داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سیستان مهد پرورش شترمرغ در کشور/یک کارآفرین: این پرنده سرمایه مزرعه دار را دو برابر می کند
کد مطلب: ۶۵۲۴۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰
از مهمترین فعالیت هایی که تا به امروز توانسته است یکی از موفقترین مشاغل در بحث خوداشتغالی و همچنین کارآفرینی مطرح شود، پرورش شترمرغ در سیستان است.
سیستان مهد پرورش شترمرغ در کشور/یک کارآفرین: این پرنده سرمایه مزرعه دار را دو برابر می کند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با تغییرات جوی در شمال سیستان و بلوچستان بسیاری از شغل های اصلی مردم به خصوص کشاورزی و دامداری از بین رفت و مردم این منطقه به اجبار به مشاغل دیگر روی آورده اند.

از مهمترین فعالیت هایی که تا به امروز توانسته است یکی از موفقترین مشاغل در بحث خوداشتغالی و همچنین کارآفرینی مطرح شود، پرورش شترمرغ در سیستان است، این فعالیت که با کمک نهادهایی همچون سپاه پاسداران از چند سال قبل در سیستان آغار شد اکنون شمال استان را به بزرگترین قطب پرورش این پرنده غول آسا تبدیل کرده است.

سارانی یکی از مزرعه داران سیستانی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: وام های کارآفرینی که سپاه در اختیارمان قرار داد ابتدا از یک مرزعه کوچک شترمرغ آغاز کردیم و سپس با توجه به پر سود بودن این فعالیت مزرعه را گسترش دادیم.

وی افزود: شتر مرغ از چند لحاظ برای مزرعه دار سودآور است، گوشت شتر مرغ،تخم و روغن آن که امروز با قیمت های بالایی در بازار به فروش می رسد می تواند سرمایه عظیمی برای فرد به ارمغان آورد.

این کارآفرین سیستانی خاطرنشان کرد: این پرنده با شرایط آی و هوای سخت سازگاری دارد و به خوبی می تواند با شرایط آب و هوایی سیستان کنار آید البته مراقبت از این پرنده در دوران رشد بسیار حیاتی است.

سارانی گفت: هزینه های نگهداری هر شتر مرغ هشصد هزار تومان است که پس از فروش این رقم به دو برابر افزایش پیدا می کند، به طور کل می توان گفت که هر هزینه ای در این کار شود، ثروت مزرعه دار دو برابر خواهد شد.

وی همچنین بیان داشت: با توجه به خشکسالی های اخیر درمنطقه سیستان می توان گفت که دامداران که در گذشته تجربه نگهداری دام را نیز دارند برای پرورش شترمرغ اقدام کنند.

کارآفرین سیستانی با بیان اینکه این کار تحصیلات آن چنانی لازم ندارد گفت: 10 نفر به طور مستقیم با این مزرعه در حال فعالیت هستند که هر کدام از این افراد توانسته اند تجربه کافی رابرای اداره یم مزرعه به صورت مستقل کسب نمایند.

وی ادامه داد: گوشت شترمرغها به قصابی های زابل فروخته می شود ، همچنین تعدادی از شترمرغ ها نیز در خود مزرعه قصابی می شوند تا به مشتری ها ثابت تحویل داده شوند.

سارانی خاطرنشان کرد: هم اکنون در این مزرعه تعداد 20 شتر مرغ بالغ برای فروش آماده هستند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark