داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
متجاوزین به حریم تالاب هامون شناسایی می شوند؛
بسیج همگانی برای جلوگیری از تالاب خواری در شمال سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۷۰۹۹۶
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۷
در شمال استان سیستان و بلوچستان به جهت جلوگیری پدیده تالاب خواری مسئولین شهرستان نیمروز دست به کار شده اند تا کلیه اسناد و مدارک زمین های حاشیه رودخانه ها و تالاب هامون را بررسی کنند.
بسیج همگانی برای جلوگیری از تالاب خواری در شمال سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ پدیده زمین خواری واژه ای آشنا در مناطق مختلف است که بسیاری از افراد با استفاده از راه های غیر قانونی اراضی ملی را تصرف می کنند وخود را مالک اصلی این زمین ها می دانند.

در کنار زمین خواری پدیده های عجیب و غریبی از جمله کوه خواری و دریا خواری نیز دیده می شود، اما اتفاق عجیب تر از آن پدیده تالاب خواری است که به گفته برخی از شهروندان در منطقه سیستان وجود دارد.

هرچند که این ادعا هنوز به اثبات نرسیده است اما تحقیقات برای یافتن افراد متخلف در این زمینه به گفته فرماندار شهرستان نیمروز آغاز شده است.

محمد علی قهرمانی فرماندار شهرستان نیمروز در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: هرگونه دخل و تصرف در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها منتهی به تالاب هامون غیر قانونی و متجاوزین به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

وی بر ضرورت‌ مشخص کردن حدود مرزی بین اراضی ملی ومستثنیات اشخاص حقیقی مخصوصأ درحاشیه تالاب هامون تاکید کرد و گفت: اشخاصی که درحاشیه تالاب هامون و مسیرهای منتهی به آن مدعی مالکیت اراضي هستند ومانعی برای انتقال آب به بسترهامون می باشداسناد مالکیتشان با نقشه ها واسناد مسلم الصدور مطابقت داده می شود ودرصورت مغایرت برابر موازین قانونی اقدام خواهد شد.

فرماندار شهرستان نیمروز بر ضرورت استعلام از ادارات متولی درهنگام ساخت و ساز اشاره کرد و بیان داشت: بخشداران و دهیاران قبل از صدور پروانه ساختمانی موظف به استعلام ازاین ادارات می باشند.

قهرمانی باتوجه به وقوع برخی آتش سوزی های عمدی وغیر عمدی دربستر حاشیه تالاب از بخشداران، دهیاران ،شوراهای اسلامی وشهرداری ادیمی خواست تا ضمن توجیه بهره‌برداران وعشایری منطقه درهنگام وقوع اینگونه حوادث با استفاده ازهمه امکانات نسبت به اطفاء حریق اقدام وبرابر ماده ۲۰ قانون هوای پاک متخلفین را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.

قهرمانی همچنین به برگزاری اولین کارگروه حفاظت از اراضی ملی ومنابع طبیعی شهرستان نیمروز اشاره کرد و گفت: رئیس دادگستری و معاون دادستان شهرستان زابل در جلسه کارگروه حفاظت از اراضی ملی ومنابع طبیعی شهرستان نیمروز ضمن اشاره به نقش مراجع قضائی در حفاظت از انفال از تسریع در رسیدگی به پرونده های مربوط به تصرفات اراضی ملی واختصاص شعبه ایی جهت رسیدگی خارج از نوبت به اینگونه پروندهای خبر داده است وی همچنین ابراز داشته که دستورات قضائی لازم در اختیار ضابطین قرار خواهد گرفت تاهمکاری لازم را با ادارات متولی جهت پیشگیری ورفع تصرفات غیر قانونی داشته باشند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark