داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان:
ولایت باوری و ولایت محوری مهم ترین شاخصه تفکر و فرهنگ بسیجی است/ بسیج بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران
کد مطلب: ۷۴۷۱۰
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷
سردار عوض علی فقیری گفت: مهمترین شاخصه تفکر و فرهنگ بسیجی ولایت پذیری و ولایت محوری و بسیج بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران است.
ولایت باوری و ولایت محوری مهم ترین شاخصه تفکر و فرهنگ بسیجی است/ بسیج بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران
سردار عوض علی فقیری معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: بسیج مستضعفین حاصل دوراندیشی و بصیرت الهی معمار کبیر انقلاب اسلامی نسبت به آینده انقلاب اسلامی و حوادث و رخدادهای مسیر پرتلاطم انقلاب و آرمانهای مقدس جمهوری اسلامی بود که مجموعه ای از زنان و مردان با تفکرات و باورهای ایمانی شجره طیبه ای را ترسیم کرده اند که میوه های آن ایمان و تقواست که امروز پس از سالها مجاهدت، ایستادگی، ایثار و ازخودگذشتگی به یکی از معجزات نهضت اسلامی تبدیل شده است.

وی افزود: بسیج و بسیجی با بهره مندی از عنصر آگاهی در مسیر رشد، احیاء و بالندگی انقلاب قرار دارد و به فراخوان این رسالت با حضور در عرصه های مختلف همچون سازندگی، امنیتی، دانشجویی، دانشگاهی، رسانه، عمران و دیگر عرصه ها گام برداشته است و امروز رسالت بسیجی در چارچوب و مبنایی که در آن عرصه قرار دارد تعریف می شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اصل حفظ نظام انقلاب اسلامی از سال ۵۸ در برابر نقشه های استکبار که میخواست از گسل های قومی و مذهبی، کودتاها و جنگ تحمیلی، مقابله با تهاجم فرهنگی، حفظ ارزشها، هنجارها و نگرشها، مردمی کردن امنیت، بصیرت و روشنگری بود.

ولایت باوری و ولایت محوری مهم‌ترین شاخصه تفکر و فرهنگ بسیجی

سردار فقیری با بیان اینکه مهمترین شاخصه تفکر و فرهنگ بسیجی ولایت باوری و ولایت محوری است ادامه داد: عمل صالح و پرهیزگاری، ایثار و مقاومت، خودسازی و بصیرت، زمان شناس و موقعیت شناسی، اعتقاد به حکومت اسلامی، مردمی بودن، دارای سعه صدر و انتقادپذیر بودن، پاسدار هویت اسلامی و ایرانی در همه شئونات شخصی، سازمانی و اجتماعی از جمله مهمترین شاخصه های تفکر و فرهنگ بسیجی است.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از شاخصه های فرهنگ و تفکر بسیجی عمل صالح و پرهیزکاری دانست و گفت: امربه معروف و نهی از منکر،عفاف و پاکدامنی، انصاف، عدالت،‌ عمل و تکلیف،عفو و بخشش، اکرام و احترام، توکل به خدا، حفظ بیت المال، صله رحم، حجاب، باورهای دینی، وفای به عهد‌، متانت و وقارنیز از ویژگی های بسیجی مومن است.

سردار عوض علی فقیری با اشاره به دومین شاخصه تفکر بسیجی که ایثار و استقامت است تصریح کرد: شهادت ـ طلبی، از جان گذشتگی از خود گذشتگی در انجام وظیفه، صبر در مقابل معصیت،استقامت در اعمال خیر و نیکو، صبر در مصیبت و سختیها، فداکاری در راه نظام و انقلاب‌؛ از ویژگیهای دومین شاخصه فرهنگ و تفکر بسیجی است.

وی نیایش و خود سازی را از دیگر شاخصه های بسیجی بودن عنوان کرد و ادامه داد: توجه به خداوند، قرائت به قرآن، نماز، تهجد و شب زنده داری، اعتکاف، توسل به معصومین (ع)، قرائت سخنان معصومین(ع)، انجام واجبات و مستحبات، مراقبت از از رفتار، محاسبه نفس، تعهد به انجام اعمال خیر، توجه به معنویت و پرهیز از معاصی، پرهیز از دنیا طلبی و اصلاح رفتار فردی و اجتماعی از ویژگی های افراد بسیجی است.

فقیری اعتقاد به حکومت اسلامی را یکی دیگر از شاخصه های تفکر و فرهنگ بسیجی دانست و افزود:‌ اعتقاد به نقش و جایگاه روحانیت در نظام، اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعتقاد به جامعیت نظام حکومتی اسلام، اعتقاد به تقابل نظام اسلامی با نظام استکباری، ترجیح منافع نظام بر منافع شخصی، اعتقاد به جهانی بودن حکومت اسلامی، تقید به حفظ نظام، اطاعت پذیری از رهبر، عشق به رهبری و اعتقاد به معنویت مداری نظام اسلامی از دیگر ویژگی های شاخصه های تفکر بسیجی بودن است.

