داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
در راستای تحقق شعار سال؛
پرورش سودآور مرغ گوشتی در دانشگاه زابل
کد مطلب: ۶۹۹۹۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴
دانشگاه زابل همواره پیشرو در پژوهش و راه اندازی مشاغل پر سود بوده است .
پرورش سودآور مرغ گوشتی در دانشگاه زابل
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ یکی از مشاغل نو پا در استان سیستان و بلوچستان پرورش مرغ گوشتی است که با توجه به صادرات آن به کشور افغانستان می توان فعالیتی پر سود برای کارآفرینان محسوب می شود.

مرغ گوشتی یخ زده معمولا از بیرجند وارد شمال استان سیستان و بلوچستان می شود که همین امر در گذشته باعث نارضایتی مرغداران شده بود ، اما با تدابیر اندیشیده شده در خصوص صادرات آن ، اکنون از بازار خرید خوبی برخوردار است.

با این حال دانشگاه زابل همواره پیشرو در پژوهش و راه اندازی مشاغل پر سود بوده است از کاشت زیتون و انواع گیاه های دارویی تا ایجاد واحد های مرغداری در راستای بهره برداری از فرصت های شغلی ، این دانشگاه با تکمیل و ترمیم واحدهای مرغداری در مجموعه مزرعه آموزشی تحقیقاتی دانشکده کشاورزی، چرخه درآمدزایی دانشگاه از طریق تولید سودآور مرغ گوشتی سالم و با کیفیت به روش‌های علمی، بیش از گذشته فعال‌ شد.

پیمان افراسیاب رئیس دانشگاه زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ضرورت تطابق فعالیت های علمی و دانشگاهی با نیازهای کشور و در راستای تحققِ سیاست های ابلاغی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با ساماندهی توانمندی‌ها و امکانات دانشگاه‌ها جهت تنوع بخشی به چرخه درآمدزایی؛ دانشگاه زابل، عملیاتی نمودن استراتژی‌های مختلفِ درآمدزایی را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی در تدوین سیاست‌های خود، همواره مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: بر همین اساس با همکاری متخصصان تلاش‌گر در بخش پرورش طیور، سالن‌های مرغداری تکمیل و ترمیم شده و عملیات پرورش جوجه گوشتی بر اساس شاخص‌های علمی، از سر گرفته شد.

افراسیاب تصریح کرد: فعالیت اخیر این مجموعه از اسفندماه سال گذشته با پرورش تعداد ۵ هزار قطعه جوجه گوشتی، سویه «اصلاح شده» در دو سالن بزرگ مرغداری دانشکده کشاورزی انجام شد. دوره پرورش جوجه های گوشتی، با ثبت رکوردهای قابل توجه در ۴۱ روزگی با دستیابی به میانگین وزن دو هزار ۶۰۰ گرم و ضریب تبدیل غذایی ۱/۶۸ که از استاندارد کشوری بسیار مطلوبتر است، بطور موفقیت آمیز انجام گردید.

رئیس دانشگاه زابل بیان داشت: این تجربه موفق، علاوه بر الگوسازی موثر موجب فعال‌سازی چندین واحد مرغداری دیگر در منطقه شد و محصول نهایی راهی بازار مصرف گردید تا بخشی از کمبودهای موجود در منطقه را تامین نموده و همچنین گامی موثر در درآمدزایی این دانشکده برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: مزرعه دانشکده کشاورزی دانشگاه زابل، با اهداف آموزشی، تحقیقاتی و درآمدزایی، مشغول به فعالیت بوده و این ظرفیت را داراست که با فراهم نمودنِ امکان تحقیق و ارائه آموزش حرفه ای جهت کسب مهارت، فعالیت‌های تحقیقاتی و نوآورانه، اساتید و دانشجویان را به نیازهای جامعه متصل کند و افزایش سهم درآمدهای اختصاصی دانشگاه را با جهت دهی به فعالیت نیروی انسانی متخصص در رونق چرخه بازار کار، ممکن گرداند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark