داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سوخت بران دیروز کارآفرینان امروز؛
جرقه امید در مرزهای جنوب شرق/گام بلند روستانشینان در اقتصادی از جنس مقاومت
کد مطلب: ۶۸۲۹۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۱
با انسداد مرز و توقف قاچاق سوخت در مرزهای شمالی استان، خانواده ها راه تازه ای برای کسب درآمد پیدا کرده اند.
جرقه امید در مرزهای جنوب شرق/گام بلند روستانشینان در اقتصادی از جنس مقاومت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ توجه به اقتصاد داخل را می توان تنها راه پیش رو برای گریز از تحریم های ظالمانه کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست که با توجه به این امر بسیاری از مشکلات اقتصادی حال حاضر مرتفع خواهد شد.
در سال های اخیر فعالیت در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی در شهرها و روستاهای بسیاری مشهود است که یکی از مهمترین آنها را می توان به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد که همواره با نام قاچاق سوخت از آن یاد می شود.
نزدیک به یک دهه قبل با بسته شدن مرز شمال استان سیستان و بلوچستان عملا قاچاق سوخت متوقف ، و موج جدیدی از مهاجرت در حاشیه مرزها پدیدار آمد.
خانواده هایی که همچنان اعتقاد به قاچاق سوخت داشتند برای فرار از وضعیت بد معیشت به شهرهای جنوبی مهاجرت کردند تا روند قاچاق سوخت را از طریق مرز های جنوبی استان ادامه دهند.
از این رو برخی از خانواده ها نیز که برای امرار معاش از قاچاق بیزار شده بودند به شهرهایی همچون مشهد و کرمان و حتی یزد مهاجرت کردند تا با درآمد پایین کارگری روزگار بگذارند.اما درصد کمی از خانواده های سیستانی ساکن در مرز نیز با سختی هایی که پس از انسداد مرز به وجود آمد ماندگار شدند و با مبلغ نا چیز یارانه روزگار گذراندند.
با تاکید مقام معظم رهبری و حمایت های نهادهایی همچون سپاه پاسداران از طریق اعطای وام های اقتصاد مقاومتی موج تازه ای برای زندگی در برهوت دشت سیستان شکل گرفت.
پرورش شتر مرغ ، مرغ خانگی و حتی بلدرچین از جمله فعالیت های این کارآفرینان در روستاهاست که با توجه به سازگاری با آب و هوای موجود سیستان سود خوبی را برای این نوع خانواده ها فراهم کرده است.
علیرضا سارانی یکی از کارآفرینان حاشیه مرز شمال استان در همین رابطه به خبرنگار اوشیدا گفت: مشاغل خانگی با مشارکت اعضای خانواده شکل گرفته است که در کنار آنها می توان شرایط مطلوبی برای پرورش انواع پرنده سازگار با محیط ایجاد داد.
وی افزود: مهمترین مزارع پرورش شترمرغ در سیستان است که حتی سرمایه گذاران از جنوب استان برای بهره برداری از تجربیات کارآفرینان به این منطقه سفر می کنند تا در مناطق خود نیز این چنین مزارعی ایجاد کنند.
سارانی بیان داشت: سود فروش از شترمرغ مناسب است اما مشکلاتی نیز در بحث فروش آن وجود دارد که با توجه به مطالبه کارآفرینان ، برخی از مسولین قول هموار کردن این مسیر را به کارآفرینان داده اند.گرچه هنوز سوخت به شیوه های دیگری به کشور افغانستان صادر می شود اما بسیاری از افراد اکنون با توجه به شعار سال و لبیک به ندای رهبری راه تازه ای را برای زندگی انتخاب کرده اند.
حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان مرزی هیرمند در رابطه با حمایت های دولتی از کارآفرینان گفت: اگر از فرصت مرز برای کارآفرینان استفاده کنیم می توانم شاهد افزایش تولید از سوی آنها بود.
وی گفت: بسیاری از کارخانه های منطقه سیستان به دلیل نبود بازار و ساکن بودن خرید و فروش ورشکسته شده اند در صورتی که با صادرات همین محصولات به کشور افغانستان می توانستیم انقلابی در راستای تولید در سطح منطقه شاهد باشیم.
جچت الاسلام گزمه بیان داشت: مرز به عنوان یک فرصت برای سیستانیان است که مسئولین امر باید توجه بیشتری به ان داشته باشند.
از طرفی همچنین بسیاری از افراد به سوی کشت محصولات سازگار با محیط زندگی خود روی آورده اند که برخی از این محصولات در سیستان نایاب و یا حتی دست نیافتنی است.
پسته و زیتون از مهمترین محصولات کشاورزی در منطقه سیستان به شمار می رود که تنها در برخی از نقاط آن قابل کشت است.
در همین خصوص نیز حسن صفایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیمروز گفت: برداشت پسته برای اولین بار در این شهرستان در دهستان سفید آبه انجام شد.
وی افزود: کشاورزان نیمروزی موفق شدند در ۵۰ هکتار از باغات این شهرستان را به کشت پسته اختصاص دهند.
صفایی خاطرنشان کرد: برداشت ۳۰ تن پسته حاصل دست رنج کشاورزان سیستانی است که برای اولین بار موفق به برداشت آن شدند.


از دیگر محصولات کشاورزی منحصر به فرد در سیستان می توان به کشت زعفران اشاره کرد .
محصولی که با توجه به وضعیت آبی منطقه سیستان نیاز کمی به آبیاری دارد و کارآفرینان توانسته اند پنج هزار هکتار ار اراضی کشاورزی خود را از طلای سرخ بکارند.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زابل از پنج هزار هکتار زمین می توان ۱۰ کیلو گرم زعفران برداشت کرد.


دانشگاه زابل پیشگام در اجرای اقتصاد مقاومتیدانشگاه زابل از جمله مکان های تحقیقات تخصصی محصولات کشاورزی محسوب می شود که سال هاست دانشجویان بسیاری در کنار اساتید خود توانسته اند به گیاهان سازگار به محیط سیستان دست یابند.
در همین رابطه نیز زیتون را به عنوان مهمترین محصول برای کشت معرفی کردند تا علاوه بر روغن گیری از این میوه در بحث خوراکی نیز از آن استفاده کنند.
موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: خط استحصال روغن زیتون، در سال ۱۳۹۵ در دانشگاه زابل افتتاح شده است.وی افزود: محصول زیتون هم در پزشکی کاربرد دارد و هم خوراک از این رو اگر کشت آن توسعه یابد می‌تواند در راه‌اندازی صنایع تبدلیلی و رونق اقتصادی منطقه موثر باشد.
وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه زابل درخت زیتون سازگاری بسیار بالایی با شرایط اقلیمی سیستان دارد و میزان کیفیت محصول تولیدی از درختان زیتون نیز در سطح بسیار بالایی است.
سیستان به سمت و سویی پیش می رود که آینده آن را کارآفرینان جوان شکل خواهند داد.


انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark