داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
بیماری آنفلوانزا به سادگی قابل پیشگیری است
کد مطلب: ۶۸۶۰۵
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۸
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: شستن مکرر دست ها تا ۵۰ درصد از ابتلای به این بیماری جلوگیری می کند .
بیماری آنفلوانزا به سادگی قابل پیشگیری است


هادی میرزایی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: بیماری آنفلوانزا همه ساله با سرد شدن هوا و شروع فصل سرما( زمستان ) شیوع پیدا می کند که البته امسال زودتر از دیگر سالها و با شدت علائم بیشتری در بیماران مشاهده شد.
وی افزود: باتوجه به اثبات موارد بیماری در کشور ؛ استان و منطقه سیستان ، تقویت سیستم مراقبتی و گزارشدهی بیماری و برگزاری جلسات هماهنگی بین بخشی و برون بخشی و طرح موضوع در جلسات شورای بهداشت شهرستانها با هدف جلب حمایت و پشتیبانی دیگر ادارات در دستور کار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان زابل با اشاره به راه آسان پیشگیری از آنفلوانزا گفت: شستن مکرر دست ها تا ۵۰ درصد از ابتلای به این بیماری جلوگیری می کند .

میرزایی خاطر نشان کرد: رعایت نکات بهداشتی در زمان عطسه و سرفه ؛ پرهیز از خود درمانی ؛ استفاده نکردن از داروهای کورتن دار و رعایت استراحت های معین شده توسط پزشک وهچنین نوشیدن مایعات گرم از راههای درمان بیماری آنفلوانزا است .

وی تاکید کرد: از مردم فهیم و سلامت دوست منطقه سیستان درخواست می شود در صورت شدت یافتن علائم بیماری چون تب ؛ عطسه و سرفه ؛ درد بدن ؛ گلودرد ؛ آبریزش تهوع و استفراغ ضمن پرهیز از خود درمانی به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت و یا بیمارستان شهرستان محل سکونت خویش مراجعه نمایند‌.
وی بیان داشت : گروههای پرخطر بیماری چون سالمندان بالای ۶۵ سال ؛ کودکان زیر پنج سال ؛ زنان باردار بخصوص در سه ماهه دوم و سوم حاملگی ؛ بیماران دچار بیماریهای مزمن ریوی ؛ کلیوی ؛ قلبی و عروقی؛ دیابتی ؛ و همچنین بیمارانی که داروهای تضیف کننده سیستم ایمنی را مصرف می کنند در فصل شیوع آنفلوانزا بایستی حتی المقدور از حضور در اماکن عمومی و تجمعی پرهیز نمایند.
وی گفت: از دیگر نکات قابل توجه در پیشگیری از بیماری رعایت فاصله حداقل یک متری با افرادی که دارای علایم بیماری عطسه و سرفه هستند وهمچنین پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه با دستمال کاغذی و سپس معدوم سازی صحیح دستمال استفاده شده در سطل درب دار می باشد.
میرزایی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ویروس عامل بیماری آنفلوانزا میتواند از یک روز قبل از شروع علائم تا هفت روز پس از آن بیماری را به دیگران منتقل کند دانش آموزان و کارکنان ادارات از حضور در مدرسه و محل کار در هنگام بیماری خودداری کنند و پس از استراحت تحت نظر پزشک به محل کار مراجعه کنند .


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark