داخلی آرشيو خبر صفحه پزشکی وسلامت
امتیاز مثبت 
۰
 
تپش داروهای سقط جنین در رگهای ناصرخسرو/ مهمانان ناخوانده ای که نیامده می روند
کد مطلب: ۴۳۴۲۴
تاریخ انتشار:سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۹
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در بازار های سیاه دسترسی راحت برای کسانی که سقط جنین غیر قانونی انجام می‌دهند وجود دارد و برخورد با بازار قاچاق ناصر خسرو باید به صورت جدی انجام شود.
تپش داروهای سقط جنین در رگهای ناصرخسرو/ مهمانان ناخوانده ای که نیامده می روند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" جمعیت میلیونی زوجهای نابارورکه هر روز به تعدادشان افزوده می شود از یک طرف ، فروش داروهای غیر مجاز سقط جنین در کوچه پس کوچه های تنگ ناصر خسرو از طرف دیگر باعث شده تا هم داروهای نازایی و هم داروهای ضد باروری از بازارهای سیاه فروش داروهای غیر مجاز تهیه شوند.
 
قاچاق دارو پدیده ای نیست که بتوان از گوشه و کنار  این شهر به سادگی از آن عبور کرد. وقتی دلالان آرام و بی صدا داروها را در جایی مخفی می کنند که عقل جن هم به آن نمی رسد بیمارانی هستند که برای درمان خود مجبورند از زیر سنگ هم که شده آن ها را پیدا کنند.
 
بین تیترهای که هرروز از نظرمان می گذرد تیتری با عنوان "فروش داروی سقط جنین در بازار آزاد" در یکی از روزنامه ها توجه من را هم به خود جلب کرد.جدا از اینکه این روزها شنیدن این دسته از خبرها زیادتر شده است اگر کمی به عقب برگردیم یادمان می‌آید که زمانی سقط جنین به هر دلیل موجه و غیر موجهی غیر قانونی بود تا اینکه با صدور یک سنجش نامه مجوز انجام این کار صادر شد. 
 
حکم شرعی سقط جنین چیست ؟
قریشی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی می‌گوید: مجلس در سال 1382 این قانون را صادر کرد و از سال 1383 اجرایی شد. 
 
مجوز سقط جنین‌های قانونی یا همان درمانی را در شرایط خاص پزشک قانونی صادر می‌کند. این شرایط عبارتند از ناقص‌الخلقه بودن جنین به تشخیص پزشک، عقب افتادگی ذهنی و جسمی جنین بر اثر اختلالات کوروموزومی و به خطر افتادن جان مادر به دلیل مبتلا بودن به بیماری. 
 
قریشی گفت: در سال 1394 ، 4 هزار و 604 مورد مجوز ختم بارداری صادر شده است در حالی که این آمار در سال 1393 ، 6 هزار و 272 بوده است. این یعنی طی یک سال گذشته سقط جنین 18.4 درصد کاهش داشته است.
 
اما اگر سراغ سقط جنین‌های غیر قانونی را که بگیریم می‌بینیم طبق گفته علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت در سال 91 ، 220 هزار سقط جنین غیر قانونی به ثبت رسیده است. 
 
وی معتقد است از آنجایی که اخبار مختلفی از افزایش سقط جنین در کشور حکایت دارند بایدگفت آمار سقط جنین در 3 سال اخیر از این رقم‌ها بیشتر شده است تاحدی که می‌توان گفت رقم سقط جنین غیر قانونی از گمانه زنی 250 هزار موردی که تخمین زده می‌شود هم بیشتر است. 
 
فروش قانونی داروهای سقط جنین راهی برای بسته شدن درهای ناصر خسرو
برای اینکه بفهمیم این آمار کجا و به چه صورت ثبت شده است به سراغ مسئولین رفتیم رسول دیناروند می گوید: داروی سقط جنین دارویی است که در داروخانه‌های عادی به هیچ وجه توزیع نمی‌شود و اگر هم توزیع شود تخلف است. این داروها فقط در بیمارستان  و داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شوند.
 
وی افزود: اگر این دارو به راحتی در دسترس قرار داشت در بازار قاچاق قرار نمی‌گرفت و به خاطر اینکه توزیع و مصرف آن شرایط خاصی دارد در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود. به عبارت دیگر به همین دلیل است که در بازار ناصرخسرو به صورت قاچاق وجود دارد. 
 
دیناروند در مورد علت وجود کالای قاچاق و شبکه سیاه ناصر خسرو عنوان کرد: در این بازار دسترسی راحتی برای کسانی که سقط جنین غیر قانونی انجام می‌دهند وجود دارد. برخورد با بازار قاچاق ناصر خسرو باید به صورت جدی انجام شود. کسانی که از این بازار دارو تهیه و مصرف می‌کنند مسئولیت مصرف برعهده خودشان است. 
 
در کوچه پس کوچه های بازارهای سیاه چه میگذرد؟ 
با این تفاسیر خودمان هم دست به کار شدیم و سری به داروخانه‌ها زدیم که آنها نیز ما را روانه بازارهای سیاه کردند و آدرس ناصر خسرو را نشان دادند. 
 
در بازار ناصرخسرو افراد مدعی زیادی بودند که اتفاقا جیب گشادی هم داشتند. البته  از قرص گرفته تا آمپول سقط جنین را هم به راحتی در اختیار افراد قرار می‌دادند. وقتی قیمت این قرص ها را از یکی از این افرادجویا شدیم گفت: فلان قرص را به صورت تضمینی ورقه‌ای 200 هزار تومان به شما می دهم.
 
ارگان هایی که باید نظارتشان بیشتر شود
آنچه مهم است بالا رفتن آمار سقط جنین غیر قانونی است که این علاوه بر تضاد با سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مستقیما روی جمعیت کشور تاثیر می‌گذارد از طرف دیگر هم فروش غیر مجاز داروهای سقط جنین در بازار سیاه می‌تواند جان بسیاری از مادران را تهدید کند.
فروش این دسته از داروها مثل نقل و نبات می‌تواند حسابی خطر ساز باشد و اینجاست که لزوم حضور یا اقدام پر رنگ مسئولین به وضوح احساس می شود. 
 
شاید باید نیروی انتظامی برای جلوگیری از دلالی این قرص‌ها برنامه جدید و البته محکمی را تدوین کند ...
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
    عکاس :