داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
علاقه وافر ترامپ به سوءاستفاده از قدرت پوشالی خود
کد مطلب: ۶۸۱۵۸
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹
بلومبرگ در گزارشی به بررسی موضوع «اوکراین گیت» و تلاش‌هایی که در کنگره آمریکا برای استیضاح ترامپ در حال انجام است، پرداخت.
علاقه وافر ترامپ به سوءاستفاده از قدرت پوشالی خود
بلومبرگ در مطلبی تحلیلی با اشاره به موضوع استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نوشت رئیس‌جمهور در انظار عمومی سوگند ریاست جمهوری خود را نقض کرده است و آشکارا به سوءاستفاده از قدرت ادامه می‌دهد و این چیزی است که کنگره نمی‌تواند آن را بپذیرد.

در این مطلب آمده است: روز پنجشنبه ترامپ مجدداً درخواست خود را برای اوکراین درباره تحقیقات از «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق و رقیب مهم خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تکرار کرد. وی سپس چین را به همین کار دعوت کرد «زیرا (به گفته ترامپ) آنچه که در چین اتفاق افتاد به همان بدی است که در اوکراین اتفاق افتاده است».

علاقه وافر ترامپ به سوءاستفاده از قدرت پوشالی خود

ترامپ هرگز مشخص نکرد که درباره بایدن چه فکری می‌کند. با این حال، او درگیر یک تلاش جهانی است تا بتواند دیگران را بر آن دارد که آن را دریابند. قانون فدرال، هرگونه درخواست از خارجی‌ها برای کمک به یک کارزار انتخاباتی را منع می‌کند. اما نکته مهم‌تر این است که ترامپ کاملا واضح و آشکارا توضیح می‌دهد که قصد دارد به سوءاستفاده از قدرت برای پیشبرد منافع شخصی خود ادامه دهد. کنگره نمی‌تواند و نباید آن را بپذیرد.


متن مکالمات تلفنی (اینجا) فاش می‌کند که ترامپ، رئیس‌جمهور اوکراین را تحریک کرده بود که - احتمالاً در ازای دریافت کمک‌های نظامی- اطلاعات مخربی از بایدن بدهد تا مچ وی را بگیرد. اما اطلاعاتی که از آن زمان به دست آمده است - چه از سوی افشاکننده و چه آن‌هایی که مستقیماً در این وضعیت سهیم بودند- به مراتب بدتر است.

اکنون مشخص است که آن تماس تلفنی بخشی از یک کمپین گسترده‌تر بود. ترامپ همچنین وکیل شخصی خود را برای گفت‌وگو با با اوکراینی‌ها درخصوص بایدن، اعزام کرده بود و یک دیپلمات را که سؤالاتی در مورد این قضیه مطرح کرده بود، اخراج کرد و سپس دو نماینده وزارت خارجه را برای فشار آوردن به رئیس جمهور اوکراین برای متعهد کردن در مورد تحقیقات از بایدن در ازای دیدار رسمی با ترامپ- و شاید دوباره برای کمک‌های نظامی- مشخص کرد.


ترامپ تقلای زیادی کرد تا توضیحی برای این اقدامات بدهد. با توجه به واقعیت ها، تصور کردن آن دشوار است. اگر او فکر می‌کرد که رفتار بایدن جرم محسوب می‌شود، می‌توانست به وزارت دادگستری خود اجازه دهد که به این موضوع رسیدگی کند.

نویسنده گزارش در ادامه آورده است: این عادلانه خواهد بود که بپرسیم آیا «هانتر» پسر بایدن از موقعیت پدرش در معاملات تجاری خود -همانطور که برخی ادعا می‌کنند- بهره برده است یا نه. اما تحت هر شرایطی آیا مناسب بود که رئیس جمهور وکیل خودش را به یک مأموریت آزاد بفرستد تا از دولت‌های دیگر بخواهد در ازای منافع شخصی در این زمینه تحقیق کنند. حتی متحدان وفادار ترامپ در حال تقلا در این زمینه هستند. استیضاح هرگز چیزی نیست که جشن گرفته شود. این مسئله خطر آسیب رساندن جدی به اعتماد عمومی به دولت را همراه دارد و باعث بدتر شدن سیاست‌های از قبل قطبی شده آمریکا می‌شود. انتخاباتی که ترامپ را از مقام خود برکنار می‌کند، پر سر و صدا‌ترین و ماندگار‌ترین سرزنش و گوشمالی به این ریاست جمهوری خواهد بود.

با این وجود، کنگره نمی‌تواند در حالی که هر رئیس‌جمهوری سوگند‌های خود را نقض و از قدرت خود برای منافع شخصی سوءاستفاده می‌کند و دخالت‌های خارجی در انتخابات آمریکا را درخواست می‌کند، در کنار آن باشد و از آن حمایت کند. حتی در اداره‌ای که استاندارد اخلاقی حاکم بر آن «از نظر فنی غیرقانونی نباشد»، این سوء رفتار‌های آشکار مشخص خواهد شد.

بیشتر جمهوری خواهان باید از اقدام سناتور میت رامنی (اینجا) پیروی کنند و به طور واضح بیان کنند که این نوع رفتار «اشتباه و مخوف» است - و علاوه بر این، قابل حمایت نیز نیست.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark