داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۴
 
حسین مرعشی :
مرز و تجارت موتور متحرک اقتصاد سیستان
کد مطلب: ۳۵۷۷۵
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۱
حسین مرعشی فعال اقتصادی و یکی از اصلاح طلبان در جمع مردم سیستان در دانشگاه زابل گفت:سرمایه گذاری های درست سبب پیشرفت سیستان خواهد شد .
مرز و تجارت موتور متحرک اقتصاد سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:صبح امروز حسین مرعشی در سالن امفی تئاتر دانشگاه زابل پس از استقبالی که از سوی مردم سیستان شد ضمن اشاره به همسایه بودن استان سیستان و بلوچستان و کرمان بیان کرد:سیستان و کرمان هردو از یک منطقه هستند و سالیان سال هست که پیوند تاریخی دارند.

مرعشی با اشاره به سردار سیستانیان شهید میر حسینی بیان کرد:برای ما کرمانی ها افتخار ی بزرگ بود که در دوران دفاع مقدس کنار مرز داران سیستانی علیه دشمن مبارزه می کردیم.

مرعشی با اشاره به خشکسالی دهه 50 افزود:خشکسالی این دهه با خشکسالی سال 50  تفاوتهای دارد و این خشکسالی مخربتر بود.
مرعشی ادامه داد:در سال 50 جلوی مهاجرت با ایجاد چاه نیمه ها  گرفته شد ،ایجاد شبکه های ابرسانی به 800 روستا و ابرسانی انها سبب ماندگاری سیستانیان در منطقه شد.

مرعشی گفت :در آن دهه مردم مقاومت کردند و مهاجرت به دیگر شهرها کمتر اتفاق افتاد.

وی ادامه داد:سیستان از ایران است و همه ما نسبت به آن مسئول هستیم و همه جهت آبادانی آن وظیفه داریم.

مرعشی افزود :سرمایه گذاری های درست سبب پیشرفت سیستان خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه زمان حال دوره مادها نیست گفت :از آب باید حداکثر استفاده شود وباید تدابیری لحاظ شود که جلوی هدر رفت آبی که ارزشمند است در سیستان گرفته شود.

مرعشی افزود :در سیستان مرز نقطه اتکا و پیشرفت است از مرز باید درست و در تجارت استفاده نمود.

وی گفت:سیستانیان باید کاسبانی با مهارت و انگیزه درست جهت تجارت با کشورهای همسایه شوند.

مرعشی ادامه داد:جوانان سیستان باید به حرفه تجارت گرایش پیدا کنند.

وی با اشاره به کشاورزی در سیستان  اظهار داشت:در زمینه کشاورزی در تابستان باید از آب محدود سیستان در درختکاری و در زمستان و پاییز در گلخانه استفاده کرد.

حسین مرعشی ادامه داد: پیشنهاد میکنم به کشت انار و پسته آمریکایی باتوجه به نزدیک بودن شرایط اقلیمی مناسب در سیستان پرداخته شود.

وی با اشاره به دارا بودن مرز در سیستان ادامه داد:مرز موتور متحرک اقتصاد سیستان است و مسئولان باید این مورد را حمایت کنند.

حسن مرعشی افزود: وجود انرژی پاک نیاز به حمایت دولت است و در همه زمینه ها نیاز مند حمایتهای دولت در سیستان هستیم.

وی با اشاره به هدر رفت آب در روستاها افزود :آبی که از سمت چاه نیمه ها به روستاه جهت استفاده خانوارها قرار میگیرد ،با ایجاد فیلترینگ فاضلاب جهت ایجاد فعال کردن باغچه و زمین کشاورزی در روستا استفاده کرد.

وی با اشاره با تبخیر آب از سطح چاه نیمه ها بیان داشت:نزدیک به 400 میلیون متر مکعب از سطح این آب تبخیر میشود  که میتوان با موانعی از ایجاد تبخیر جلوگیری کرد.

وی به اولویتهای پیشرفت سیستان اشاره کرد و گفت:تشخیص اولویت ها اساس پیشرفت هرجامعه و  منطقه است،در سیستان اولین اولویت تجارت  است و سپس کشاورزی که نیازبه تدابیر درست در زمینه آب دارد.

وی در پایان صحبتهای خود افزود :خواسته سیستانیان را جهت ایجاد منطقه آزاد تجاری به آیت الله هاشمی رفسنجانی خواهد رساند.

گفتنی است حسین مرعشی یکی از اصلاح طلبان و پسر عموی همسر هاشمی رفسنجانی می باشد.

در این جلسه دکتر محمود اکاتی رییس دانشگاه زابل ،دکتر شیبانی ،دکتر شیرازی ،و کوهکن به بیان خواسته ها و مشکلات سیستان در زمینه های مختلف پرداختند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark