داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
استاد دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان:
روز دانشجو نماد استکبارستیزی و ایستادگی علیه استبداد/دانشجو نمود باروری و آگاهی بخشی است
کد مطلب: ۷۴۷۶۳
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۴
احمد میرگل گفت: روز دانشجو نماد پایداری آگاهانه مبارزه علیه استکبار و استبداد است.
روز دانشجو نماد استکبارستیزی و ایستادگی علیه استبداد/دانشجو نمود باروری و آگاهی بخشی است
احمد میرگل استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان به مناسبت روز دانشجو در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: روز دانشجو یادآور حماسه های ماندگار دانشجو در پاسداشت اثر ونقش یکی از مهم ترین گروههای اجتماعی در جامعه است که در کشور مااین فهم و با باورهای دینی پیوندی عمیق یافته است.

وی افزود: دانشجویان افرادی علم دوست آگاه پسند و جستجو گر برای حقیقت و واقعیت است و شانزدهم آذر ماه یادمان پایداری آگاهانه مبارزه غیور مردانی راستین سرشت است که علیه سلطه استبدادی نو و دست‌نشانده به پا خواستند و با درک صحیح از زمان و مکان خود، جان خود را در راه مبارزه، آرمان‌خواهی و جلوگیری از تباهی ایران عزیزمان فدا کردند.

میرگل ادامه داد: جنبش دانشجویی در ایران با مفهوم بزرگ ارزشمندی همچون استکبار‌ستیزی، عدالت‌طلبی و استقلال‌طلبی پیوند خورده است که با شعار مرگ بر آمریکا در سال ۱۳۳۲ پس از کودتای آمریکایی ها انجام شد.

وی با توجه به ماهیت ضدآمریکایی و ضد طاغوتی روز دانشجو تصریح کرد: این جنبش دانشجویی که در ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۳۲ در اعتراض به سفر نیکسون تجمع کرده بودند، توسط عوامل رژیم پهلوی مورد ضرب و شتم و عده ای از آنان به شهادت رسیدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان افزود: بی تردید این روز تاریخی برگ زرینی در تاریخ پرافتخار کشورمان و آغازگر جریانی است که در آن دانشجویان میهن با رشادت، عزت و پایمردی در مقابل مستکبران و سلطه خواهان جهان ایستادگی و در این راه جان خود را نثار کردند.

استاد دانشگاه پیام نور زاهدان خاطرنشان کرد: دانشجویان مهم ترین قشر تحصیل کرده واثر گذار در مسایل اجتماعی هستند که تا حدی میتواند پیشرو فکری وجنبشی گروهای زیادی از عموم جامعه قلمداد شوند که وجود دانشجو نمودی از باروری فکری و آگاهی بخشی و دانش پروری است و حتی مایه مبهات یک جامعه روشنفکر است.

احمد میرگل تاکید کرد: دانشجو از جنس متمایل به اگاهی دانش و نگریستن اصیل و نو هست که خوشبختانه به دلیل برخورداری از بن مایه دینی عملی پیشبرنده در زندگی این دنیایی می باشد.

وی ادامه داد: دانشجو دارای فهم سیاسی و اجتماعی است و درواقع این یک نعمت است و باید تلاش کرد دانشجویان بر اساس فهم، نشاط، شادابی و آمادگی که دارند نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی احساس مسئولیت کرده و اساتید نیز باید به این دغدغه اهمیت داده و به آنها پاسخ مثبت دهند.

وی درباره این که با وجود ریختن خون شهدای ۱۶ آذر و آرمان های آن اما در شرایط امروز عده‌ای به هر قیمتی به دنبال سازش با دولت‌های استکباری و نظام سلطه هستند، عنوان کرد: سیاست مسئله بسیار پیچیده ای است، در سیاست دشمن و دوست دائمی وجود ندارد و متاسفانه سیاست قانون و اصول خاصی ندارد.

احمد میرگل افزود: تلاشگران عرصه علم امروز با در پیش گرفتن آرمان های دانشجویان انقلابی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی باید بکوشند و در مقابل مستکبرین و سلطه خواهان جهان ایستادگی کنند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark