داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
درآمدزایی از چوب و خاک /بازار فروش مهمترین دغدغه کارآفرینان
کد مطلب: ۶۷۰۹۴
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۲
یک بانوی سیستانی با استفاده از خاک مل منطقه سیستان آثار خارق العاده ای خلق می کند.
درآمدزایی از چوب و خاک /بازار فروش مهمترین دغدغه کارآفرینان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ امروزه مشاغل خانگی به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمدی افراد در روستاها و شهرهای کوچک محسوب می شود.
با توجه به تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران ، توجه بیشتر به این نوع فعالیت ها نه تنها می تواند باعث ریشه کنی بیکاری در جامعه شود بلکه باعث رشد و پیشرفت اقتصاد آن جامعه نیز خواهد شد.
استان سیستان و بلوچستان به عنوان پهناور ترین و جوانترین استان کشور امروزه با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می کند، اما هنرهای سنتی و قدیمی این منطقه باعث شده است تا قشر با استعداد این منطقه این هنر را به منبع درآمدی خود تبدیل کنند.
فرزانه سرحدی مدیر مرکز قرآن و عترت معراج شهر بنجار یکی از کارآفرینان خوش ذوق در شمال استان سیستان و بلوچستان است که با بکارگیری هنر دست خود نه تنها به آموزش آن مشغول است بلکه باعث ایجاد منبع درآمدی برای خود و دیگران شده است.
وی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: علاوه بر فعالیت های قرآنی در عرصه اشتغالزایی و کارآفرینی نیز مشغول به کار هستم.
سرحدی ادامه داد: از ابتدای فعالیت های این مرکز تا کنون حدود ۷۰ قرآن آموز خانم در رده های سنی نوجوانان، جوانان و میان سالان در مرکز قرآن و عترت معراج شهر بنجار آموزش دیده اند.
وی بیان داشت: در کنار فعالیت ها قرآنی ، دوره های مهارت آموزی هنری برای متقاضیان به صورت رایگان برگزار و در این راستا مشاوره های کارآفرینی و اشتغال نیز ارائه می شود.
مدیر مرکز قرآن و عترت معراج شهر بنجار خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز تعداد ۲۰ کارآموز در زمینه های خیاطی،گلدوزی، تکه دوزی، سوزن دوزی و چرم دوزی مشغول به فعالیت هستند.وی با گلایه از برخی مسئولین گفت: از ابتدای آغاز فعالیت این مرکز حمایت مالی از سوی مسئولین انجام نشد و تنها علاقه و استعداد بانوان سیستانی بود که باعث ایجاد انگیزه برای ادامه فعالیت های پیش رو شده است.
سرحدی تصریح کرد: بیش از ۱۲ سال است که با استفاده از هنر های سنتی سوزن دوزی، سیاهدوزی ، خامه دوزی و برخی از هنرهای مدرن همانند پاکو، استاکو و ... علاوه بر آموزش به فروش آنان مشغول هستم.
وی بیان کرد: همچنین برای فروش بهتر این محصولات سه سال پیاپی در شهرستان زابل نمایشگاه های متعدد برگزار شده است تا علاقه مندان از نزدیک با این آثار ارتباط برقرار کنند.
مدیر مرکز قرآن و عترت معراج شهر بنجار بیان داشت: هنر پاکو هنری ابتکاری و تلفیق طراحی برجسته با خاک مل سیستان بر روی ام دی اف است.
وی ادامه داد: از این هنر می توان در ساخت تابلوهای دکوراتیو، پاکو سفالینه ،تعمیر و مرمت سطوح کهنه و فرسوده چوبی استفاده کرد.


سرحدی خاطرنشان کرد: هنر پاکو یکی از زیباترین هنر های مدرن به شمار می رود که متاسفانه به دلیل عدم شناخت افراد در منطقه سیستان بسیار کم فروش است.
وی گفت: به طور کل هنرهای دستی در منطقه سیستان از فروش خوبی برخوردار نیستند و این موضوع امروزه به سدی بزرگ پیش پای کارآفرینان تبدیل شده است.
سرحدی همچنین گفت: مسئولین مربوطه بازار فروش این گونه از محصولات که با تلاش مضاعف تولید می شود را فراهم آورند تا افراد بیشتری بتوانند در این مسیر گام بردارند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark