داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یک کارشناس سیاسی :
آمریکا تنها حامی شاه برای کشتار مردم بود/قیام ۱۷ شهریور مقدمه ای برای پیروزی انقلاب اسلامی بود
کد مطلب: ۷۱۳۷۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۸
امیر فرزادی گفت: روز ۱۷ شهریور به جمعه سیاه معروف است که در این روز چهار هزار نفر به خاک و خون کشیده شدند.
آمریکا تنها حامی شاه برای کشتار مردم بود/قیام ۱۷ شهریور مقدمه ای برای پیروزی انقلاب اسلامی بودامیر فرزادی کارشناس سیاسی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: در روز هفدهم شهریور ماه عیار بندگان مجاهد و حامی دین سنجیده شد.

وی افزود: در صبح این روز مردم در کوچه پس کوچه های تهران خبر از یک تجمع بزرگ به رهبری یک روحانی بنام یحیی نوری می دادند.

فرزادی تصریح کرد: بعد از گذشت ۲۱ روز از حادثه تلخ سینما رکس آبادان حکومت پهلوی به سرکردگی فرماندار نظامی تهران تیمسار غلامعلی اویسی برگزاری هر گونه تجمعی را ممنوع کرده بود و در واقع حکومت نظامی اعلام شده بود و نباید توسط فرد یا گروه ها شکسته می شد.

وی بیان کرد: اما مردم بدون توجه به هشدار های حاکمان دژخیم و نظامیان وفادار به طاغوت به میعادگاه یعنی میدان ژاله حرکت کردند،جمیعت انبوه میدان ژاله،اویسی را بر آن داشت که با بالگرد نظامی و حمل سلاح سنگین مردم را بترساند و باعث پراکندگی جمعیت شود.

وی گفت: اما خروش مردم خشمگین و به ستوه آمده ترسی از این هیاهو نداشتند و همین امر باعث شد تا بزدلان حکومت پهلوی توسط بالگرد نظامی و با سلاح های سبک و سنگین به مردم بی دفاع شلیک کنند.

این کارشناس سیاسی بیان کرد: قیام ۱۷ شهریور یکی از اتفاقات مهم در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران بود چرا که در این روز بیش از چهار هزار نفر حق جو به شهادت رسیدند.

وی گفت: این روز که به جمعه سیاه معروف است در نهایت برای حکومت پهلوی سنگین تمام شد و باعث گشت تا بیانیه علما بخصوص امام خمینی (ره) صادر شود تا بازاریان و کارگران شرکت نفت تهران دست از کار بکشند.

فرزادی بیان کرد: حتی بسیاری از کشورهای اروپایی این اقدام حکومت پهلوی را محکوم کردند و تنها کشور مستکبر عالم یعنی آمریکا از آن اعلام حمایت کرد ، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی همیشه جاودان مانده است.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark