داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
آمریکا به دنبال تقویت جریان غربگرا در کشور است/ رژیم صهیونیستی؛ خواهان باقی ماندن فشار حداکثری علیه ایران
کد مطلب: ۷۳۱۳۸
تاریخ انتشار:دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۹
ابوالفضل صدقی با اشاره به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری کشورمان تأکید کرد: از آنجا که ترامپ با خروج از برجام ضربه سختی به این جریان زد، دولت جدید آمریکا تلاش خواهد کرد از طریق برجام جریان غربگرا را در داخل کشور تقویت کند.
آمریکا به دنبال تقویت جریان غربگرا در کشور است/ رژیم صهیونیستی؛ خواهان باقی ماندن فشار حداکثری علیه ایران

به گزارش اوشیدا؛ «ابوالفضل صدقی» کارشناس سیاست خارجی و روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص اقدامات اخیر آمریکا مانند لغو مکانیسم ماشه،گفت: به نظر می‌آید دولت بایدن در تلاش است تا به شرایطی که پیش از دولت ترامپ در نظام بین‌الملل داشتند بگردد و بازگشت به معاهده اقلیمی پاریس، لغو مکانیسم ماشه و اصلاح روابط با اتحادیه اروپا و شورای آتلانتیک اقداماتی در همین راستا است.

وی با بیان اینکه این اقدامات برای آن است که اعلام کنند تحولی جدید در آمریکا در حال رخ دادن است اظهار کرد: با این وجود به نظر نمی‌رسد در حوزه برجام کار مهمی صورت گرفته باشد زیرا در حال حاضر مهم‌ترین مشکلی که ما داریم تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های نفتی و بانکی است.

صدقی با بیان اینکه اگر اقدامی در این دو حوزه صورت نگیرد، اقدامات دیگر آمریکا صوری است ادامه داد: آمریکا‌هایی از طرفی در تلاشند تا ایران را وادار به مذاکره در حوزه‌های دیگر مانند صنعت موشکی کنند و از طرف دیگر می‌خواهند ایران به شرایط هسته‌ای پیش از برجام بازنگردد، قانون راهبردی مجلس را اجرایی نکرده و ارتباط خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطع نکند.

این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه آمریکا می‌خواهد ایران هم برجام را اجرا کرده و هم تحریم‌ها را تحمل کند افزود: ایالات متحده در حال وقت‌کشی است و آمدن «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران برای آن است که از جمهوری اسلامی بخواهد پروتکل‌ها و تعهدات خود را اجرا کند اما نمی‌گوید که چرا در حالی که تمام تعهدات را اجرا کردیم، تحریم‌ها برداشته نشد.

وی با بیان اینکه قرار بود با برجام تحریم‌ها برداشته شود تأکید کرد: این مسائل بسیار مهم است و باید مدنظر قرار داده شود تا مجددا فریب نخوریم که سر جای قبلی خود برگشته و تمام تعهدات خود را اجرا کنیم و به اینکه آنها تعهدات خود را اجرا خواهند کرد دلخوش کنیم.

صدقی با بیان اینکه تحریم‌ها تنها هسته‌ای نیست و تحریم‌های دیگری مانند تحریم‌های ذیل تروریسم نیز اعمال شده است ادامه داد: این‌ها بهانه‌ای برای ادامه دادن تحریم‌هاست اما به نظر می‌آید بایدن برای بازگشت به برجام تلاش خواهد کرد و این اتفاق به احتمال زیاد خواهد افتاد اما تلاش خواهند کرد که از طریق برجام ایران را در منطقه کنترل کرده و برای کنترل ایران یک اجماع بین‌المللی ایجاد کند.

آمریکا به دنبال تقویت جریان غربگرا در کشور است

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری کشور تأکید کرد: از آنجا که ترامپ با خروج از برجام ضربه سختی به این جریان زد، دولت جدید آمریکا تلاش خواهد کرد از طریق برجام جریان غربگرا را در داخل کشور تقویت کند.

وی با اشاره به نظر برخی کارشناسان مبنی بر اینکه آمریکا به برجام بازنخواهد گشت و تلاش خواهد کرد بدون عمل به تعهدات از ایران امتیاز بیشتر بگیرد افزود: چنین اتفاقی بعید به نظر می‌رسد زیرا در صورتی که آمریکا به برجام بازنگشته و تحریم‌ها را رفع نکند ایران نیز به تعهدات خود باز نمی گردد زیرا بعید به نظر می‌رسد که حتی دولت فعلی ایران نیز بخواهد با چنین شرایطی در برجام باقی بماند.

صدقی با بیان اینکه هیچکس در ایران به دنبال این نیست که ما هم تحریم‌ها را تحمل کنیم و هم به تعهدات برجامی خود عمل کنیم تأکید کرد: با وجود آنکه دولت بسیار متمایل به برداشتن تحریم‌ها و از بین نرفتن برجام است اما اینکه تصور کنیم آنها می‌خواهند برجام با وجود تحریم‌ها باقی بماند اشتباه است.

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به تحریم‌های که در زمان ترامپ و بعد از خروج آمریکا از برجام بر ایران اعمال شد گفت: تحریم‌های اصلی تحریم‌های نفتی و بانکی است که ذیل برجام باید برداشته شوند و اگر به هر دلیل آمریکا تلاش کند که این تحریم‌ها باقی بماند، اصل برجام به زیر سؤال می‌رود.

وی با بیان اینکه قطعا بایدن از تحریم‌ها به روش‌های دیگر و تحت نام‌هایی دیگر برای فشار بیشتر به ایران استفاده خواهد کرد اظهار کرد: اگر بایدن می‌خواهد در منطقه دستاوردی داشته باشد، برنداشتن تحریم‌ها مانع آن خواهد شد.

صدقی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید تحریم‌ها برداشته شود افزود: با این وجود برخی تحریم‌ها مانند تحریم‌های سپاه و برخی تحریم‌های بانکی که در همین رابطه وضع شده‌اند باقی خواهد ماند و تحریم‌ها برای برخی گروه‌ها، سازمان‌ها و افراد خاص هدف‌دار خواهد شد که نتیجه آن تقویت جریان غربگرا در ایران و برخورد با جریان انقلابی است.

راستی‌آزمایی چندساعته امکان‌پذیر نیست

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور درباره راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها مبنی بر اینکه تنها چند ساعت برای راستی‌آزمایی نیاز داریم و اگر امروز تحریم‌ها لغو شود فردا صبح به تعهداتمان بازخواهیم گشت اظهار کرد: اینکه فعالیت بانک‌ها برقرار شود و بتوانیم نفت بفروشیم راستی‌آزمایی است اما بعید می‌دانم در چند ساعت بتوان این کار را انجام داد.

وی ادامه داد: هرچند راستی‌آزمایی کار سختی نیست اما بعید می‌دانم که امکان‌پذیر باشد که آمریکایی‌ها ابتدا تحریم‌ها را بردارند تا ما پس از راستی‌آزمایی به تعهدات خود بازگردیم و در عمل اتفاق افتد. امکان دارد عمل به تعهدات به صورت همزمان اتفاق بیفتد که در این مورد در دیداری که میان ایران و کشورهای اروپایی با حضور آمریکا اتفاق خواهد افتاد ساز و کار برداشتن تحریم‌ها و احیای برجام به چه صورت خواهد بود.

صدقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها تحت هیچ شرایطی حاضر به همکاری نخواهد بود تأکید کرد: ایران معتقد است باید تحریمها برداشته شود با این حال زمان برداشتن تحریم‌ها قابل بررسی است.

این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه آمریکایی‌ها به هر طریقی تلاش خواهند کرد که ساختار تحریم‌ها به شکل و روش دیگری باقی بماند ادامه داد: هرچند این مسئله به صورت فشار حداکثری که در حال حاضر وجود دارد نخواهد بود اما از هر روشی برای رسیدن به این مقصود برای سازمان‌های خاص و به صورت هدمند استفاده خواهند کرد.

رژیم صهیونیستی خواهان باقی ماندن فشار حداکثری علیه ایران است

وی با اشاره به یهودی و حامی رژیم صهیونیستی بودن بیشتر اعضای کابینه و تیم بایدن اظهار کرد: این رژیم به هیچ عنوان با شرایطی که دولت جدید آمریکا دنبال می‌کند موافق نیست و آن‌ها خواهان باقی ماندن ترامپ و فشار حداکثری بودند و به دولت بایدن اعلام کردند که شما به هیچ عنوان نباید به برجام بازگردید و باید همین سیاست فشار حداکثری را ادامه دهید.

صدقی با بیان اینکه سناریوهای مختلفی برای رفتار و رویکرد رژیم صهیونیستی در مقابل ایران وجود دارد افزود: یکی از سؤالاتی که مطرح می‌شود این است که آیا رژیم صهیونیستی بدون همراهی آمریکا دست به اقدامی علیه ایران خواهد زد یا نه؟ مقابله با ایران در توان این رژیم نخواهد بود و به نظر نمی‌رسد توانایی بمباران کردن مراکز هسته‌ای ایران را داشته باشد.

این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه به نظر می‌آید که رژیم صهیونیستی تلاش خواهد کرد که کمترین بهره از بازگشت بایدن به برجام به ایران برسد و ایران را همچنان تحت فشار قرار دهد ادامه داد: این رژیم دولت آمریکا را تشویق خواهد کرد تا فشارها را از روی ایران برندارد و تا جایی که ممکن است دشمنی خود را با ایران حفظ کند. هرچند درحال حاضر مسئله اصلی آمریکا چین و روسیه است اما مسئله اصلی رژیم صهیونیستی ایران بوده و خواهان ادامه پیدا کردن فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark