داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۱
 
چهار پرده از اغتشاشاتی که تذکر رهبری و مراجع را به دنبال داشت
کد مطلب: ۴۲۰۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۵
اوشیدا:از تیرماه سال 88 تا همین بهمن سال 91 چهار مورد اغتشاش بوده که واکنش رهبری و مراجع را برانگیخته است.
چهار پرده از اغتشاشاتی که تذکر رهبری و مراجع را به دنبال داشت

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:مجله مهر: «كساني كه راه مي افتند و شعار مي دهند اگر واقعاً حزب اللهي و مؤمن هستند بدانند كه اين كارها به ضرر كشور و خلاف شرع است و اگر هم اعتنايي به اين حرفها ندارند كه حسابشان جداست». این بخشی از هشدار جدی رهبر معظم انقلاب به تندوری هایی بود که یکی از نمونه آن ها در ۲۲ بهمن سال ۹۱ در قم رخ داد. اما اغتشاشات دیگری هم نظیر آن بود که روحانیت و علما را به واکنش واداشت.

پرده اول؛ قم، تیرماه ۸۸

چهارسال پیش دقیقا در چنین روزی قاسم روانبخش دبیر سیاسی نشریه پرتو و از اعضای هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی مثل سال ۸۴ ندای حمایت از احمدی نژاد سرداده ودر گفت وگویی با خبرگزاری ایلنا وقتی در مقابل این پرسش قرار گرفته بود که در دولت نهم به رغم وجود بهانه هايي مانند اظهارات مشايي کفن پوشان قم حضور نداشته اند از درایت کفن پوشان سخن به میان آورده و گفته بود که «كفن پوشان قم عاقل هستند و مي دانند در كجا بايد كفن بپوشند. البته بخشي از كفن‌ها را براي دوم خردادي ها گذاشته اند،زماني كه به خدا، پيغمبر، حضرت زهرا(س)، ائمه معصومين و امام زمان(عج) توهين شود، بايد كفن پوشيد. اما زماني كه مشايي از دوستي با مردم اسرائيل حرف مي زند آنها كفن نمي پوشند». تیرماه سال ۸۸ نتایج انتخابات مشخص شده بود، محمود احمدی نژاد آن سخنرانی معروف بعد ازانتخاباتش در میدان ولیعصر را انجام داده بود که قاسم روانبخش بانی و لیدر یک راهپیمایی در حمایت از احمدی نژاد شد که مقابل دفتر جامعه مدرسین برگزار شد. عنوان این راهپیمایی هم «راهپیمایی بیعت با رهبری» گذاشته شد.شعار علیه آیت الله جوادی آملی و نیز حمل پلاکاردهایی با مضمون " مابهشت بدون احمدی نژاد نمی رویم" از مشخصات این راهپیمایی بود.چند روز بعد آیت الله استادی به تندی از قاسم روانبخش در راه اندازی این راهپیمایی انتقاد کرد و با اشاره به جایگاه و قداست حوزه علمیه گفت :« حوزه علمیه قم یک حوزه ای است که شورا، مدیریت، جامعه مدرسین، مراجع و... دارد و نمی شود هر فردی از هر گوشه ای از حوزه بلند شود و با سخنان بیهوده فکر کند دارد از رهبر حمایت می کند.» وی گفت؛ «انجام این کارهای خودسرانه نه تنها خدمت نبوده بلکه خیانت است» آیت الله استادی گفت که انتخابات در قم به خوبی و با حضور پرشور مردم برگزار شد و پس از آن نیزهیچ گونه اعتراضی نشد، اما بعد از سه روز یک طلبه بیان می کند که ما می خواهیم راهپیمایی برگزار کنیم.» وی افزود؛ «حوزه، استاندار، معاون استاندار، دفتر مقام معظم رهبری در قم و... مخالف برگزاری این راهپیمایی بودند اما این روحانی به حرف هیچ کس گوش نکرد و کار خود را انجام داد، چرا این روحانی با احساسات پاک مردم و طلاب بازی کرد؟ چرا هیچ دستگاهی نیست که با او برخورد کند؟» وی از افرادی که در این راهپیمایی شرکت کرده بودند خواست تا استغفار کنند. آیت الله استادی در همان خطبه ها اعلام کرد که تا ابتدای ماه محرم سکوت خواهد کرد و البته تجویز پزشکان را علت خودداری اش از هر نوع سخنرانی عنوان کرد.

چند ماه بعد هم آیت الله جوادی آملی آخرین خطبه خود در نماز جمعه قم را ایراد کرد و با ذکر وظایف امام جمعه گفت که خداوند فرموده است كه اگرمردم مشكلی داشتند، به نماز پناه برده و مشكل خود را برطرف كنند، مردم صدها مشكل دارند كه باید این را امام جمعه بیان كند و اگر بیان كرد و مشكل مردم رفع شد، نشانه این است كه خوب بیان كرده اما اگر مشكل مردم رفع نشد، امام جمعه نتوانسته است مطلب را خوب بیان كند.اگر در اقامه نمازجمعه، بنده اين مشكل نيز بوده است از همگان عذرخواهي مي‌كنم.پرده دوم؛ تهران، خرداد ۸۹

«مخلص آقای رئیس هم هستیم! نوبت شما هم می‌شود! من همه شما را دوست دارم و نوکر همه شما هم هستم». معلوم نشد که «آقای رئیس» مورد خطاب محمود احمدی نژاد در سخنرانی سال ۹۰ در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب که بود، اما هر چه بود محمود احمدی نژاد فکر نمی کرد که یکسال بعد از حادثه سال ۸۹ که با طولانی شدن سخنانش، مجال سخنرانی از سید حسن خمینی را گرفته بود و بعد از پایان سخنانش هم در قامت یک مجری برآمد و به حضار گفت که «اینک توجه شما را به سخنان رهبری جلب می کنم»! در همان مخمصه ای گیر کند که برای نوه امام در آن سال پیش آمده بود. بعد از این نشانه هایی که احمدی نژاد داد، جمعی که از بامداد همان روز در بخش خاصی از محل برگزاری مراسم تجمع کرده بودند در میانه سخنرانی یادگار امام شعار دادند و نه حرمت حرم امام را نگه داشتند و نه حرمت یادگار امام را.

آیات عظام صافی گلپایگانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، راستی کاشانی،محمد محمدی گیلانی، مظاهری، مبشر کاشانی، محمد جواد فاضل لنکرانی از اهانت صورت گرفته به یادگار امام گلایه کرده و ناراحتی خود را از این موضوع ابراز داشتند. با وجود واکنش رهبر معظم انقلاب در همان جلسه و علما و مراجع تقلید به این هتک حرمت، حمیدرسایی در یادداشتی به دیدار مرتضی آقاتهرانی دبیر کل فعلی جبهه پایداری با سید حسن خمینی بعد از این اتفاقات اشاره کرد و با رد گزارش سایت جماران از این دیدار نوشت که دیدارآقا تهرانی با سید حسن خمینی نه برای ابراز تاسف از این اتفاقات که برای نصیحت سید حسن خمینی صورت گرفته است. سایت رجانیوز نیز با حذف نام خمینی از عنوان یادگار امام او را سید حسن مصطفوی خطاب کرد و به دفاع از اتفاقات پیش آمده پرداخت. این سایت البته روز قبل از این اتفاق در تیتریک خود شعارهایی را منتشر کرد که فردا توسط اخلالگران مراسم ۱۴ خرداد سر داده شد.

پرده سوم، تهران، آذر ۹۰

آذر ماه سال ۹۰، جمعی از دانشجویان و تشکل های سیاسی در سالگرد ترور یکی از دانشمندان هسته ای کشورمان روبروی سفارت انگلیس در خیابان فردوسی تجمع کردند. این تجمع نهایتا به ورود به سفارت انگلیس و در ادامه قطع روابط ایران و بریتانیا منجر شد.

در آن تجمع حمید رسایی در جمع تحصن کننندگان حضور پیدا کرد و گفت که امثال این سفیر بی‌ادب و نامحترم که برای آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها چاپلوسی می‌کنند باید بدانند که فرزندان خمینی در دهان آنها می‌زنند.

او در این تجمع خطاب به کارکنان سفارت انگلیس گفت که شاید شما لباس انگلیسی پوشیده باشید اما هویت آمریکایی دارید. سایمون گس سفیر انگلیس نیست بلکه سفیر آمریکا است او امروز بیانیه‌ای در مورد حقوق بشر در ایران داده است این مایه تعجب و تاسف است تو حقوق بشر را به ما یاداور می‌کنی ما به شما می‌گوییم شما در کشورتان همجنس بازی را قانون می‌کنید که هیچ حیوانی آنها را انجام نمی‌دهد ، خجالت بکش.

رسایی ادامه داد:‌آقای گس تو آنقدر فهم و شعور نداری که چه زمان باید موضوع حقوق بشر را علیه کشوری علم کنی زمانی که دانشجویان را قتل عام می‌کنید و رسانه‌های خودتان از جمله بی‌بی‌سی در این زمینه سکوت مطلق کرده است یاد حقوق بشر در ایران می‌افتید حقوق بشر شما این است؟

اگرچه مواضع خصمانه و مداخله جویانه سفیر انگلیس علیه کشورمان، جوانان و دانشجویان را به شدت خشمگین کرده بود اما در همان ایام برخی رسانه ها ورود به سفارت انگلیس و برخی اقدامات احساسی را ناشی از سخنان آتشین رسایی به عنوان یک مقام رسمی قلمداد کردند.تقریبا ۷ ماه بعد از این اتفاقات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان با ایشان تلویحا به اتفاقات آذرماه سال ۹۰ اشاره کرده و كنترل احساسات و پرهيز از تصميم گيري در اوج احساسات را ضروري دانستند و افزودند: حضور تشكلهاي دانشجويي در ۲-۳ سال اخير در مسائل مختلف اجتماعي – سياسي فعالانه و قابل تقدير بوده است اما در همين سالها مواردي وجود دارد كه براساس احساسات پاك و مقدس دانشجويان، تشكلها تصميماتي گرفته و اقداماتي انجام داده اند كه صحيح نبوده است چرا كه تصميم بايد بر مطالعه موشكافانه و دقيق متكي باشد نه بر احساسات.

رهبر انقلاب به عنوان مثال براي روشن شدن مرز آرمانگرايي و احساسات با اشاره به مخالفت بنياني نظام با مجموعه هاي استبدادي منطقه خاطرنشان كردند: با وجود مواضع كاملاً روشن نظام در اين زمينه، نبايد با كار ديپلماسي سنتي و متعارف مخالفت شود.

پرده چهارم، قم؛ ۲۲ بهمن سال ۹۱

علی لاریجانی در جلسه علنی یکشنبه ۱۵ بهمن سال ۹۱- جلسه استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه و اجتماعی- در مواجهه با اقدام تخریبی رئیس جمهور به پاسخ برخواسته و در نهایت به رئیس جمهور اجازه صحبت نداده و او را با این جمله بدرقه کرده بود: «به سلامت...شما در یک جلسه علنی شئونات نظام جمهوری اسلامی را رعایت نکردید». درباره حادثه آن روز مجلس رهبر معظم انقلاب این جملات را استفاده کردند: در این ماجرا متأسفانه رئیس یک قوه به استناد یک اتهام ثابت نشده و حتی مطرح نشده در دادگاه، دو قوه دیگر یعنی مجلس و قوه قضائیه را متهم ساخت که کاری بد، ‌غلط، نامناسب،‌ خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق بود. ایشان خاطرنشان کردند: دفاع رئیس محترم مجلس هم قدری زیاده‌روی بود و لزومی نداشت.

قبل از این بیانات اما اتفاقی که در قم رخ داد، برگی دیگری بر تندروی های جریان خاصی در کشور افزود. علی لاریجانی که حرم حضرت معصومه (س) در حال سخنرانی بود، با شعار عده ای خاص مواجه شد که قصد برهم زدن سخنرانی وی را داشتند. در ادامه هم با پرتاپ کفش و مهر موفق شدند لاریجانی را از ادامه سخنرانی بازدارند.چندهفته بعد از این حادثه یکی از سایت های خبری، با انتشار مستندی، به تطبیق چهره های اغتشاشگران حادثه ۲۲ بهمن قم، با افرادی که در سلسله نشست های جبهه پایداری حضور پیدا کرده بودند، پرداخت.اخباری از تذکر یکی از مسئولان عالی رتبه به مرتضی آقا تهرانی دبیر کل جبهه پایداری در این باره حکایت می کرد. اقا تهرانی وقتی با سوال خبرنگار مهر مواجه شد که آیا شمادر خصوص اتفاقات روز ۲۲ بهمن شهر قم تذکری دریافت کرده اید؟ گفت: شما چه کار داری! این موضوع سری بوده و جلسه علنی نبوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا به شما توصیه شده است در خصوص حوادث ۲۲ بهمن قم که در آن به ساحت مقدس حرم حضرت معصومه(س) اهانت شده و توهین هایی نیز به رئیس مجلس شورای اسلامی انجام گرفت موضع گیری کنید؟ گفت: من بنا ندارم مطلبی که تنها به من گفته اند را بگویم.

۲۸ بهمن ماه رهبر معظم انقلاب با انتقاد صريح و شديد از اقدام اخير برخي افراد در بر هم زدن مجلس سخنراني رئيس مجلس در قم افزودند: اينكه عده اي برخي را ضدولايت و ضد بصيرت بنامند و شعار بدهند نظير آنچه اخيراً در قم روي داد، اقدامي غلط است و بنده كاملاً مخالف اين كارها هستم كه قبلاً هم نظير آن در مرقد مطهر حضرت امام (ره) اتفاق افتاد و به مسئولان تذكر دادم جلوي اين كارها را بگيرند.

رهبر انقلاب افزودند: كساني كه راه مي افتند و شعار مي دهند اگر واقعاً حزب اللهي و مؤمن هستند بدانند كه اين كارها به ضرر كشور و خلاف شرع است و اگر هم اعتنايي به اين حرفها ندارند كه حسابشان جداست

Share/Save/Bookmark
    عکاس :