داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
مروری بر 10 اتفاق تلخ سال 98 در سیستان؛
از سیل و طوفان تا مرگ ده ها تن بر اثر غرق در رودخانه ها +تصاویر
کد مطلب: ۶۹۴۵۴
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
در این گزارش 10 اتفاق تلخ سال 1398 را مرور کرده ایم.
از سیل و طوفان تا مرگ ده ها تن بر اثر غرق در رودخانه ها +تصاویر
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ سال ۱۳۹۸ با تمام اتفاقات تلخ و شیرین در پایان مسیر قرار دارد ، سالی که در آن شاید بسیاری از نزدیکان را از دست داده باشیم و یا فرد جدیدی وارد زندگی ما شده باشد .
با این حال شمار معکوس برای ورود به سال جدید این روزها در حالی آغاز شده است که در سالی که سپری کردیم اتفاقات تلخ بسیاری برای سیستان رخ داده است .

1 - سیل در سیستان بعد از ۳۰ سال

در ابتدای سال بود که سیلاب های کشور افغانستان وارد منطقه سیستان شد و در مسیر ورود به تالاب هامون بعد از شکستگی دایک رودخانه نیاتک به سمت مردم شهرستان هیرمند روانه شد.
این دومین سیل بعد از سیلاب دهه ۶۰ بود به عبارتی ۳۰ سال بعد از آن سیلاب به یادماندنی مردم باز هم طعم ورود آب به منازل را چشیدند.

2- تنش آبی در ۴۰ روستا

این سیلاب درحالی وارد شهرستان هیرمند شده بود که برخی از روستاهای این شهرستان هنوز هم آب شرب برای مصرف ندارند و با توجه به عدم تکمیل زیر ساخت ها به نظر می رسد که در سال بعد هم کمبود آب شرب در شهرستان هیرمند احساس شود.
به گفته مسئولان امر ۴۰ روستا در تابستان با تنش آبی مواجه هستند.

تنش آبی در سیستان فروکش کرد/ فرماندار زابل: تا پایان سال موانع را بر طرف کنید

3- مرگ ۱۵ سیستانی بر اثر غرق در رودخانه ها

بعد از ورود آب و آبگیری رودخانه ها در سیستان بسیاری از جوانان برای گذراندن اوقات فراغت وارد آب چاه نیمه ها و همچنین رودخانه ها شدند که در نهایت در هر پنج شهر منطقه سیستان تعداد ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند.
این اتفاق را نیز می توان یکی از تلخ ترین اتفاقات سال ۹۸ نام برد چرا که نه تنها در آن جان تعدادی از سیستانیان بر اثر سهل انگاری خود فرد گرفته شد. بلکه نام یک کودک پنج ساله نیز در بین قربانیان به چشم می خورد.


4- طوفان همسایه همیشگی سیستانیان

هر ساله با آغاز تابستان ، بادهای ۱۲۰ روزه سیستان نیز آغاز می شود که همواره ریزگرد ها را به خود به همراه دارد این ریزگرد ها سالانه هزاران سیستانی را به بیمارستان ها می کشاند.
طبق اعلام مسئولان سال گذشته ۹۱ درصد روزهای سال در زابل آلوده اعلام شده است و بیش از سه هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که این آمار با توجه به روزهای طوفانی امسال نیز ثابت و یا با کمی کاهش رو به رو خواهد بود.

 

5- مرگ ماهی های تالاب هامون


پس از فروکش کردن سیلاب های افغانستان به ایران رفته رفته با گرمای هوا تالاب هامون نیز حجم بالایی از آب خود را از دست داد ، و زندگی آبزیان این تالاب نیز با خطر مواجه شد.
مرگ میلیون ها ماهی که اکثر آنها نیز هرزماهی های تالاب هامون بوده اند نیز یکی از حوادث تلخ در سالی که گذشت بوده است.


6- مرگ چندین تن در جاده زابل به زاهدان

حادثه در محور مواصلاتی زابل به زاهدان این روزها به تکراری ترین اخبار منطقه تبدیل شده است ، در طول هفته یا هر ماه هر بار یک حادثه دلخراش در این مسیر رخ می دهد که منجر به کشته شدن چند تن می شود.
هنوز آمار دقیقی از کشته شدگان در مسیر زابل و زاهدان در دست نیست اما طبق آمار های غیر رسمی بیش از ده نفر در سال جاری در این مسیر جان خود را از دست داده اند.


7- کشته شدن کودک خردسال به دست حیوان درنده

شاید یکی از اتفاقات تلخ سال ۹۸ حمله چند حیوان وحشی به کودک بلوچ در سفیدآبه شهرستان نیمروز باشد ، هنوز نوع حیوان درنده مشخص نشده است اما با سهل انگار خانواده کودک برای بازی از منزل خارج و بعد از چند ساعت جنازه تکه تکه شده او را در نزدیکی منزل پیدا می کنند.

8- طرح کدینگ کارت سوخت در استان

این طرح گرچه توانست تا حدودی از قاچاق سوخت جلوگیری کند، اما در یک برهه از زمان به طوری بر روی اعصاب مردم بود که می توانست در لیست تلخ ترین اتفاقات سال جای بگیرد.

9- صف های گاز در سیستان

وجود صف های گاز امری طبیعی در سیستان است که مردم هر ساله در روزهای سرد سال باید آن را تجربه کنند ، اما در سال جاری با توجه به وجود گرمای هوا همچنان این صف های پایدار هستند که نشان از عدم مدیریت توزیع گاز در سیستان می دهند.
با گرانی بنزین و همچنین استفاده رانندگان از گاز LPGمصرف روزانه گاز بیش از پیش بیشتر شده است.


صف های طولانی گاز در سیستان وبلوچستان به قوت خود باقی است


10 - کرونا در سیستان


و در روزهای پایانی سال مردم سیستان بعد از اتفاقات تلخ و شیرینی را که پشت سر گذاشته اند اکنون درگیر بیماری کرونا هستند که با توجه به طوفان های ۱۲۰ روزه سیستان که تاثر مستقیم بر ریه های افراد دارد می تواند عواقب خطرناکی برای مبتلایان داشته باشد.
تا کنون پنج نفر از سیستانیان مبتلا به بیماری کرونا شده اند که حال دو نفر از آنها بهبود یافته و مرخص شده اند ، سه نفر دیگر نیز همچنان بر تخت بیمارستان بستری هستند که برای آنان نیز از خداوند طلب شفاعت می کنیم.


انتهای پیام/Share/Save/Bookmark