داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
فرهنگیانی که رها شدند؛
معلمان غیرانتفاعی در برزخ بلاتکلیفی
کد مطلب: ۷۰۳۸۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۵
با شیوع ویروس کرونا و حتی اخذ شهریه توسط مدارس غیر انتفاعی اما همچنان معلمان این مدارس حقوق خود را دریافت نکرده اند که این نشان از عدم تعهد بخش خصوصی در قبال معلمان دارد.
معلمان غیرانتفاعی در برزخ بلاتکلیفی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ معلمی را از دیرباز شغل انبیا می دانستند، آموزگارانی که برای تدریس در طول یک سال تحصیلی با توجه به همه مشکلات موجود تربیت دانش آموزان را بر عهده می گیرند.

این در حالی است که استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی است که با کمبود معلم سروکار دارد، بر اساس آخرین آمار ها از سوی آموزش و پرورش، این استان با کمبود ۱۶ هزار معلم رو به رو است.

با این حال معلمان حق التدریس و همچنین دبیرانی که در مدارس غیر انتفاعی تدریس می کنند هنوز جذب آموزش و پرورش نشده اند و با مبالغی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان زندگی می چرخانند.

با شیوع ویروس کرونا و حتی اخذ شهریه توسط مدارس غیر انتفاعی اما همچنان معلمان این مدارس حقوق خود را دریافت نکرده اند که این نشان از عدم تعهد بخش خصوصی در قبال معلمان دارد.

جذب معلمان مدارس غیر انتفاعی بزرگترین دغدغه کسانی است که بیش از یک دهه در این مدارس مشغول به تحصیل بوده اند و همچنان با حقوق ناچیز روزگار می گذارنند.

یکی از معلمان غیر انتفاعی منطقه سیستان در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: جذب در آموزش و پرورش و دریافت حقوق حداقلی معلمان تنها خواسته کسانی است که سال هاست تلاش کرده اند تا جزئی از خانواده بزرگ آموزش و پرورش باشند.

وی افزود: در حالی که شیوع ویروس کرونا مدارس را به تعطیلی کشانده است بر خلاف سایر معلمان رسمی ما حقوقی دریافت نکرده ایم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سابقه فعالیت برخی از معلمان مدارس غیر انتفاعی بیش از پنج سال است و حتی به ۱۰ سال نیز می رسد که با توجه به وجود سابقه موجود و کمبود معلم باید دولت راهی برای جذب آنها پیدا می کرد.

این معلم سیستانی تصریح کرد: از دیگر مشکلات موجود در بخش خصوصی می توان به عدم وجود بیمه برای معلمان اشاره کرد.

حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص روز گذشته در نشست علنی مجلس با اشاره به وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: موضوع رتبه بندی معلمان، اعمال مدرک مجدد، نهضتی ها، غیرانتفاعی ها و خرید خدمتی ها باید رسیدگی شود، سیاسی بودن انتصابات مدیران، موضوع دانشگاه فرهنگیان، همسان سازی حقوق بازنشستگان بسیار مهم است.

وی افزود: حق و حقوق بازنشستگان باید طبق قانون اعمال شود، حق و حقوق پرستاران استان سیستان و بلوچستان موضوع مهم استان است.

دهمرده همچنین پیشتر به خبرنگار اوشیدا گفته بود که برخی از کم کاری ها دولت مانع از جذب معلمان غیر دولتی در سال های اخیر شده است.

وی ادامه داد: مجلس با جذب این معلمان موافق است و امید داریم در مجلس جدید این طرح به تصویب برسد تا مشکلات معلمان غیر انتفاعی یک بار برای همیشه رفع شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark