داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۶
امتیاز مثبت 
۵
 
طایفه حسین بر از طوایف سیستان
کد مطلب: ۴۸۴۸
تاریخ انتشار:جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۰
اوشیدا:حسین بر یکی از طوایف ریگی می‌باشد که طایفه ریگی از ۳ تیره بزرگ و ۳۲ زیر مجموعه تشکیل گردیده‌است که مهمترین تیره‌های آن عبارتنداز : ۱- نتوزهی ۲- گنگوزهی ۳- حسین بر این سه گروه در اصل سه برادر می‌باشند (نتو، گنگو و میرحسین) که فرزندان میر حسن می‌باشند و به علت این که در منطقه ریگستان ماشکید زندگی می‌کردند به ریگی مشهور هستند.
طایفه حسین بر از طوایف سیستان

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:حسین بر : بر در اینجا به معنی کثرت ؛ لشکر (لشکر حسین )؛ و به علت کثرت بسیار زیاد این نسل در سایر مناطق می باشد متاسفانه با مهاجرت از مناطق اصلی آبا واجدادیشان در هر منطقه ایی که سکنی گزیده اند فامیل همان منطقه را در زمان گرفتن شناسنامه به دلیل ناآگاهی برگذیده اند. این طایفه بزرگترین تیره ی طایفه ی ریگی می باشد .

طایفه حسین بر حاکمییت محلی گشت و ناهوک را در دست داشته و در ردیف طوایف حاکم و اصیل بوده و به دلیل داشتن تحصیل کردگان بیشمار در گذشته وحال در داخل و خارج دارای شآن اجتمایی بالایی می باشند.مردمان این طایفه در مبارزه با انگلیس نقش بسزایی را ایفا نموده اند علاوه بر پشتیبانی و تامین مایحتاج مبارزان ، شرکت در مبارزه وایستادگی در مقابل اجانبی همچون انگلیس را داشته اند که می توان به راد مرد شهید جنجال حسین بر اشاره نمود .همچنین در گذشته در برابر لشکر هلاکوخان مغل ایستادگی نمودند. طبق تحقیقات سازمان یونسکو با استعدادترین مردمان دنیا در ایران و از ایران در گشت و از طایفه ی حسین بر می باشند فرزندان میرحسین درمناطق جالق، گشت،پشتکوه ،چگرد،ناهوک ، نسکند، آشار وکارچان و مناطق دیگری از سرباز ، زاهدان و زابل، جعفرآباد، جزینک، میانکنگی، میرجاوه، لادیز نازیل و گزو - سرخس ،گیلان ، مازندران ،مرزهای ترکمنستان و در زمان قیام جما بلوچ درکشورهای هند ،پاکستان ،عراق،و در سایر کشورهای عربی حوزه ی خلیج فارس پراکنده شده‌اند.در حال حاضر بسیاری از خانوارهای این طایفه به صورت اقامت (رفت وآمد) در کشورهای استرالیا ، آمریکا ،سوئد ،نروژ،انگلیس ، فنلاند،ژاپن ، قطر ،کویت،امارات،عربستان،... سکونت دارند .
تیره‌های طایفه حسین بر
در گشت به شهرت حسین بر، درزابل به ریگی و ریگی جلایی و عظیمی شهرت دارند، وبا طایفه ی سنچولی در زابل وابسته و قرابت فامیلی دارند . درزاهدان ریگی در مناطق سرباز به کمال زهی،و میرین زهی ، وافضل زهی وملازهی معروف هستند.در ایرانشهر سمکی ،وعظیم زادگان در بمپور دلمرادزهی ، در میرجاوه به ریگی ،حسین بر و در دلگان ؛ بزمان و چاه هاشم به هوت حسین بر و حسین بر و بامری درجالق به ریگی وبزرگزاده ،و در ناهوک به حسین بر و نصرتی،نصرت زهی (شاهل زهی و شهمیرزهی)معروف هستند. درگشت میر هانزهی ، محتاج زهی ، میرین زهی، شهمیرزهی، از مهمترین تیره‌های حسین بر می‌باشند. در گشت علاوه از نوادگان میر حسین گروهی از تیره‌های گمشادزهی که سالیان دراز در گشت زندگی می‌کنند به شهرت حسین بر معروف هستند از جمله: ریئس محمد زهی ، شهمرزهی و حسن زهی ،که به طور کلی حسین بر شناخته می شوند . در جالق : ریگی ،بزرگ زاده ودر ناهوک نصرت و نصرتی می باشند . حسین بر های گشت و ناهوگ از نسل شیخ یوسف بن میرحسین و حسین بر های جالق ازنسل میرقنبر بن میرحسین می باشند. بسیاری از افراد کم زاد هم به شهرت حسین بر مشهور می‌باشند . قلیلی از مردم روستا که اول فامیل آنها حسین بر بوده‌است بعد تغییر داده‌اند من جمله اعتمادی و مسلم پور ،حسین پور ، پورحسینی ،امامی نژاد ،آذرکمندو... بیشترین تحصیلکردگان قوم بلوچ در داخل و خارج از کشور را این طایفه دارد که شمار افرادیی که دارای مدرک دکترا می باشند به بیش از بیست نفر رسیده است .

Share/Save/Bookmark
مرجع : ویکی پدیا
    عکاس :
مهندس
۱۳۹۲-۰۲-۰۷ ۱۰:۳۴:۴۹
درود بر چنین قومی (2825)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۳ ۲۳:۰۸:۲۷
چرا در باره ی طایفه سنگبری اطلاعاتی در دست نیست؟ برای جواب بعدا به همین سایت مراجعه میکنم (5659)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۳ ۲۳:۰۸:۲۷
چرا در باره ی طایفه سنگبری اطلاعاتی در دست نیست؟ برای جواب بعدا به همین سایت مراجعه میکنم (5660)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۳ ۲۳:۰۸:۲۷
چرا در باره ی طایفه سنگبری اطلاعاتی در دست نیست؟ برای جواب بعدا به همین سایت مراجعه میکنم (5661)
 
علی حسین بر
Germany
۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۲۲:۵۹:۱۶
دربرای طایفه سنگبری (15910)
 
Germany
۱۳۹۷-۰۱-۰۵ ۲۲:۳۲:۳۶
ببخشیددر ناهوک فقت دریک زمان کوتاهی حاجی شهمیر حکومت کرده قبل ازان نوادگان رئیس مدی حکومت کردند ناهوک دراین زمانی که شما گفتید زیرنظر حکومت حاران بوده شما زیادی بزرگش کردی (15954)