داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
رونق صیادی در شمال سیستان و بلوچستان؛
وقتی آب، نان هم می دهد/ صید روزانه 6 تن ماهی از تالاب هامون
کد مطلب: ۷۱۴۳۸
تاریخ انتشار:شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۱
وجود منابع آبی در منطقه سیستان باعث شده است تا قدیمی ترین شغل هامون نشینان مجدداً احیا شود.
وقتی آب، نان هم می دهد/ صید روزانه 6 تن ماهی از تالاب هامون


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از مهمترین منابع آب شیرین در استان سیستان و بلوچستان چاه نیمه ها محسوب می شوند که در فصول مختلف سال آبگیری، و به مصارف خانگی میرسند.

این منابع آبی نه تنها در شمال سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار می گیرد بلکه از طریق لوله به مرکز استان هم انتقال می یابد تا ساکنان زاهدان نیز از آب شیرین چاه نیمه ها بهره مند شوند.

چاه نیمه ها گودال های عمیقی در شهرستان زهک هستند که از رودخانه هیرمند آبگیری می شوند و پس از خشک شدن تالاب هامون معمولا در زمستان صیادان منطقه سیستان در این آب ها مشغول به صید ماهی می شوند.

صیادی یکی از قدیمی ترین شغل های مردم سیستان محسوب می شود که در گذشته هامون نشینان از این طریق مایحتاج زندگی خود را فراهم می کردند.

صید ماهی 35 کیلویی از چاه نیمه سیستان

غلامرضا بامری یکی از صیادان منطقه سیستان است که در چاه نیمه های شهرستان زهک مشغول به صید ماهی است، وی این شغل را از پدر به ارث برده و اکنون از این طریق توانسته است درآمدزایی کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: معمولا تالاب هامون مکان مناسب تری برای صید ماهی است اما خشکسالی های چند ساله در سیستان صیادان را مجاب می کند تا از چاه نیمه ها ماهی صید کنند.
بامری بیان کرد: به دلیل شیرین بودن آب این منطقه ماهی ها مزه و طعم بهتری نسبت به سایر ماهی های موجود در بازار دارند و همین امر سبب شده است تا مشتری بیشتری در منطقه داشته باشیم.

وی ادامه داد: بزرگترین ماهی که تا کنون از محل ای دریاچه صید کرده ایم بیش از 35 کیلو وزن داشت که معمولا به ماهی بیک هد و سربزرگ معروف هستند.

بامری همچنین گفت: صید ماهی در کنار سختی هایی که دارد، از درآمد خوبی هم برخوردار است اما با توجه به زیاد شدن تعداد صیادان و همچنین کمتر شدن مقدار ماهی ها این روزها با مشکلاتی نیز همراه است.


صید روزانه 4 تن ماهی از تالاب هامون

محمود سرگزی رئیس اداره شیلات شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: ورود آب به دریاچه هامون و آبگیری بخش وسیعی از سطح دریاچه، منجر به رونق فعالیت های صید و صیادی در منطقه گردیده است.

وی افزود: افزایش میزان صید آبزیان از دریاچه موجبات رونق بازار فروش محصولات شیلاتی در شهرستان زابل شده است.

سرگزی بیان کرد: رونق صید و صیادی در منطقه سبب عرضه روزانه بیش از چهار تن ماهی صید شده از دریاچه شامل ماهی کپور علفخوار(آمور) و کپور معمولی جهت فروش در بازار آبزیان شهرستان زابل گردیده و لازم به ذکر است روزانه حدود دو تن ماهی نیز جهت فروش به بازار آبزیان شهرستان زاهدان ارسال می شود.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark