داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
روز جهانی تالاب ها در زابل چه گذشت؟/خشکی هامون تبعات بین المللی خواهد داشت
کد مطلب: ۶۶۱۴۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۲
روز جهانی تالاب در حالی با سکوت کامل دولت مردان و رسانه ها به اتمام رسید که موجی از واکنش های مردمی را در فضای مجازی به دنبال داشت.
روز جهانی تالاب ها  در زابل چه گذشت؟/خشکی هامون تبعات بین المللی خواهد داشت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ روز جهانی تالاب در حالی با سکوت کامل دولت مردان و رسانه ها به اتمام رسید که موجی از واکنش های مردمی را در فضای مجازی به دنبال داشت.
هامون یکی از مهمترین تالاب های آب شیرین دنیا به شمار می رود ، که بیش از ۲۱ سال است در خشکی کامل به سر می برد، همچنین عدم ورود سیلاب های فصلی افغانستان از سال ۹۳ تا کنون نیز باعث شده است تنها ذخیره آب شیرین منطقه سیستان در معرض خطر قرار گیرد.
دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل در این خصوص گفت: تالاب هامون یک تالاب بین المللی است که خطر خشک شدن آن نیز تبعات بین المللی به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: عزم جدی برای احیای هامون همچنین درایتی بین المللی و ملی را می طلبد .
علی ملاشاهی کارشناس ارشد محیط زیست در گفت و گو با اوشیدا همچنین تصریح کرد: تالاب هامون به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین در خاورمیانه شناخته می شود که احیای آن بستگی به کمک کشورهای دیگر نیز دارد.
وی افزود: مهمترین نقش در خشکی هامون را افغانستان دارد، چرا که عدم نظارت به برداشت آب از رود هیرمند که در مسیر تالاب هامون قرار دارد باعث شده است تا قطره های آب امروز در سیستان کمیاب شود.
کارشناس محیط زیست تصریح کرد: روز جهانی تالاب فرصت مناسبی بود که می توانست تلنگری برای مسئولین باشد تا با عزم جدی جهت احیای تالاب اقدام کنند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark