داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
زندگی عشایری؛ جلوه‌ کاملی از الگوی اقتصاد درون‌زا/ ۲۵ درصد محصولات پروتئینی آذربایجان غربی توسط عشایر تولید می‌شود
کد مطلب: ۷۳۱۴۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۹
عشایر جلوه دل‌نشین و نابی از دل طبیعت به عنوان جامعه مولد همواره در عصه‌های مختلف کشور ایفای نقش کرده و این قشر به عنوان بخشی از بازیگران اصلی عرصه توسعه پایدار به شمار می‌روند و نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته و می‌توانند در رونق اقتصادی گام‌های موثری بردارند.
زندگی عشایری؛ جلوه‌ کاملی از الگوی اقتصاد درون‌زا/ ۲۵ درصد محصولات پروتئینی آذربایجان غربی توسط عشایر تولید می‌شود

به گزارش اوشیدا به نقل از اروم نیوز، عشایر نقش موثری در رونق اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی دارند. این قشر در پیشرفت و توسعه تولید کشور سهیم و شریک‌اند؛ چرا که تولیدات عشایر می‌تواند به توسعه ملی و استانی در ابعاد گوناگون کمک فراوانی کند.

در زمینه اقتصاد با وجود تعدادی دام در بسیاری از روستاهای ایران و اشتغال محدود برخی از قبایل در مناطق ییلاقی و قشلاقی به کشاورزی، اساس اقتصاد روستایی به زراعت و اقتصاد عشایری به دامداری مبتنی بوده است و این عشایر همیشه با تولید محصولات پروتئینی و صنایع داری و غیرداری توانستند نقش موثری را در توسعه اقتصادی داشته باشند.

آذربایجان‌غربی جلوه‌ دلنشین زندگی عشایری است و عشایر این استان در تولید صنایع دستی، تولیدات دامی، فرش و گلیم حائز رتبه های برتر کشوری هستند و با مدیریت صحیح، می‌توان از این ظرفیت در راستای رونق اقتصادی استان بهره لازم را برد.

آذربایجان غربی با دارا بودن ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت، ۲۵ درصد محصولات پروتئینی این استان را تولید و روانه بازار هدف می‌کنند؛ جمعیت عشایری آذربایجان‌غربی چهار درصد از جمعیت کل استان و ۱۱ درصد از جمعیت روستایی استان را شامل می‌شود و این نشان از میزان تاثیرگذاری عشایر در تولید انواع محصولات دامی و غیردامی است.

۲ میلیون واحد دامی در اختیار عشایر آذربایجان‌غربی است

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی به اروم نیوز، گفت: عشایر این استان حدود ۲ میلیون واحد دامی سبک و سنگین را در اختیار دارند و انواع محصولات لبنی و پروتئینی را تولید و و روانه بازار مصرف می‌کنند.

علی ناجی اظهار داشت: عشایر این استان با این تعداد واحد دامی سالانه بیش از ۶۸ هزار تن انواع محصولات دامی و پروتئینی را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

وی اضافه کرد: از این میزان ۱۶ هزار تن گوشت قرمز، ۵۰ هزار تن شیر و ۲ هزار و ۱۰۰ تن نیز پشم و مو است که سهم ۲۵ درصدی در تولیدات این بخش را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر با امکانات محدود خود نقش برجسته و مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند.

ناجی بیان کرد: می‌توان با احیا و تقویت مهارت‌های عشایر و ارائه طرح‌های مشتری‌پسند و طبق نیاز بازار در راستای تحقق شعار سال (جهش تولید) گام‌های موثری را برداشت.

 

عشایر آذربایجان‌غربی رتبه اول تولید شیر در کشور را دارند

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر استان با دارا بودن بیش از ۲ میلیون واحد دامی و تولید ۵۰ هزار تن شیر در سال رتبه اول کشوری را در اختیار دارند.

علی ناجی اظهار داشت: آذربایجان غربی با داشتن ظرفیت و  پتانسیل‌های عشایری طبق ارزیابی های سازمان امور عشایر و سازمان برنامه و بودجه کشور بعد از استان‌های فارس و خوزستان، جایگاه سوم جمعیت عشایری را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: همچنین ۲۵ درصد تولیدات پروتیینی در آذربایجان غربی توسط عشایر تولید و به بازار عرضه می ‌شود.

اما عشایر برای حیات دام خود و توسعه اقتصادی بیش از پیش نیازمند مراتع برای چرای دام‌ هستند و در واقع منابع طبیعی به‌عنوان بستر حیات، عامل اصلی برای حرکت و رسیدن به توسعه پایدار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا پوشش گیاهی نقش ارزنده و زیر بنایی برای ادامه حیایت دامداری دارد.

۱.۶ میلیون هکتار از منابع طبیعی آذربایجان‌غربی در اختیار عشایر است

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: از مجموع ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و مراتع، یک میلیون و ۶۱۵ هزار هکتار قلمرو زیستی عشایر استان را تشکیل می‌دهد و در اختیار آنهاست.

علی ناجی اظهار داشت: این میزان حدود ۶۰ درصد عرصه‌های منابع طبیعی را تشکیل می‌دهد و علاوه بر آن ۶۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم آذربایجان‌غربی در اختیار عشایر این استان است.

نقش روستاییان و عشایر در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفته شود زیرا این قشر محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی کشور زحمات فراوانی را متحمل شده‌اند.

بخشی از این تلاش ها نیز در بخش تولیدات صنایع دستی بیش از پیش به چشم می خورد و عشایر آذربایجان غربی در این بخش رتبه های نخست کشور را از آن خود کردند.

 

عشایر آذربایجان‌غربی سالانه ١٩هزار جفت صنایع غیرداری تولید می‌کنند

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: عشایر این استان با تولیدی سالانه ۱۹ هزار جفت انواع صنایع دستی غیرداری جزو رتبه‌های نخست کشور در بین استان‌های عشایرنشین است.

علی ناجی اظهار داشت: این محصول‌های تولید شده در صنایع دستی غیرداری شامل انواع کلاه، دستکش، پاپوش و گیوه است.

وی ادامه داد: همچنین عشایر این استان با تولید سالانه ۱۵ هزار ۷۰۰ مترمربع انواع قالی و قالیچه ۱۰ درصد از تولیدات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

اما در کنار تولید و توسعه اقتصادی توسط عشایر، رسیدگی به این قشر نیز مورد توجه مسوولان قرارگرفته و توانستند بخشی از نیازهای این قشر را تامین کنند.

 

حدود ۷ هزار خانوار عشایری تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتند

رییس امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در این استان زندگی می‌کنند که تاکنون با توجه و تلاش مسوولان ۶ هزار و ۹۳۹ خانوار از این تعداد از خدمات بیمه اجتماعی روستاییان استفاده می‌کنند.

غلامرضا سرخوانی بیان کرد: در بخش بیمه دام عشایری نیز تاکنون ۲۸۹ هزار و ۵۹ راس دام تحت پوشش قرار گرفته و در بخش خرید و توزیع سوخت نیز تاکنون ۱۰۳ میلیون لیتر در بین عشایر توزیع شده است.

 

۲۵ هزار تُن نهاده‌ دامی بین عشایر آذربایجان‌غربی توزیع شده است

رییس امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ۲۵ هزار تن انواع نهاده‌های دامی  از جمله جو، ذرت، سبوس و انواع کنسانتره طی امسال توسط تشکل‌های عشایری این استان در بین عشایر توزیع شده است.

غلامرضا سرخوانی افزود: با توجه به نقش تعاونی عشایری در راستای بهبود امکانات قابل دسترس این قشر و در راستای حمایت از آنان، ۱۰ تعاونی عشایر و یک اتحادیه در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است.

وی افزود: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت از خدمات این تعاونی‌ها در آذربایجان غربی بهره‌مند می‌شوند.

سرخوانی اضافه کرد: این اتحادیه‌ها در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید صنایع دستی، فرآورده‌های دامی و تولیدات مختص عشایر فعالیت می‌کنند.

١۶٣ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر آذربایجان‌غربی پرداخت شد

رییس اداره بهسازی امور تولید سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ١۶٣ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش با بازپرداخت یکساله و سود ١٠ درصد به عشایر متقاضی در این استان پرداخت شد.

نادر پرویشی افزود: این تسهیلات از طریق شرکت تعاونی عشایری برای تامین علوفه و بهسازی اماکن نگهداری دام به آنها پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: این سازمان آمادگی دارد تا به بخش‌های بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی عشایر و تامین سرمایه در گردش تسهیلات پرداخت کند.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند و نقش موثری را در رونق اقتصادی می توانند داشته باشند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark