داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
فضای مجازی فرصت یا تهدید/ استفاده از فضای مجازی در راستای اقتصاد مقاومتی
کد مطلب: ۴۹۳۹۳
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
در خصوص فضای مجازی دو جنبه ی مزایا و مضرات آن در کنار هم باید به شدت مورد توجه قرار گیرد چرا که این فضا علاوه بر مزایا، آسیبهای جدی نیز با خود به همراه دارد که اگر به دستی به آن توجه نشود آثار مخربی بر روح و روان استفاده کنندگان برای می گذارد.
فضای مجازی فرصت یا تهدید/ استفاده از فضای مجازی در راستای اقتصاد مقاومتی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: فضای مجازی آنچنان این روزها در بطن جامعه ریشه دوانده که دیگر زندگی بدون آن برای مردم غیرممکن است به طوری که می توان از آن به عنوان یک همراه همیشگی و حتی عضو خانواده برای خیلی از مردم نام برد.

با اینکه فضاهای مجازی آسیب های فراوانی از قبیل دوری اعضای خانواده از یکدیگر، گوشه گیری و انزوا، ایجاد شیوه های کلاهبرداری نوین و حتی بلوغ زودرس در کودکان به دلیل عدم کنترل والدین بر مطالب مورد استفاده آنان می شود اما ناگفته نماند این فضاها سبب تسهیل شدن بسیاری از امور و کوتاهی زمان انجام کارها می شود.

متاسفانه آنچه امروز به شدت در جامعه مشاهده می شود عدم فرهنگ سازی مناسب جهت استفاده از فضاهای مجازی میباشد که این امر آسیب های فراوان در جامعه را برجای می گذارد.
با توجه به قرار گیری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با آگاه سازی مردم و ایجاد فرهنگ مناسب جهت استفاده از فضاهای مجازی می توان از این فضاها حتی در بحث عملی شدن اقتصاد مقاومتی به خوبی بهره برداری کرد.

محرمانگی اطلاعات و قابل اعتماد نبودن فضاهای مجازی دو ایراد مهم بر آن به شمار می رود

عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه زابل عنوان کرد: محرمانگی اطلاعات و قابل اعتماد نبودن محتواهای فضای مجازی از جمله ایرادات مهم به فضاهای مجازی به شمار می رود که در این راستا افراد زیادی در دام آن گرفتار می شوند.

محمد الله بخش به خبرنگار اوشیدا گفت: متاسفانه افراد به خوبی با اطلاعاتی که بر روی شبکه های اجتماعی می گذارند آگاهی ندارند که این موضوع سبب آسیب رسانی فراوان می شود که در این راستا با افزایش اطلاعات افراد از طریق آموزش و اطلاع رسانی می توان آگاهی افراد را آموزش داد.

وی ادامه داد: فضاهای مجازی به هیچ عنوان دارای قابلیت اعتماد محتوایی نمی باشد به طوری که بسیاری از افراد به راحتی خود را به جای شخص دیگر معرفی و یا مطالبی با کیفیت بسیار ناپسند ارایه می کنند که این موضوع به شدت آسیب زاست که با آموزش و روش درست استفاده از فضای مجازی آن را می توان رفع کرد.

فضای مجازی بستری مناسب برای ایجاد مشاغل دانش بنیان می باشد

عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه زابل اظهار داشت: با توجه به قرار گیری در سال اقتصاد مقاومتی فضای مجازی بستری بسیار مناسب جهت ایجاد مشاغل دانش بنیان به شمار می رود.

الله بخش اظهار داشت: مبنای اقتصاد مقاومتی به اعتقاد کارشناسان اقتصاد دانش بنیان فضای مجازی، به غیر از شبکه های مخربی از قبیل تلگرام، سایر شبکه های اجتماعیمی تواند بستری مناسب برای ایجاد مشاغل دانش بنیان باشد به طوری که فناوری اطلاعات در حوزه ی آموزش الکترونیکی و آموزش از راه دور می تواند کارکردهای بسیار مناسب داشته باشد.

وی در این راستا اامه داد: در جان نمونه های بسیار خوب در خصوص کارکردهای فضای مجازی وجود دارد به طوری که با ایجاد زیرساخت ها در آن افراد ایده های خود را جهت ایجاد اشتغال و تولید گذاشته و از این طریق افراد مختلف در جهان با مشاهده ی ایده فوق در آن سرمایه گذاری می کنند.

وی ابراز داشت: یکی از راه هایی که می توان با ایجاد زیرساخت ها از فضای مجازی استفاده مطلوب داشت نرم افزار کورسرا جهت آموزش می باشد که از طریق آن می توان در مناطق محروم و مناطق دور آموزش های لازم به ویژه سلامت را ارایه داد.
وی با بیان اینکه، نرم افزار کورسرا پایگاه اطلاعاتی است که در دانشگاه های بزرگ دنیا از طریق آن دروس به صورت آنلاین ارایه می شود افزود: برای عرضه و فروش محصولات در فضای مجازی نمونه های موفقی وجو دارد به طوری که مثلا برای طراحی لباس می توان از فضای مجازی بهترین بهره برد.
 وی تاکید کرد: اگر تحریم های ظالمانه برداشته شود می توان از طریق فضای مجازی در هر جای دنیا ایجاد اشتغال کرد که در این راستا هند موفق ترین کشور دنیا به شمار می رود.
از ظرفیت های فضای مجازی به خوبی استفاده نشده است

جهت استفاده بهینه از فضای مجازی باید الگویی مناسب در کشور طراحی شود

دکترای کامپیوتر از دانشگاه سیدنی خاطرنشان کرد: وقتی فرمایشات مقام معظم رهبری در کنار کار در فضای مجازی گذاشته می شود به خوبی عدم استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های فضای مجازی مشاهده می شود که در این راستا افراط ها و تفریط ها به خوبی قابل لمس است.

الله بخش تاکید کرد: با شنیدن فرمایشات گهربار مقام معظم رهبری مبنی بر اگر رهبر نبودم دوست داشتم رییس شورای عالی فضای مجازی باشم و یا اهمیت فضای مجازی اندازه اصل انقلاب است به خوبی اهمیت فضاهای مجازی بر همگان آشکار می شود.

وی با بیان اینکه، با توجه به پتانسیل قوی فضای مجازی می توان در توسعه ی دانش بنیان کشور و همچنین فضای اشتغال از آن بهترین استفاده را داشت عنوان کرد: به منظور استفاده مطلوب از فضاهای مجازی باید همانند سبک زندگی، الگویی مناسب که با قوانین کشور و فرهنگ مردم منطبق باشد ایجاد کرد.

انتهای پیام///
Share/Save/Bookmark