داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سرنوشت تکراری هامون گریبان کشاورزان را گرفت؛
کشت محصولات پاییزه در انتظار دیپلماسی آب
کد مطلب: ۶۸۱۹۴
تاریخ انتشار:شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶
بخش عظیمی از آب تالاب هامون پس از ورود بی سابقه سیلاب های کشور افغانستان، خشک شده است.
کشت محصولات پاییزه در انتظار دیپلماسی آب
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با توجه به خشک شدن بخش عظیمی از آب های تالاب هامون بر اثر تبخیر، طوفان و همچنین عدم مدیریت ، کشاورزان سیستانی در کشت پاییزه با مشکل رو به رو شده اند.
سال گذشته بود که کشاورزان بر اثر ورود اندک آب به برخی از انهار اقدام به کشت محصولات کشاورزی کردند که در نهایت با عدم رها سازی مجدد متحمل خسارت سنگینی شدند.
گرچه تابستان امسال سال پر باری برای باغ داران و کشاورزان سیستانی به شمار می رفت اما محصولات اصلی کشاورزان که عمدتا علوفه دام را تامین می کند در پاییز به زیر کشت می رود.
به گفته عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یک و نیم میلیارد متر مکعب حق آبه تالاب هامون در پشت سد های کشور افغانستان قرار دارد.
کلانتری در ادامه رایزنی با مسئولان کشور افغانستان جهت افزایش حق آبه ایران را مهم دانسته است.
ملاشاهی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: با توجه به دیپلماسی قوی ایران در مسائل سیاسی و اقتصادی رایزنی با کشور مصرف کننده ای همانند افغانستان کار دشواری نخواهد بود.
وی افزود: اینکه دولت و وزیر امور خارجه ایران وارد این گفت و گو ها نمی شوند برای بسیاری از کارشناسان نیز مسئله ای نا مفهوم و پیچیده ای است.
ملاشاهی ادامه داد: ایران سر شار از منابع طبیعی است ، برق و گاز در کشورمان به مرحله صادرات رسیده اند و می توان از طریق صادر کردن آن ، آب را از چنگ دولت افغانستان در آورد.
وی گفت: مسئله آب برای دولت باید مهم به شمار برود چرا که این مرزنشینان هستند که امنیت را در نقطه صفر مرزی بر قرار ساخته اند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark