داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
دست دولت‌ها باید برای حمایت از بازار باشد نه در جیب بازاریان !
کد مطلب: ۷۰۵۹۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا گفت: دست دولت‌ها باید برای حمایت بازار باشد نه اینکه دست در جیب بازار و بازاری‌ها بگذارد،بعضی‌ها ازدولت‌ها ناامید شدند، مردم از دستان پرتوان و تلاش بازاریان ناامید نیستند، بازاریان باید تلاش کنند تا بازار به اعتدال برسد.
دست دولت‌ها باید برای حمایت از بازار باشد نه در جیب بازاریان !

به گزارش اوشیدا به نقل از خبرگزاری فارس از ساری، حجت‌الاسلام غلامحسن تسخیری مسؤول دفتر نمایندگی، ولی فقیه در سپاه کربلا ظهر امروز در نشست با رؤسای اتاق اصناف، انجمن اسلامی بازار، نمایندگان اصناف مازندران در کشور و فرماندهان حوزه‌های بسیج اصناف استان با اشاره به شرایط حساس اقتصادی یادآور شد:‌ در فرهنگ اسلام کاسب، تاجر و بازاری، یک جایگاه بسیار مهمی دارد.

وی با بیان اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند اسلام تک بعدی است و فقط به بعد معنوی می‌پردازد، افزود: درصورتی که احادیث و روایت بسیاری در خصوص مسائل اقتصادی وجود دارد که کمتر از ابعاد معنوی انسان نیست.

تسخیری در ادامه با مروری  اجمالی به  زندگی انبیاء و ائمه معصمومین (ع) یادآور شد:‌ ائمه معصومین (ع) از آن دسته افرادی بودند که در اقتصاد نقش موثر داشتند.  

 
مسؤول دفتر نمایندگی، ولی فقیه در سپاه کربلا در همین باره توضیح داد: ماجرای فدک یک ماجرای اقتصادی است، ماجرای باغ مدینه امیرالمومنین و حفر چاه‌های متعدد توسط خود حضرت یک جنبه  اقتصادی دارد، حتی فعالیت امام صادق (ع) رئیس مذهب تشیع در باغات خود یک فعالیت اقتصادی است.

*ضرورت رعایت عدل و انصاف در عرصه اقتصاد

این مسؤول با تأکید بر اینکه بزرگان ما  به‌صورت عادلانه و منصفانه در عرصه اقتصاد نقش مؤثر داشتند، خاطرنشان کرد:‌ پیامبر اسلام در شأن یک کاسب و بازاری می‌فرمایند کسی که کالای خود را به  بازار اسلامی عرضه کند،  مجاهد در راه خدا است.

وی تصریح کرد: به فرموده رسول اکرم کسی که بازار را تعطیل کرده و کالا را احتکار می‌کند، همچون کسی است که به قرآن و دین خدا ملحد و کافر شده است، شأن مسلمانی آن است که همه چیز در بازار اسلامی به وفور باشد، برای اینکه ارزانی ایجاد شود و مسمانان با عزت زندگی کنند. 
 
تسخیری در ادامه به نقش دولت در فراوانی کالا و اقلام در بازار اشاره کرد و گفت:‌ دولت باید شان امت اسلامی را حفظ کرده و تسهیلات را برای  بازاریان فراهم کند و همچنین مقدمات ورود کالا به بازار و نظارت را بر عهده بگیرد.

*دست دولت‌ها باید برای حمایت بازار باشد 

مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا با تأکید بر اینکه دست دولت‌ها باید برای حمایت بازار باشد نه اینکه دست در جیب بازار و بازاری‌ها بگذارد، یادآور شد:  نکات فراوانی در قرآن  آمده است، که در جامعه اسلامی باید نعمت‌ها فراوان باشد لذا این نعمت فراوان بر اثر ایمان و تقوا بدست می‌اید.

این مسؤول با بیان اینکه یک بازاری باید منصف، با ایمان و با تقوا باشد، افزود:‌مالی که بازاری بدست میآورد و آن را توزیع می‌کند اینجا تقوا باعث می‌شود بازار نعمتش برکت پیدا کند.

وی متذکر شد: بازاری باید تمام تلاشش را در راستای ارزان قرار دادن کالا به مردم باشد، بعضی از افراد آرزو می‌کنند کالای شان گران شود، درصورتی که به گفته پیامبر ما هر کس یک شب در آرزوی گرانی برای امت من باشد، اعمال چهل ساله او  تباه می‌شود.

*بی‌تدبیری برخی مسؤولان سبب می‌شود، بازار در ابعاد مختلف دچار تلاطم شود

 تسخیری ضمن انتقاد از اینکه در جامعه اسلامی بعضی‌ها به نام تدبیر  و امید ته دل مردم را خالی می‌کنند، بیان کرد: افزایش قیمت دلار  از بیتدبیری‌ها است، ایران اسلامی یک کشور ثروتمند بوده و دارای امکانات است، اما بی‌تدبیری برخی مسؤولان سبب می‌شود، بازار در ابعاد مختلف دچار تلاطم شود.


مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا اضافه کرد: زندگی مردم بخاطر همین بی تدبیری‌ها دچار سختی شده است، بعضی سودجو‌ها اقلام را احتکار می کنند و  برخی‌ها فقط شعار می‌دهد که ما مقابله می‌کنیم و این عامل هم باعث متلاطم شدن امت اسلامی می‌شود.

وی یادآور شد: امروز مردم در سختی قرار دارند و  بازاریان همان طور که  در دوران دفاع مقدس خود را ثابت کردند،   امروز هم باید کمک کار مردم باشند، افزود:‌امروز بازاریان در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند.

*مردم از دستان پرتوان و تلاش بازاریان ناامید نیستند

 تسخیری اذعان داشت: بعضی‌ها ازدولت‌ها ناامید شدند، مردم از دستان پرتوان و تلاش بازاریان ناامید نیستند، امید که با هم‌اندیشی و هم‌افزایی و با توجه به ظرفیت‌های زیادی که در استان مازندران است، بتوان در عرصه‌های سختی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، از آن‌ها حمایت کرد.

مسؤول دفتر نمایندگی، ولی فقیه در سپاه کربلا در پایان ضمن یادآوری نقش موثر بازار و بازاریان در رزمایش کمک مؤمنانه و حمایت از مردم در شرایط کرونایی، خاطرنشان کرد: بازاریان باید تلاش کنند تا بازار به اعتدال برسد.

انتهای پیام/۸۶۰۴۸/ج

Share/Save/Bookmark