقاتی رخ داد که نشان می داد، جایگاه سعید حجاریان برای آنها بسیار مهم تر از آن چیزی است که تا کنون نمایش داده شده است؛ نمایشی از یک چهره آرام، تئوریسین، ساده زیست، بدور از رانت و فعالیت اقتصادی!
 
باورهایی که فرو ریخت/ همه برای سعید...
 
افشای خبر شرکت خانوادگی حجاریان در زمینه واردات گندم و ... تقریبا رسانه های اصلاح طلب را شوکه کرد؛ سکوت اولین واکنش آنها به ماجرای این رانت بود، اما آخرین آن نبود!
 
بعد از چند ساعت رسانه های مختلف اصلاح طلب وارد ماجرا شده و به دفاع از حجاریان پرداختند.
 
انصاف نیوز رسانه نزدیک به یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس، اولین رسانه ای بود که برای تطهیر سعید حجاریان وارد عمل شد؛ اما رفتن سراغ محسن، فرزند سعید حجاریان تا حد زیادی ماجرا را مشکوک می کرد.
درست است که محسن (فرزند حجاریان) نیز یکی از اعضای هیات مدیره شرکت بود اما اینکه خود سعید برای پاسخگویی به میدان نیامده بود، قابل توجه بود؛ فرزند حجاریان همانطور که انتظار می رفت تاکید کرد که از افشا کنندگان طلب سند خواهد کرد و تلویحا نیز آنها را به شکایت تهدید کرد.
 
روزنامه اعتماد و دیگر رسانه های اصلاح طلب نیز کم کم از راه رسیدند و شروع به حمایت از سعید حجاریان کردند.
 
روزنامه شرق حتی پا را فراتر گذاشت و در مطلبی با عنوان «تسویه حساب سیاسی با رمز فساد ستیزی»، افشا کنندگان رانت واردات سعید حجاریان را کسانی خواند که می خواهند به دلیل مواضع سیاسی حجاریان از وی انتقام بگیرند.
 
این حمایت های رسانه ای در نهایت با اعلام شکایت فرزند حجاریان از نماینده افشا کننده رانت واردات وی، به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ختم شد؛ موضوعی که شیوه و استراتژی اصلاح طلبان برای خاموش کردن ماجرا را تا حدی روشن می کند.
 
ایجاد یک ضد موج در برابر سوالات افکار عمومی از یک چهره به ظاهر تئوریسین و سپس اقدام به شکایت از نماینده افشا کننده به صورت همزمان، می توانست تا حدودی فشار را از روی حجاریان بر دارد.
 
طرح مسائل حاشیه ای نیز نکته ای دیگری است که در دستور کار رسانه های اصلاح طلب برای دور شدن ذهن افکار عمومی از ماجرای شرکت واردات حجاریان ها، قرار دارد.
 
سعید حجاریان حالا چند هفته ای است که در رسانه های شاخص اصلاح طلب که هر چند وقت یکبار میزبان نوشته هایش بودند، چیزی نمی نویسد؛ او امیدوار است که ماجرا به فراموشی سپرده شود و دیگر کسی درباره ماجرای شرکت راشا تندیس پارسیان چیزی نپرسد.
 
البته عدم اقناع علی خضریان نماینده تهران از پاسخ خاوازی (وزیر کشاورزی) درباره رانت واردات گندم حجاریان ها و ارجاع آن به صحن علنی نشان داد که ماجرا به این راحتی ها سعید را رها نخواهد کرد.
 
نکته قابل تامل این است که چرا سعید حجاریان و افشای ماجرای شرکتش اینقدر برای اصلاح طلبان مهم است؛ چرا آنها تمام قد برای حمایت از حجاریان به میدان آمده اند و آشکارا به افشاکنندگان حمله می کنند؛ در حالی که اگر مورد مشابهی در اردوگاه رقیب می یافتند، آنرا در بوغ و کرنا می کردند.
 
پاسخ به این سوال را باید در ماه های آینده کشف کرد؛ ماه هایی که سعید حجاریان، تئوریسین اصلاح طلبان قرار است با تزریق نگاه هایی خاص به اتاق فکر رسانه ای اصلاح طلبان، آنها را در عرصه سیاسی اثرگذار نگه دارد.
آنها به تدبیرهای استراتژیست خود پیرامون «گرسنگان» و «طبقه فرودست» امید بسته بودند که ناگهان افشای یک رانت (البته از نوع قانونی) باعث تزلزل در حرف های آنها شد.
 
شاید شکست باورهایی که اصلاح طلبان سعی کرده بودند از برخی چهره های منسوب بود خود بسازند، بزرگ ترین باخت آنها در ماجرای افشای واردات توسط حجاریان ها، باشد.
 
حال باید دید این شکست چقدر برای آنها گران تمام می شود؛ به بهای از دست دادن موقعیت اجتماعی در میان افکار عمومی یا پایان 21 سال آرمان سازی برای دوم خرداد 78؟
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 70931

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcjvhea.uqeytzsffu.html

اوشیدا
  http://oshida.ir