داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
هنوز نحوه ثبت‌نام سهام عدالت به مجلس ارائه نشده/ ۳ قشر کم‌درآمدی که مشمول سهام عدالت جدید می‌شوند
کد مطلب: ۷۲۸۱۱
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۴
ابراهیم عزیزی گفت: سهام عدالت جدید به همه روستائیان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوار‌هایی که درآمد ماهانه کمتر از پنج میلیون تومان دارند اختصاص داده می‌شود.
هنوز نحوه ثبت‌نام سهام عدالت به مجلس ارائه نشده/ ۳ قشر کم‌درآمدی که مشمول سهام عدالت جدید می‌شوند

به گزارش  اوشیدا  به نقل صبح توس؛ در سال ۱۳۸۴ دولت وقت باهدف توسعه خصوصی‌سازی، طرح اعطای سهام عدالت به اقشار کم‌درآمد را آغاز کرد.

باوجود اینکه بیش از 49 میلیون نفر در کشور از سهام عدالت برخوردار شدند ولی بزرگ‌ترین نقص این طرح این بود که کارگران روزمزد، کودکان و مشاغل آزاد مشمول سهام عدالت نشدند.

درواقع ثبت‌نام سهام عدالت در زمان دولت‌های گذشته، بر اساس محل خدمت و جایگاه شغلی افراد انجام گرفت و ازآنجاکه منبع آماری دقیقی از اقشار کم‌درآمد در اختیار دولت قرار نداشت، آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه از دریافت سهام عدالت بازماندند.

مجلس برای جبران کوتاهی مجلس و دولت سال 1384 دراین‌باره، طرحی با عنوان ساماندهی سهام عدالت 99 ارائه کرد که مبنی بر این طرح دولت قصد ارائه مجدد سهام عدالت به 3 گروه بزرگ و کم‌درآمد جامعه را دارد.

پس از موافقت کمیسیون تلفیق مجلس یازدهم شورای اسلامی با طرح ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت 99، مردم با توجه به حافظه تاریخی و عدم پوشش همگانی مردم توسط دولت برای دریافت سهام عدالت، سردرگم شده‌اند و همین سردرگمی ممکن است موجب رونق بازار کلاه‌برداران اینترنتی در آستانه ثبت‌نام‌‌های همگانی شود.

بسیاری از متقاضیان جدید سهام عدالت به دنبال نحوه ثبت‌نام هستند

ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در رابطه با نحوه ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت اظهار کرد: هنوز نحوه قطعی ثبت‌نام سهام عدالت به مجلس ارائه نشده است و نمایندگان در خصوص جزئیات پیشنهاد و نحوه ثبت‌نام متقاضیان و واگذاری سهام تصمیم خواهند گرفت.

وی افزود: با شناختی که از فضای حاکم بر مجلس و رویکرد مردمی نمایندگان داریم، به نظر می‌رسد مشکلی برای تصویب نهایی کلیات این طرح نداشته باشیم.

اختصاص سهام عدالت 99 با موضوع شناسایی اقشار است

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سهام عدالت جدید به همه روستائیان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوار‌هایی که درآمد ماهانه کمتر از پنج میلیون تومان دارند اختصاص داده می‌شود.

وی افزود: به دلیل قصور در نحوه تخصیص سهام عدالت در مرحله اول، وزارت کار مسئول شناسایی این 3 قشر کم‌درآمد است و چه سهام عدالت نیازمند ثبت‌نام باشد و چه به‌صورت شناسایی افراد صورت گیرد، وزارت کار تا بهمن‌ماه بایستی نسبت به اعلام گزارش‌های خود مبنی بر تعداد مشمولان واجد شرایط اقدام کند.

عزیزی تصریح کرد: از آنجایی که از شهریور ماه به این وزارتخانه برای شناسایی مشمولان ابلاغ شده، مشمولان جدید در بهمن ماه مشخص می‌شوند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark