داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
زشتی های اعتیاد بر پیکر شهر زابل
کد مطلب: ۶۷۱۷۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰
جمع آوری کارتن و قوطی های پلاستیک از سطل های زباله عمده فعالیت های افراد معتاد در شهرستان زابل است.
زشتی های اعتیاد بر پیکر شهر زابل
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ اعتیاد امروزه به عنوان یکی از معضل های اجتماعی از آن یاد می شود که سیستان نیز از این قائله مستثنی نیست، از این رو افراد بی خانمان و معتاد برای بدست آوردن مواد دست به کارهای عجیبی می زنند.
ظاهر ژولیده و درهم آنها برای در مطب های پزشکان و فضاهای عمومی پر تردد برای کمک خواهی از مردم این روزها به وضوح دیده می شود.
این افراد گاهاً با همان ظاهر که سالهاست مشخص است رنگ حمام را به خود ندیده اند به گدایی مشغول هستند و برای بدست آوردن پول ساعت ها به افراد خواهش و تمنا می کنند.
از این رو افراد بسیاری نیز برای خلاص شدن از دست آنها مجبور به پرداخت مبلغی پول هستند تا بیشتر از این ظاهر و بوی نامطبوع آنها فرد را آزار ندهد.
با این حال افراد معتاد و بی خانمان ها در زابل به حاشیه های شهر رجوع کرده اند و برای جمع آوری کارتن و پلاستیک به سطح شهر مراجعه می کنند و ظاهر شهر را به گونه ای زشت تر از قبل نشان می دهند.


سرقت درب چاه فاضلاب سوژه اصلی معتادان

یکی بزرگترین معضل های موجود در سطح شهرستان زابل ، سرقت از اموال عمومی و بیت المال است که روزانه ضرر سنگینی بر روی دست ادارات شهرستان زابل می گذارد.
اداره امور آب و فاضلاب شهری و همچنین اداره امور برق زابل به دلیل سرقت سارقین از این ادارات بیشترین آسیب ها و ضرر های مالی را متحمل شده اند.
سوژه اصلی سارقان در زابل عمدتا درب های فاضلاب ها است که معمولا از جنس آهن نیز هستند و می تواند با توجه به وزن بالایی که دارند به فروش خوبی برسند.
مال خرها هم در این امر بی تقصیر نیستند ، آنها به قیمت بسیار ارزان این اجناس را از فرد معتاد خریداری می کنند و در نهایت می تواند به سود خوبی دست پیدا کنند.
بدترین خطراتی که نبود درب های فاضلاب شهری برای خانواده ها ایجاد کند، سقوط کودکان به درون این چاه های فاضلاب است که تا کنون این حادثه در هیچ کجای زابل رخ نداده است.
شهریار سرابندی رئیس اداره امور آب و فاضلاب شهری زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: شهروندان می توانند در صورت مشاهده اینگونه افراد مراتب را به اداره یا به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.
وی افزود: وجود این افراد معتاد باعث شده است تا اداره امور آب هزینه های سنگینی را در خصوص تعویض درب های چاه های فاضلاب پرداخت کند.
وی ادامه داد: با این حال این درب ها به گونه ای نصب می شوند که سرقت آنها آسان نبوده و سارق باید زمان طولانی را برای جدا کردن آنها صرف کند .
سرابندی همچنین گفت: در روزهای اخیر با درایت پلیس برخی از این افراد به همراه مال خر دستگیر شده اند که امید است سرقت از سطح شهرستان زابل کم شود.

ریشه کنی فقر و اعتیاد به کمک سپاه در زابل


سرهنگ علی ثمره حسینی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان زابل در این خصوص گفت: یکی از فعالیت های سپاه در راستای بازگشت افراد معتاد به جامعه طرح دادستان شهید نوری است که در این طرح افراد معتاد به کمک بزرگان طایفه و محله اقدام به ترک می کنند.
وی افزود: مهمترین هدف این طرح بازگشت اعتماد از دست رفته افراد در جامعه است ، این طرح در برخی از محلات زابل همانند محله معصوم آباد نتایج مثبتی گرفته است به طوری افراد بسیاری پس از ترک به کمک افراد محله صاحب شغل و عزت نفس شده اند.
ثمره حسینی تصریح کرد: این طرح همچنین می کوشد تا در دیگر محلات زابل نیز اجرایی شود تا آمازز افراد معتاد ر جامعه کاهش یابد.
وی اجرای این طرح را برای اولین بار در کشور دانست و افزود: با توجه به نتایج مثبتی که این طرح کسب کرده است می تواند در دیگر شهرهای ایران که با معضل اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند اجرایی شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark