داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
چطور اضطراب ناشی از ویروس کرونا را مدیریت کنیم؟
کد مطلب: ۶۹۳۶۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۲
همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور‌ها مختلف جهان، اضطراب در میان توده‌های مردم افزایش یافته است. در این راستا، باید تکنیک‌هایی را به کار گرفت تا بتوان این اضطراب را کنترل کرد و از آسیب زایی آن جلوگیری نمود.
چطور اضطراب ناشی از ویروس کرونا را مدیریت کنیم؟
سردبیر پایگاه خبری "سایک سنترال" در گزارشی در مورد شیوه‌های مدیریتِ اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌نویسد: هرچه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، افراد بیشتری نسبت به این ویروس و تاثیر آن بر زندگی خود احساس نگرانی و اضطراب می‌کنند. در این راستا، در برخی شهر‌های چین مقررات قرنطینه برقرار شده و محدودیت‌های مسافرتی در اکثر کشور‌های جهان به اجرا درآمده است.

به گزارش فرارو، در این شرایط، کاملا طبیعی است که در مورد بحران شیوع ویروس کرونا، احساس اضطراب کنیم. در این راستا، در این گزارش، توصیه‌هایی مبنی بر مدیریتِ ترس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا، ارائه می‌شود.

در مورد تهدیدِ کرونا، اغراق نکنید
مغز ما عادت دارد به چیز‌های ترسناک و ناشناخته توجه ویژه کند و در مورد تهدیدِ ناشی از آن ها، اغراق کند (یعنی آن‌ها را بیش از آنچه تهدید زا هستند، تصور کند). این بخشی از ویژگی ذاتیِ مغز ماست. آنچه بزرگ و ترسناک باشد، توجه را به خود جلب می‌کند. در مقابل، چیز‌ها و پدیده‌های معمولی و همچنین آنچه به طور بالقوه برای رفاه و سلامتی ما بد است، توجه کمتری را به خود جلب می‌کند. ما از این می‌ترسیم که مبادا مورد حمله یک گرگ قرار بگیریم با این حال، درمورد خطر‌های استفاده روزانه از اتومبیل و رانندگی بی توجه هستیم. این پدیده در شرایطی روی می‌دهد که احتمالِ مرگ در اتومبیل، به مراتب بیشتر از این است که هدف حمله یک گرگ قرار بگیریم.

از این رو، شیوع ویروسی جدید (مثل کرونا) که ماهیتی ناشناخته نیز دارد، ترسناک به نظر می‌آید. بسیاری از رسانه‌های خبری و دیگر منابع اطلاعاتی در فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی، بیش از حد در موردِ مشکل جدید (شیوع ویروس کرونا) و خطراتِ همراه آن، تاکید و اغراق گویی می‌کنند.

در فصل جاری، آنفلوانزای معمولی، فقط در آمریکا موجب مبتلا شدنِ حدودا ۱۵ میلیون نفر، بستری شدنِ ۱۴۰۰۰۰ نفر، و مرگ حدودا ۸۲۰۰ نفر شده است. این میزان از تلفات، در مقایسه با تلفات کنونی ویروس کرونا، بسیار بیشتر است (با این حال به دلیل ناشناخته بودنِ کرونا، مغز ما، وحشت از کرونا را برجسته‌تر می‌کند).

به طور خلاصه باید گفت، آنفلوانزا به مراتب یک بیماری شایع‌تر است که سالانه افراد بیشتری را می‌کشد. اگرچه ویروس کرونا ممکن است کشنده‌تر باشد، با این حال مشخص نیست آیا این بیماری قادر است به همان اندازه‌ای که آنفلوانزا شایع است، افراد را مبتلا کند یا خیر.

اقدامات احتیاطی عادی و درست را در پیش گیرید
هم آنفلوانزا و هم ویروس کرونا از طریق تماس‌های روزمره و رفتار‌هایی نظیرِ لمس کردن و سرفه و عطسه کردن، شیوع پیدا می‌کنند. اگر بیمار هستید، در خانه بمانید و سر کار و یا فضای بیرون نروید. اگر بیمار هستید، از تماس نزدیک با دیگران جدا خودداری کنید و توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرید.

اقدام اول برای مبارزه با بیماری‌هایی نظیر کرونا و آنفلوانزا این است که دست‌های خود را به طور کامل و مرتب بشویید. هنگامی که می‌خواهید دست‌های خود را بشویید، مثلا شروع به خواندن آوازی در ذهن خود کنید. دست‌های خود را با آب گرم، همراه با صابون بشویید و تا وقتی آوازتان به پایان نرسیده، فرآیند شستن را متوقف نکنید. نمی‌توانید خود را به یک سینک برای شستن دست هایتان برسانید؟ خوب می‌توانید از ژل‌های ضدعفونی کننده مسافرتی استفاده کنید (مثلا آن را در اتومبیل خود نگه دارید) و به طور مرتب در شستن سریعِ دست هایتان از آن استفاده کنید.

قوی و سالم نگه داشتنِ سیستم ایمنی بدن نیز راهکار دیگری است که در مواقع اینچنینی (مخصوصا وقتی بیماری به سراغتان آمده) بیش از پیش اهمیت می‌یابد. یک سیستم ایمنی سالم، از یک رژیم غذایی متعادل و همچنین استراحتِ کافی در شبانه روز، نشات می‌گیرد. انجامِ مرتب و منظم ورزشِ روزانه نیز (بویژه در زمستان)، به تقویت سیستم ایمنی بدن بیش از پیش کمک می‌کند.

توجه بیش از حد به رسانه‌ها را کنار بگذارید
هر چه بیشتر زمانتان را صرفِ تماشا یا مطالعه آنچه در رسانه‌ها (در قالب‌های مختلف) می‌آید بکنید، پولِ بیشتری را به جیبِ شرکت‌های رسانه‌ای ریخته اید (فرقی نمی‌کند رسانه مذکور، جزو رسانه‌های آنلاین، تلویزیون و یا رسانه‌هایی باشد که از طریق تلفن همراه قابل دسترسی هستند). ویروس کرونا فرصت خوبی برای شرکت‌های مختلف است. آن‌ها در هر دقیقه تلاش می‌کنند تا شما را به این باور برسانند که شیوع ویروس کرونا، همان چیزی است که شما باید در مورد آن نگران باشید (این امر موجب اضطراب مردم شده و سبب می‌شود تا آن‌ها وقت بیشتری را با رسانه‌ها بگذرانند).

نیاز نیست زیاد در مورد شیوع ویروس کرونا نگران بود. به جای اینکه در زمینِ رسانه‌ها بازی کنیم، باید استفاده خود از آن‌ها و مطالعه داستان‌ها و ماجرا‌های مرتبط با این بیماری را محدود کنیم. دانشمندان و مقام‌های بهداشت و سلامت در سطح دولتی، به شدت در حال کار هستند تا ویروس کرونا را بهتر بشناسند و درک کنند، و راه‌هایی را که می‌توانند منجر به محدودشدنِ تاثیر آن شوند، به اجرا گذارند. ما باید به تلاش و کار آن‌ها اعتماد کنیم.

اگر شما فکر می‌کنید که نیاز دارید اخبار لحظه به لحظه در مورد ویروس کرونا را کسب کنید، بهتر است آن را از منابع موثق دولتی پیگیری نمایید.

از مهارت‌های پیشینِ خود در مدیریتِ اضطراب استفاده کنید
استفاده از تجربیاتی که در گذشته در بحثِ مدیریت اضطراب و استرس خود داشته اید، می‌تواند در شرایط فعلی و مواجهه با ویروس کرونا، کارساز باشد. در این زمینه می‌توان به خودگفتگویی، بی اثر کردنِ افکار غیرمنطقی که به ذهنتان می‌آیند با استفاده از تفکرات منطقی، و ارائه پاسخ و واکنش به مساله با استفاده از واقعیت‌ها و حقایق، اشاره کرد. شاید در این زمینه شما نیاز داشته باشید با یک دوست یا عضوی از خانواده خود در مورد اضطراب و استرستان گفتگو کنید. شاید هم نیاز باشد از تکنیک‌هایی که پیشتر در موقعیت‌های مشابه از آن‌ها استفاده کرده اید، بهره گیرید و اضطرابتان را کنترل کنید.

سعی کنید از هرآنچه که استرس شما را تسکین می‌دهد و به کاستن از میزان اضطرابتان کمک می‌کند، در موقعیت‌های اینچنینی (یعنی زمانی که استرس ناشی از شیوع ویروس کرونا شما را احاطه کرده)، بیش از پیش استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، اپیدمی‌های نظیر شیوع ویروس کرونا، گاه به گاه در اقصی نقاط جهان و در دوره‌های زمانی مختلف اتفاق می‌افتند. این مساله کاملا طبیعی است. اگر چه آن‌ها می‌توانند خیلی ترسناک باشند (مخصوصا اگر شما در شهر و منطقه‌ای زندگی می‌کنید که درگیریِ بیشتری با شیوع ویروس دارند)، با این حال، شانس ابتلای شما به آن‌ها اگر احتیاط‌های بهداشتیِ لازم را رعایت کنید، تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
Share/Save/Bookmark