داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
شهر زاهدان در محاصره نخاله‌های ساختمانی
کد مطلب: ۶۷۸۸۰
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از پاکسازی بخشی از کمربندی مجاور بیمارستان تامین اجتماعی زاهدان با پیگیری قاطع این اداره کل خبرداد.
وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: پسماند‌های ساختمانی و ضایعات فعالیت‌های عمرانی بخش عمده‌ای از پسماند‌های شهر زاهدان را به خود اختصاص داده در حال حاضر حجم نخاله‌های ساختمانی و عمرانی به قدر است که این مسئله را به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی شهر زاهدان تبدیل کرده است.

وی افزود: متاسفانه مشاهده می‌شود که عده‌ای نا آگاه به مسائل زیست محیطی در راستای کسب سود بیشتر به جای دفع اصولی پسماند‌های ساختمانی اقدام به تخلیه ضایعات و نخاله‌های ساختمانی در محل‌های غیر مجاز و سطح شهر زاهدان می‌نمایند. اینگونه تخلفات زیست محیطی سلامت روان و زیبایی شهر را دچار اخلال کرده و موجب آسیب‌رسانی به شهر و تهدید سلامت اجتماعی می‌شود و معضلات و مشکلات عدیده‌ای را پدید می‌آورد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص بر خورد قانونی با متخلفین این حوزه اظهار کرد: با گشت زنی‌های شبانه روزی ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان مشخص شد که تعدادی از افراد سودجو شبانه اقدام به تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حاشیه شهر و کمربندی‌های ورودی شهر می‌کنند که سبب شده شهر زاهدان و دیگر شهر‌های استان در محاصره نخاله‌های ساختمانی و پسماند‌های خانگی قرارگیرند از اینرو با پیگیری‌های قاطع محیط زیست استان، متخلفان این حوزه شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

پورمردان در خصوص جمع آوری نخاله‌ها و پسمانده‌های عمرانی رها شده در حاشیه شهر زاهدان گفت: متخلفین شناسایی شده در منطقه کمربندی مجاور بیمارستان تامین اجتماعی زاهدان ضمن پیگیری پرونده قضایی خود اقدام به جمع آوری نخاله‌های ساختمانی اطراف کمربندی مذکور نمودند و پسماند‌های جمع آوری شده را به محل دفع اصولی نخاله‌های ساختمانی انتقال دادند و در چندماه اخیر به همت شهرداری منطقه چهار زاهدان و سازمان بازیافت بخشی از پسماند‌های ساختمانی کمربندی ورودی شهر و منطقه لار زاهدان جمع آوری و محیط پاکسازی و بهسازی شد.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده در خصوص حل این بحران زیست محیطی در استان نیز گفت: محیط زیست استان به جد پیگیر حل معضل پسماند است و این موضوع یکی از مهمترین اولویت‌های کاری همکارانمان در سطح استان است. استفاده از تمام ظرفیت‌های استان همچون رسانه‌های بومی و محلی، تریبون نماز جمعه و جماعت، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای کارشناسان، کارگاه آموزشی برای جوامع محلی و نونهالان برای فرهنگسازی در زمینه حفاظت از محیط زیست و مدیریت پسماند در دستور کار محیط زیست استان قرار دارد.
Share/Save/Bookmark