داخلی آرشيو خبر صفحه حوادث
امتیاز مثبت 
۰
 
کشته و زخمی شدن 3 هزار غیرنظامی افغان در 6 ماه گذشته
کد مطلب: ۷۰۷۱۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۱
کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد طی 6 ماه گذشته 1200 نفر براثر جنگ در این کشور کشته و 1700 نفر دیگر نیز زخمی شدند.
کشته و زخمی شدن 3 هزار غیرنظامی افغان در 6 ماه گذشته

به گزارش اوشیدا به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار گزارش شش‌ماهۀ این نهاد از تلفات غیرنظامیان اعلام کرد طی 6 ماه گذشته 1200 نفر براثر جنگ در این کشور کشته و 1700 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

«نعیم نظری» معاون این کمیسیون امروز سه شنبه ۱۴ جولای (۲۴ تیر) به خبرنگاران گفت که آمار تلفات شش ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کشته‌شدن ۹۷۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۳۵۹ تن دیگر گزارش داده بود؛ اما میزان کشته‌ها بیش از ۱۹ درصد افزایش یافته و در مقابل آمار زخمی‌ها به ۳۵ درصد کاهش یافته است.

نظری افزود: از مجموع تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۸.۵ درصد آن توسط گروه طالبان، ۲۶.۷ درصد توسط عاملان نامعلوم، ۱۵.۵ درصد توسط نیروهای حکومتی؛ ۶.۳ درصد توسط گروه داعش و ۲.۳ درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است.

بر اساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ۳۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان در ترورهای سیستماتیک و هدفمند، ۲۶ درصد در نتیجه انفجار مین‌ و خودروهای بمب‌گذاری‌شده، ۱۱.۷ درصد در حملات انتحاری، ۱۱.۵ درصد در جنگ‌های زمینی، همچنین حملات هوایی و عملیات شبانه به میان آمده است.

به گفتۀ نظری، تلفات ترورهای سیستماتیک و هدفمند، شامل ۵۳۳ کشته و ۴۱۲ زخمی می‌شود.

معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید کرد: در سال ۲۰۲۰ میلادی‌ مجموعاً ۳۷۸ تن از غیرنظامیان براثر حملات راکتی قربانی شده‌اند‌ که شامل ۱۱۷ تن کشته ۲۶۱ تن زخمی می‌باشند. خوشبخانه‌ رقم تلفات افراد غیرنظامی ناشی از حملات راکتی، نسبت به نیمۀ نخستِ سال قبل‌ ۴۷ درصدی را کاهش ‌نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان تلفات غیرنظامیان در حملات انتحاری شش ماه نخست امسال بیش از دوبرابر افزایش یافته که شامل ۱۱۰ کشته و ۲۳۷ زخمی می‌شود.

بخش اعظم این حملات به داعش نسبت داده شده است؛ اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تایید کرد که تلفات غیرنظامیان در حملات انتحاری طالبان ۴۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان از طرف‌های جنگ در افغانستان خواست که به میثاق‌های حقوق بشردوستانۀ جهانی را احترام بگذارند، در جریان منازعات مسلحانه به غیرنظامیان آسیب نزنند و با برقراری آتش‌بس، بی‌درنگ گفتگوهای صلح را آغاز کنند.

انتهای پیام/ ر

Share/Save/Bookmark