وي افزود: بسيجي بايد در كنار ايمان و اخلاص محض، صراحت در گفتار، پرهیز از انحصارطلبی، پرهیز از زورگویی و قدرت، انتقادپذیری، استقبال از خطرات، حريت و عبوديت و شهامت داشته باشد و تمام وجودش وقف اسلام ، انقلاب اسلامي ، ولايت فقيه و تمام ارزش هاي متعالي نظام ولايي باشد.

تفکر بسیج بر مبنای مردمی بودن آن است

وی مردمی بودن را از شاخصه های دیگر تفکر و فرهنگ بسیجی دانست و تاکید کرد: بسیج مردمی به عنوان نیروی حافظ امنیت پایدار ملی اهداف خود را به صورت کامل در حفظ انسجام و همبستگی در جامعه، ایجاد هنجارهای مشترک، ارتباط با محرومین، اعتماد به مردم، پرهیز از خودمحوری، گرایش به جمع گرایی و دستیابی انطباق یا سازگاری جامعه با تغییر شرایط جدید اجرا می‌کند که همه عوامل به طور پیوسته به کار گرفته شوند تا ارزش‌های اساسی مورد هجوم واقع نشوند.

وی با توجه به شاخصه دیگر علم عملی داشتن بسیجی به دانش‌های گوناگون که در سایه عمل ارزش پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: فهم سیاسی بالا و درک واقع بینانه از وقایع، پیگیری اخبار و رویدادهای سیاسی ـ اجتماعی در داخل و خارج ، آشنائی با گرایش ها و عقاید جناح های سیاسی کشور، گرایش به دانش اندوزی، گرایش به کسب مهارت و فن آوری، گرایش به پرورش فکر و اندیشه، گرایش به علم و عمل، یکی دانستن سیاست و دیانت،‌آگاهی از مواضع سیاسی ـ اجتماعی نظام، داشتن قدرت تجزیه و تحلیل مسایل سیاسی و اجتماعی و پا به رکاب ولایت برای دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی در همه عرصه ها آمادگی داشته باشد.

عوض علی فقیری با توجه به شاخصه نظم و آمادگی رزمی در بسیجی افزود: ارتقای سطح آمادگی جسمانی بسیجیان، ایجاد نشاط و پویایی در دل بسیجیان، ایجاد یاس و ناامیدی در دل دشمنان، داشتن سرعت عمل در موقعیت های بحرانی از دیگر شاخصه های تفکر و فرهنگ بسیجی است.

سردار فقیری تصریح کرد: بسیجیان در زمینه هویت ملی و فرهنگ، احترام به آداب و رسوم ملی، علاقه به ادبیات و هنر ایرانی، توجه به آثار باستانی، فرهنگ پذیری، انطباق ارزش های اسلامی و سنت های ملی، پذیرش صنایع و تولیدات ملی و پاسداری از مرز و بوم زبان ضد خاص و عام هستند.

وی با توجه به شاخصه های تفکر و فرهنگ بسیجی خاطرنشان کرد: شاخص ها و ویژگی های فرهنگ و تفکر بسیجی باید میان نسل جوان ترویج و اشاعه پیدا کند، زمانی جامعه ای فعال، پویا، شاد، پیشرفته، دینی و انقلابی، متخصص و عالم خواهیم داشت که  بتواند به بهترین نحو با مدیریت جهادی اهداف بیانیه گام دوم رهبری را پیاده و اجرا نماید.

بسیج بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران

معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: بسیج و بسیجی از نشانه های پویایی، انقلابی گری و ولایت مداری آحاد ملت ایران و مصداق تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در صحنه بین الملل و الگویی بارز و شاخص برای کشورهای آزادیخواه و مسلمان است که نمایشگر رویش های نوین انقلاب و وفاداری به آرمانها و ارزش های نظام به شمار رفته و پرچم دفاع از مظلومین و ستمدیدگان جهان و بصیرت و هوشمندی برای فتنه ها را مخلصانه و متعهدانه برافراشته است.

وی بسیج را یکی از بازوهای مهم و قدرتمند جمهوری اسلامی نامید و عنوان کرد: بسیج نیرومند و مقتدر متشکل از نیروهای همیشه در صحنه و بیداری ایران اسلامی در هر دو عرصه جنگ نرم و سخت، ماموریت خطیر و ارزشمندی را برعهده داشته و دارند و نقشه های استکباری عوامل آن را خنثی و نقشه آنان را نقش بر آب کردند و حق دارند که که به این تشکل و تفکر هجمه وارد کند و درصدد تخریب آن در نزد جهانیان باشد.


انتهای پیام/
سردبیر:فرشته عسکری
Share/Save/Bookmark