داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
مسئولان دولتی در 2 سال گذشته به دروغ گفتند در گندم خودکفا شدیم
کد مطلب: ۷۱۴۳۴
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۱
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول 2 سال گذشته وزرای جهاد کشاورزی و مسئولین دولتی در عالیترین سطح بعضا به دروغ اعلام کردند که ما در گندم خودکفا هستیم.
مسئولان دولتی در 2 سال گذشته به دروغ گفتند در گندم خودکفا شدیم

به گزارش اوشیدا به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی خضریان نماینده مردم تهران در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان طرح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی درباره علت حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال ۹۴ و انحصار واردات گندم برای برخی افراد، با بیان اینکه ‌در کشورهای توسعه یافته و سیاسی که میل به استقلال دارند، تلاش می‌کند از نظر منابع غذایی و کشاورزی اهمیت ویژه‌ای به این موضوع دهند، گفت: محصولاتی با درجه اهمیت بالاتر از اهمیت بیشتری برخوردارند و گندم نیز از محصولات اساسی کشاورزی ما است.

 
وی تصریح کرد: آقایان غربگرا اگر کشور را با الگوهای آمریکایی می‌خواهید اداره کنید حداقل در اینجا از آمریکایی‌ها یاد بگیرید که حداقل کالای استراتژیک را در کشور خودمان تولید کنید و نمی‌شود که ما همه چیزمان را به غرب واگذار کنیم و تولید را در این کشور زمین‌گیر کنیم و کشاورزمان در این کشور مظلومانه در حال مشاهده این صحنه ناجوانمردانه باشد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: یکی از فلسفه های وجودی نمایندگان در مجلس، حمایت از بخش کشاورزی و حمایت از تولیدگرانی است که مظلومانه در کشور زحمت می کشند.
 
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری با رویکرد آینده‌نگرانه خود از دهه ۸۰ خودکفایی را در دستور کار قرار دادند که این امر در سال ۸۳ محقق شد ولی استمرار نیافت، اظهار داشت: در طی ۲ سال گذشته وزرای جهاد کشاورزی و مسئولان دولتی به دروغ اعلام می‌کنند که ما در گندم خودکفا هستیم.
 
خضریان افزود: چرا حتی آقای خاوازی با اعلام این حرف خلاف واقع که ما خودکفا شده‌ایم زمینه این را فراهم می‌کنند که همه نظاره‌گر ورشکستگی ما باشند که کشور را دچار بحران می‌کند.
 
وی تاکید کرد: برخلاف ماده ۶ و ۷ سیاست های اقتصاد مقاومتی که تامین امنیت غذایی از طریق افزایش کمی و کیفی تولید محصولات اساسی یکی از اولویت های مهم دولت برای مقاوم سازی اقتصاد است، ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ حذف شده و این پدیده طی ۴ دهه گذشته بی سابقه است انگار جمعی قصد دارند با دست خود ما در داخل کشور را زمین گیر کنند.
 
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ در واقع حذف مهم ترین ابزار تحقق اهداف سیاست های کلی کشاورزی، اقتصاد مقاومتی، قوانین برنامه ششم توسعه و احکام دائمی است، اظهار داشت: این مسئله شائبه کمک به واردکنندگان خاصی که در متن سوال نیز مطرح شده را تقویت می کند.
 

خضریان تصریح کرد: باید پرسید چگونه افرادی مانند سعید حجاریان و فرزند او محسن که در اسفندماه سال ۹۲ یعنی چند ماه پس از پیروزی حسن روحانی اقدام به ثبت شرکتی با عنوان راشا تندیس پارسیان در حوزه واردات کالاهای اساسی می کند و تحت لوای یک شرکت خانوادگی چند محموله محصولات زراعی از جمله گندم به کشور وارد کردند تا حذف بودجه طرح خودکفایی گندم توسط دولت و ادامه روند واردات ضربه محکمی را به تولید این کالای استراتژیک وارد کند. 

Share/Save/Bookmark