داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور مطرح کرد؛
برنامه دولت برای افزایش مبادلات با پاکستان و افغانستان تا ۵ میلیارد دلار/دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان افتتاح شد
کد مطلب: ۷۴۲۶۳
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳
سعید محمد گفت: در نظر داریم مبادلات مرزی با پاکستان و افغانستان تا سقف ۵ میلیارد دلار در سال افزایش یابد.


به گزارش اوشیدا؛ سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور که صبح امروز به منظور افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان به سیستان و بلوچستان سفر کرد، در جمع خبرنگاران بیان کرد: برنامه‌ریزی رسمی برای شروع بکار منطقه آزاد سیستان امروز انجام می شود، در این راستا منطقه آزاد چابهار به صورت معین کمک خواهد کرد تا هر چه سریعتر این منطقه به بهره‌برداری برسد.

وی افزایش مبادلات مرزی با کشورهای منطقه شرقی همچون افغانستان و پاکستان را از اهداف جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: در همین راستا برنامه داریم سقف مبادلات تجاری مرز شرق کشور به افغانستان و پاکستان که در حال حاضر یک و نیم میلیارد دلار است، به پنج میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند.

محمد اضافه کرد: در این استان در راستای مبادلات تجاری، مرز ریمدان را به صورت رسمی و زمینی، مرز آبی چابهار را برای توسعه صادرات و در حوزه سیستان منطقه آزاد واقع در شهر جدید رامشار را داریم که به تازگی مصوب شده است.

فرصت مناسب منطقه برای توسعه تجارت مرزی

به گفته وی، وجود برخی زیرساخت‌ها از جمله فرودگاه زابل و راه‌آهن در حال ساخت چابهار به زاهدان که انتهای آن تا مرز میلک می‌رسد، می تواند فرصت مناسبی را برای توسعه تجارت مرزی فراهم کند.

مشاور رئیس جمهور اضافه کرد: شهر جدید رامشار به دلیل موقعیت مکانی خوبی که در ارتباط با تجارت با افغانستان دارد، فرصت مناسبی برای افزایش صادرات محسوب می شود که این شهر را برای ایجاد منطقه آزاد در نظر گرفتیم.

وی اضافه کرد: همچنین تدوین سند جامع منطقه آزاد سیستان در دست تدوین است، بعد از اتمام طرح جامع به توسعه زیرساخت‌ها خواهیم پرداخت.افتتاح دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان

سعید محمد در حاشیه آیین دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان نیز گفت: هفت منطقه آزاد جدید ابتدای امسال توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و ابلاغ شد، یکی از مناطق بسیار مهم و ویژه سیستان است که ظرفیت خیلی خوبی برای توسعه اقتصادی و مبادلات بازرگانی با کشورهای شرقی دارد.

وی افزود: با توجه به برخورداری منطقه سیستان از زیرساخت های بسیار خوبی، یکی از اولویت های اصلی ما راه اندازی منطقه آزاد سیستان است، به همین دلیل اولین سفرم به مناطق جدید به این خطه بود که دفتر اجرایی آن افتتاح و مدیر اجرایی نیز منصوب شد.

این مقام مسئول درباره راه اندازی منطقه آزاد سیستان نیز گفت: ابتدا باید طرح جامع تهیه شود تا بتوانیم توسعه را داشته باشیم که اقدام های لازم در این راستا شروع و قرارداد طرح جامع منعقد شده، همزمان با پیشرفت آن، مباحث زیرساختی را پیش خواهیم برد، پیش بینی من این است که تا ۶ ماهه اول سال آینده به صورت رسمی منطقه آزاد سیستان را راه اندازی کنیم و به ظرفیت برسانیم.

وی ادامه داد: تجارت با افغانستان یکی از مواردی است که برای منطقه آزاد سیستان پیش بینی کردیم، تقاضای ما از سرمایه گذاران این است که بر اساس نیازهای کشورهای همسایه شرقی برای تولید و صادرات سرمایه گذاری کنند، ظرفیت های بسیار خوبی در این خطه وجود دارد.نگاه به نوع معیشت مردم منطقه باید تغییر کند

محمد اذعان کرد: با توجه به کمبود آب، کشاورزی و دامپروی منطقه دچار خلل و مشکل شده است، بنابراین نگاه به نوع معیشت مردم منطقه باید تغییر کند. سعی می کنیم بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی را راه اندازی کنیم تا تولید در منطقه رقم بخورد و شاهد بهبود وضعیت معیشت مردم باشیم، ضمن این که نگاه ویژه ای به مباحث فرهنگی مردم داریم. آسیب هایی را در مناطق آزاد داشتیم، از تجربه های گذشته استفاده می کنیم تا مشکلات جدیدی را برای مردم ایجاد نکنیم.

وی گفت: شورای عالی مناطق آزاد وظیفه راه اندازی و به ظرفیت رساندن این منطقه را دارد، اما سایر دستگاه به خصوص وزارت راه و شهرسازی نیز وظایف و نقش مهمی دارند که تکمیل راه آهن چابهار - زاهدان - میلک از جمله مهم ترین اقدام هاست، ما پیگیری این مهم هستیم، نمایندگان نیز پیگیر باشند، چراکه با توجه به سایر زیرساخت های موجود، منطقه آزاد سیستان خیلی سریع قابلیت رشد دارد و از طرفی وضعیت افغانستان به گونه ای است که بسیار علاقه دارند در این بخش با ما همکاری داشته باشند.

دعوت از سرمایه گذاری افغان برای سرمایه گذاری در سیستان

مشاور رئیس جمهور اضافه کرد: حتی از سرمایه گذاران افغان دعوت می کنیم که برای سرمایه گذاری های منطقه سیستان مشارکت کنند.

گفتنی است؛ دفتر اجرایی منطقه آزاد وظیفه تسهیل و هماهنگی استقرار و احداث زیرساخت‌های منطقه آزاد سیستان را به عهده دارد.
Share/Save/Bookmark