داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
نرم افزار های غربی برای نوجوانان کمین کرده اند؛
فروپاشی، پیامد منفی استفاده بیش از اندازه از اینستاگرام
کد مطلب: ۷۲۸۴۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۵
پس از انتشار کویید19 در جهان فضای مجازی به‌صورت گسترده در بین افراد همه‌گیر شد و با سرعتی بیشتر از این ویروس همه افراد را درگیر خود کرد.
فروپاشی، پیامد منفی استفاده بیش از اندازه از اینستاگرام
به گزارش اوشیدا؛ امروزه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به‌عنوان یک بخش مهم و جدانشدنی از زندگی خانواده‌ها محسوب می‌شود که یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد به سمت آن کشیده می‌شوند سهولت در انجام کارها و تجارت‌های پرسود در این فضا است.

فضای مجازی این روزها به‌طوری همه‌گیر شده است که حتی بسیاری خانواده‌ها سعی می‌کنند فرزندان خود را در سنین پایین به سمت آن بکشانند.

فضایی که در صورت عدم کنترل و نادیده‌گرفتن فعالیت‌های فرزندان بخصوص نوجوانان تبعات بدی در جامعه از خود به‌جای می‌گذارد.

پس از انتشار کویید19 در جهان فضای مجازی به‌صورت گسترده در بین افراد همه‌گیر شد و با سرعتی بیشتر از این ویروس همه افراد را درگیر خود کرد بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در پی استفاده از تلفن‌های هوشمند به‌زودی شاهد تغییر رفتار و سبک جدیدی از زندگی در جامعه خواهیم شد.


ادعای ثابت نشده درباره کرونا و فضای مجازی

زهرا پودینه آسیب‌شناس مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: عدم نظارت والدین در استفاده کودکان از فضای مجازی بدون شک به تغییر رفتار آنها منجر می‌شود.

وی افزود: برخی از افراد معتقد هستند که کرونا ساخته دست بشر است و برای استفاده بیشتر افراد از فضای مجازی به وجود آمده، هرچند که این یک ادعا ثابت نشده است اما بسیار جای بحث دارد که باید به آن توجه ویژه کرد.

پودینه بیان کرد: دشمنان انقلاب سال‌هاست که جنگ نرم را جایگزین توپ و تفنگ کرده‌اند و همان طور که در سال‌های اخیر مغز و تفکر جوانان را در فضای مجازی هدف قرار داده بودند امروز به‌واسطه ویروس کرونا بستر مناسبی را پیش روی خود می‌بینند.

این آسیب‌شناس اجتماعی ادامه داد: متأسفانه در کشور ما نرم‌افزارهای غربی در بین جوانان محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به اینستاگرام اشاره کرد، این شبکه اجتماعی ابتدا برای اشتراک‌گذاری عکس به وجود آمد اما در ادامه به‌صورت هدفمند فعالیت کرد و آسیب‌های بسیاری را به خانواده‌های ایرانی وارد کرده است.

وی گفت: معتقد هستیم که در فضایی مانند اینستاگرام که با یک جست‌وجو ساده افراد می‌توانند هویت یک فرد دیگر را به دست بیاورند یا اقدام به خرید مواد مخدر کنند ناخودآگاه خیانت در بین خانواده‌ها و همچنین برخی از ناهنجاری‌های اجتماعی به وجود می‌آید.

پودینه ادامه داد: استفاده از فضای مجازی حتی برای غربی‌ها هم محدودیت‌هایی دارد، مثلاً آنها ساعت‌های بخصوصی از وقت خود را برای کار و ورزش و حتی بودن با خانواده می‌گذارند و برای انجام فعالیت‌های روزانه خود وارد این فضا می‌شوند.

وی گفت: اما در مناطق محرومی همچون سیستان و بلوچستان که نوجوانان سرگرمی آن‌چنانی را پیش روی خود نمی‌بینند به‌اجبار وقت خود را در این فضا می‌گذرانند و ناخودآگاه وارد دنیای ارتباطات و دروغ می‌شوند.

پودینه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دلایلی که جوانان امروزی میل به کارهای سخت و طاقت‌فرسا ندارند همین فضای مجازی است، مثلاً هستند افرادی که با فریب اذهان عمومی خود را میلیاردرهای خودساخته معرفی می‌کنند که نیاز به کار و تلاش ندارند، این‌گونه محتواها جوان امروزی را از پیشروی به‌سوی موفقیت بازمی‌دارد و وی را در باتلاق آرزوهای دست نیافتی غرق می‌کند.


استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی دنیای واقعی را محو می کند

فرشته عسکری استاد دانشگاه و کارشناس روان‌شناسی نیز دراین‌خصوص به خبرنگار ما گفت: فضای مجازی دنیای گسترده‌ای است که افراد بسیاری با فرهنگ و سلیقه‌های مختلف در آن حضور دارند.

وی افزود: هستند نوجوانانی که ساعت‌ها وقت خود را در فضای مجازی می‌گذارند و در این فضا حتی زندگی و بزرگ می‌شود، این افراد در دنیای ارتباطات دوست‌یابی می‌کنند و دیگر میلی به تعامل با دنیای واقعی ندارند.

عسگری بیان کرد: ارتباط با افرادی دارای فرهنگ و سلایق مختلف به‌صورت جدی در رفتار نوجوان تأثیر می‌گذارد و گرایش‌های سیاسی و مذهبی آن را دستخوش تغییرات می‌کند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بهتر است خانواده‌ها تا قبل از پختگی فکری فرزندان خود، کنترل بیشتری در استفاده از فضای مجازی داشته باشند تا اهداف سازمان‌دهی‌شده در فضای مجازی اثرات کمتری بر روی نوجوانان و جوانان ایرانی داشته باشد.

انتهای پیام/Share/Save/Bookmark