داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
رابطه روده با سلامت روانی انسان
کد مطلب: ۱۸۰۳۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۴
اوشیدا:در بسیاری از سنت های درمانی، روده انسان اهمیت زیادی در رابطه با سلامت روانی او دارد و دانشمندان در ابتدا به این مساله اهمیت چندانی نمی دادند، اما اکنون یافته های جدید علمی نشان می دهند که مغز و روده انسان، ارتباطی قوی با یکدیگر دارند.
رابطه روده با سلامت روانی انسان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:براساس گفته بسیاری از دانشمندان، مواد غذایی می توانند در دستگاه گوارشی واکنش هایی ایجاد کنند که باعث تغییرات روحی در انسان می شود.
برخی از دانشمندان حتی گمان می برند که مواد غذایی بر شخصیت ها نیز تاثیر می گذارند.
این ایده که روده منشا احساسات انسان است، بخشی از پزشکی سنتی محسوب می شود و در سنت های بهداشتی آسیایی، شکم مرکز بدن و منشا استحکام روحی انسان است، اما پژوهشگران مدت زمانی طولانی به این مساله اهمیت نمی دادند و این موضوع را جدی نمی گرفتند.
دویچه وله فارسی افزود:در مغز انسان هیچ بخشی وجود ندارد که مخصوص دستگاه گوارشی باشد، اما چهار تا پنج برابر اعصابی که در نخاع وجود دارند، از دیوار ه های روده می گذرند. این اعصاب حتی می توانند مزه های مختلف غذا را نیز تشخیص دهند، با وجود این شکم و مغز انسان همواره در ارتباط با همدیگر هستند.
مغز انسان سیگنال های مربوطه را از طریق گردش خون یا از طریق هورمون ها دریافت می کند. سپس این سیگنال ها در مغز به بخشی که مربوط به احساسات است، انتقال داده می شوند و این رابطه نزدیک بین شکم و احساسات در طی دوران تکامل انسان شکل گرفته است.
این مساله حتی در زندگی عادی برای همه انسان ها مشخص است، به طوری که گرسنگی حال انسان را بد می کند و اگر هم انسان از نظر روحی حالش خوب نباشد، اشتها و میلی برای خوردن غذا ندارد.
غذایی که انسان مصرف می کند، در مغز او دقیقا ثبت می شود. اگر او اشتها داشته باشد و دستگاه گوارشی اش درست کار کند، سیستم درست است، اما اگر در دستگاه گوارشی او اختلالی ایجاد شود، مغز متوجه این مساله می شود و به همین دلیل بسیاری از بیماری های مربوط به روده با ترس و افسردگی همراه است.
برخی از پژوهشگران تاثیرات مستقیم نوع غذا را بر رفتار و حالت موش های آزمایشگاهی بررسی کرده اند، آنها به این نتیجه رسیده اند که نوع ماده غذایی تاثیر مستقیم بر حال موش ها دارد.
اگر این موضوع در میان انسان ها صدق کند، این یافته ای بسیار موثر خواهد بود، زیرا می توان از این طریق با بیماری های روحی و روانی مبارزه کرد.
اما از سوی دیگر، برخی پژوهشگران با این یافته های علمی محتاط تر برخورد کرده و می گویند که این مساله به فاکتورهای متعدد دیگری بستگی دارد.
آنها قصد دارند که در سال آینده میلادی پژوهشی را در این زمینه انجام دهند و کشف کنند که تغییرات در نوع مواد غذایی چه تاثیراتی بر مغز انسان می گذارد.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :