داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
افشاگری پس از 3 سال؛
پشت پرده عجیب هیات شطرنج زابل/از امضاء چک سفید تا لابی گری برای انتخاب افراد نا لایق در استان
کد مطلب: ۷۴۱۷۵
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۸
سروش خدری رئیس سابق هیات شطرنج زابل پشت پرده این هیات را افشاگری کرد.
پشت پرده عجیب هیات شطرنج زابل/از امضاء چک سفید تا لابی گری برای انتخاب افراد نا لایق در استان
سروش خدری رئیس سابق هیات شطرنج شهرستان زابل در گفت و گو با اوشیدا گفت: پشت پرده ورزش شطرنج در زابل حقایق باورنکردنی وجود دارد که باید مردم از آن آگاه باشند چرا که می دانیم رشته هایی که کمتر در جامعه استقبال کننده دارد ورزشکاران آنها دستشان به هیچ کجا بند نیست.

وی افزود: من سال ها به عنوان بازیکن،مربی،پیشکسوت و رئیس هیات شطرنج شهرستان در این ورزش حضور داشته ام و بهتر از هر کسی می دانم که روسای ادارات ورزش و جوانان در زابل و اداره کل چه بلایی سر این رشته ورزشی آورده اند.

خدری بیان کرد: من در فروردین ۹۷ مسئولیت هیات شطرنج زابل را بر عهده گرفتم و در اولین جلسه که توجیهی اینجانب بود ریاست اداره ورزش و جوانان وقت شهرستان زابل مواردی را به من گوش زد کرد.

خدری ادامه داد: ریاست وقت اداره ورزش و جوانان شهرستان زابل در جلسه توجیهی و معرفی اینجانب به هیات استان برای تصدی ریاست هیات شطرنج شهرستان زابل شروطی مطرح کردند به طوری همان ابتدای کار گربه را دم حجله کشتند، آنها خطاب به من گفتند ما رییس هیاتی می خواهیم که خود او برای هیات هزینه و خرج کند و یا اسپانسر پیدا کند و اداره هیچ گونه کمک مالی را تقبل نمی کند.

وی تصریح کرد: همچنین مدیران ورزش و جوانان استان می گفتند که ما فقط می توانیم سالن ، میز و صندلی در اختیار هیات شما بگذاریم،مسابقات باید دارای شناسنامه باشد و دیگر توضیحات بر روی بنر چاپ شود تا در رزومه کاری اداره ثبت شود.

وی گفت: پس از شنیدن و توافق مسئولیت هیات را آغاز کردم که در همان ابتدا شیشه های شکسته سالن تعویض، صندلی های شکسته ترمیم و اسپیلت را با هزینه شخصی تعمیر کردم.

خدری گفت: یک ماه بعد با احضار تلفنی ریاست وقت اداره زابل به اداره ورزش و جوانان این شهرستان مراجعه کردم و در کمال ناباوری تعداد سه فقره چک سفید را در مقابل بنده گذاشتند و از من تقاضای امضا به عنوان ریاست هیات کردند.

وی ادامه داد: از شخص ریاست اداره سوال کردم این چک ها برای چیست جواب گرفتم شما فقط امضا کن،گویا مقداری پول در حساب هیات شطرنج زابل واریز شده بود که ایشان برای برداشت پول نیاز به امضای اینحانب داشتند.

رئیس هیات شطرنج سابق زابل خاطرنشان کرد: قانوناً این پول برای هیات شطرنج زابل بود اما چرا باید ریاست اداره این پول را برداشت می کرد.

وی گفت: بنده که هنوز ابتدای مسئولیتم بود با تهدید برکناری مجبور به امضا شده و در اخر در مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به اصرار من در حساب هیات باقی ماند.

خدری گفت: بنده با ذهنیت برکناری رئیس هیات قبلی و اینکه ایشان می تواند غیر قانونی رییس هیات را با سلیقه شخصی برکنار کند که اینکار در مورد ریاست قبل هیات انجام شده بود سه فقره چک سفید را امضا کردم و هرگز ندانستم چه مبلغی بود که از حساب هیات خارج و کجا هزینه شد.

وی تصریح کرد: از یک طرف توجیه شده بودم که هیچ پولی برای هیات نیست از یک طرف از من امضا می خواستند برای خالی کردن حساب هیات و این تناقض هرگز روشن نشد.

خدری خاطرنشان کرد: با وجود همه مشکلات و نبود اسپانسر چند مسابقه در این هیات برگزار شد از طرفی نیز در اداره کل ورزش و جوانان استان نیز به دلیل تعویض چند باره سرپرست آن هرج و مرج ایجاد شده بود و هیچ کمکی به هیات شطرنج زابل نمی شد.

خدری خاطرنشان کرد: در مهرماه همان سال مجمع تعیین رییس هیات استان برگزار شد و شخصی که از طرف اداره کل برای تصدی هیات استان انتخاب شده بود مورد مخالفت ورزشکاران و پیشکسوتان این رشته قرار گرفت تا جایی که که مجمع بخاطر عدم شرکت اعضا از حد نصاب افتاد و تشکیل نشد.

خدری ادامه داد: در آبان با تحکم و زورگویی شخص مدیر کل برای انتصاب مهره مورد نظر خود مجمع دوباره تشکیل و افرادی که قانوناً مجوز عضویت در مجمع را نداشتند در مجمع گنجانده شده و انتخابات مهندسی شده برگزار گردید.

رئیس سابق هیات شطرنج زابل گفت: بنده از طرف اداره زیر فشار قرار گرفته که باید در مجمع دوم حضور پیدا کرده و به شخص مورد نظر ایشان رای بدهم،تا جایی که چندین مرتبه ریاست و معاون اداره به درب منزل من آمده و با تهدید و تطمیع و اصرار بنده را وادار به شرکت در مجمع دوم کردند و‌گرنه ما بازیکنان مربیان و پیشکسوتان مجمع دوم را هم غیر قانونی دانسته و به عنوان اعتراض از شرکت در آن خودداری می کردیم.

وی گفت: چرا که فردی از خود جامعه شطرنج با دانش این رشته و با سابقه چندین سال ریاست در دوره های قبل نامزد ریاست هیات استان شده بود و از پشتیبانی ورزشکاران نیز برخوردار بود اما اداره کا با زورگویی هرچه تمام تر فرد دیگری را در نظر گرفته بود.

خدری گفت: مجمع دوم تشکیل شد و با آرای مهندسی شده شخص مورد نظر اداره کل حائز اکثریت آرا شد و تنها یک رای منفی داشت که آن هم از طرف اینجانب بود.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به مخالفت ها و اعتراض بنده به این انتخابات ریاست جدید هیات استان به محض اشغال پست با همکاری اداره زابل از فعالیت اینجانب در هیات زابل پیشگیری کرده و برکناری مرا اعلام کردند.

خدری گفت: با ورود کرونا که باعث تعطیل شدن باشگاه ها و فعالیت های ورزشی شدخانه شطرنج زابل نیز فعالیتش را به محیط مجازی انتقال داد زیرا رشته شطرنج قابلیت انجام مسابقات و آموزش در فضای مجازی را دارا می باشد.

وی افزود: اما قضیه برکناری بنده از روی کینه و انتقام دنبال شد و چون هیچ شخصی را نیافته بودند که مسئولیت هیات را قبول کند این مطلب به درازا کشید تا مرداد ۱۴۰۰ که شخصی را اداره زابل به زاهدان معرفی کرده و ریاست هیات زابل را به وی سپرده و در حالی که اموال و لوازم خانه شطرنج در اختیار بنده بود قفل درب های چهار کشوی فایل شکسته شده و در اختیار فرد جدید قرار گرفته است.

رئیس هیات سابق زابل همچنین تصریح کرد: در ورزش استان به ویژه زابل پشت پرده های عجیبی وجود دارد که مردم از آنها آگاه نیستند، این مسئولیت رسانه هاست که با انتشار اینگونه مطالب مردم را از فعالیت غیر قانونی افراد آگاه سازد.

خدری همچنین گفت: تا زمانی که اینگونه شرایطی در زابل و استان حکم فرما باشد ورزش استان هیچ رشد و پیشرفتی نخواهد داشت چرا که وجود اینگونه افراد باعث عقب ماندگی ورزش استان می شود.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم تا استاندار جدید سیستان و بلوچستان با ورود جدی به مسائل ورزش استان با لابی گری های ادارت کل مبارزه جدی کند تا ورزش شطرنج در شهرهای استان بتواند روی خوشی ببیند.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark