داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
توضیحات خطیب‌زاده درباره توقیف کشتی کره‌ای
کد مطلب: ۷۲۷۱۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف کشتی کره‌ای به دلیل فنی و آلوده کردن دریا گفت: جمهوری اسلامی ایران مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و به ویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد، لذا در چارچوب قوانین با این کشتی برخورد می‌کند.
توضیحات خطیب‌زاده درباره توقیف کشتی کره‌ای

به گزارش  اوشیدا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز (دوشنبه) در پاسخ به خبرنگاران در مورد خبر توقیف کشتی کره‌ای (کره جنوبی) اظهار داشت: بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است. 

 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و به ویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد، لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می کند. 
 
خطیب زاده همچنین یادآور شد: این اتفاق مورد استثنایی نبوده و در موارد مشابه قبلی در ایران و آب‌های سایر کشورها رخ داده و امری عادی بوده و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.
 
به گزارش فارس، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امروز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه/ ۴ ژانویه) اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین  زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است.
 
دولت کره جنوبی توقیف هانکوک چیمی را تأیید کرده و گفته یکی از یگان‌های این کشور که وظیفه مبارزه با دزدان دریایی را به عهده دارد روانه آب‌های مجاوز تنگه هرمز کرده است.
 
وزارت امور خارجه کره جنوبی نیز ضمن تأیید توقیف یک شناور نفتکش متعلق به این کشور توسط ایران، خواستار آزادسازی آن شد.
 
وزارت دفاع کره جنوبی هم در این خصوص اعلام کرد که در حال رایزنی با «نیروهای دریایی چند ملیتی» حاضر در آب‌های مجاور منطقه هستند. (اینجا بخوانید)
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توضیح درباره این رویداد گفته که هانکوک چیمی از از مبدا بندر الجبیل عربستان سعودی عازم بمبئی در هند بوده، اما به دلیل نقض قوانین زیست‌محیطی توقیف شده است.
 
گفته می‌شود شناور مذکور حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه کشتی از اتباع کشورهای کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند.
 
در همین خصوص نیز، «ربکا رباریش»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفت که پنتاگون از این مسئله مطلع است و این وضعیت را تحت نظر دارد.
 
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark