داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
در گفت و گو با عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد؛
احداث سد کمال خان؛ مغایر با قوانین بین المللی/حق آبه هیرمند در سفر به افغانستان پیگیری می شود
کد مطلب: ۷۲۸۳۶
تاریخ انتشار:شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۲
فداحسین مالکی با بیان این که احداث سد کمال خان مغایر با قوانین بین المللی است، گفت: به زودی هیئت عالی جمهوری اسلامی ایران به منظور پیگیری حق آبه و روابط دوجانبه به افغانستان سفر می کند.
به گزارش اوشیدا؛ فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به آخرین اقدام های انجام شده به منظور پیگیری حق آبه  هیرمند، در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در خصوص پیگیری حق آبه ایران از هیرمند نشست های مختلفی توسط نمایندگان مردم در مجلس با دستگاه های متولی برگزار شده است.
 
وی با بیان این که دغدغه هایی که مردم در این رابطه دارند درست است، ادامه داد: آنچه این روزها در افغانستان اتفاق می افتد، به ویژه احداث سد کمال خان نگران کننده است.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس افزود: باید در این راستا راهکارهای مختلفی پیگیری شود تا از برخی اقداماتی که افغانستان مغایر با قوانین بین المللی انجام می دهد، جلوگیری شود.

پیگیری حق آبه با حضور وزیر نیرو
 
وی افزود: در همین راستا به زودی هیئت عالی از جمهوری اسلامی ایران به افغانستان می روند که از دولت وزیر نیرو و ۲۵ نفر از دستگاه های کشوری در این سفر حضور خواهند داشت.
 
مالکی که قرار است به عنوان نماینده مجلس در این سفر هیئت دولت را همراهی کند، اضافه کرد: برنامه ریزی ها توسط وزارت امور خارجه در حال انجام است که به زودی محقق می شود.
 
وی با بیان این که مسائل آب، تجاری و روابط دو جانبه در خصوص موضوع های مختلف در این سفر پیگیری می شود، اذعان کرد: تمام تلاشمان این است که این معضل حل و حق آبه ایران از هیرمند محقق شود.

لزوم به کار گرفتن دیپلماسی قوی
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: طبق قوانین بین المللی احداث هر گونه مسیر انحرافی از رودخانه اصلی قابل قبول نیست، اما شاهد احداث بند کمال خان در افغانستان هستیم که در نشست با وزیر امور خارجه اعلام کردیم که این موضوع باید به صورت دیپلماسی قوی در دستور کار وزارت خارجه قرار گیرد.
 
به گفته وی، سازمان ملل موظف به این است که دولت افغانستان را وادار کند تا هامون مشترک را از این بدبختی نجات دهد و این دریاچه زیبا را مشترک بین 2 کشور احیا کند و از سویی شاهد توسعه گردشگری، اشتغالزایی و حفظ پرندگان نادر این زیست بوم بین المللی باشیم.
 
انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark