داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
معلمان افسران سپاه پیشرفت کشور
معلمین تاثیرگذارترین قشر بر روی دانش آموزان/ نقش حیاتی معلم در مصون سازی دانش آموزان در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان
کد مطلب: ۷۴۳۴۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۸
حمید سارانی گفت:: با تلاش و رسالت معلمان بر اساس تعالیم دینی، تهاجم فرهنگی دشمنان خنثی می‌شود.
آموزش و پرورش مکانی از جهت انسان سازی است، دعوت به سوی تربیت صالح و اصلاح جامعه که این نشان از رسالت بزرگی است که معلم بر دوش دارد و در کنار آموزشی که از نظر درسی به دانش آموزان عزیز آموزش داده می شود سعی در تربیت بهینه دانش آموزان در جهت تزکیه و پاکی نفس نیز بر عهده دارد
حمید سارانی مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند با تبریک گرامیداشت روز معلم در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: اهمیت معلم در اسلام، بیانگر نقش و كاربرد او در جامعه است. اگر نقش معلم حیاتی نبود اسلام تا این حد به او بها نمی داد. در اسلام معلم از چنان ارزش و جایگاهی برخوردار است كه خداوند در نخستین آیات نازل شده بر پیامبر(ص) خودش را معلم معرفی می كند: ” بخوان به نام پروردگارت كه جهانیان را آفرید. انسان را ازخون بسته سرشت ، بخوان! و پروردگارت كریم ترین است، همان كه آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را كه نمی دانست.
وی افزود: رسالتی که بر دوش معلمین عزیز قرار دارد رسالت سنگینی است چرا که پرورش یک انسان از جهت این که یک انسان سالم یک انسان باتقوا یک انسان اهل بصیرت یک انسان مفید و اهل تفکر پرورش یابد و تحویل جامعه شود.

وی گفت:همانا رسالت معلم ساختن عبد صالح است که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم تاکید فراوانی نسبت به این موضوع شده است. علاوه بر این دعوت دانش آموزان به پاکسازی و تربیت اخلاقی آنها به منظور انسان سازی هست.

وی اشاره کرد: به فرموده مقام معظم رهبری ، معلمان افسران سپاه پیشرفت کشور هستند.

حمید سارانی ادامه داد: رابطه ای که دانش آموز با معلم دارد رابطه ای باطنی و معنوی است. هر دانش آموز در محیط خانواده رفتارهایی آموخته و شخصیت او تا حدودی شکل گرفته است اما هنوز شکل ثابتی ندارد و انعطاف پذیر و قابل تغییر می باشد. دانش آموز پس از خانواده وارد اجتماع جدید مدرسه می شود. او در این اجتماع رفتار و عادات خود را مورد بازنگری قرار داده و شخصیت خود را تکمیل و تثبیت خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: معلمی شغل بسیار با اهمیتی است چرا که کار تربیت انسان را بر عهده دارد و قابل مقایسه با شغل‌های دیگر نیست و هیچ چیز بالاتر از تربیت یک انسان نیست که این وظیفه مهم را امروز فرهنگیان عزیز بر عهده دارند.
نقش ممتاز معلم در تربیت دینی
مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند افزود:معلم به جهت اینکه مستعدترین افراد به لحاظ ذهنی و پاکترین آنها به لحاظ قلبی و روحی و عاطفی، یعنی كودكان دوره های ابتدایی، نوجوانان و جوانان دوره های متوسطه را در اختیار دارد؛ و همچنین به دلیل اینکه بیشترین وقت بچه ها را در اختیار دارد و مهمتر از همه عهده دار آموزش و تعلیم آنان است؛ می تواند نقش بسیار ممتازی در تربیت دینی آنها ایفا نماید. او می تواند از فرصت های متعددی كه در حین درس دادن برایش فراهم می شود، استفاده كرده عقاید اسلامی را تبیین و باورهای نادرست و خرافاتی را كه در اذهان بچه ها از طریق خانواده ، یا محیط بیرون نقش بسته ، از اعتقادات اسلامی جدا كند.

سارانی در ادامه گفت:آنچه در فرایند تعلیم و تربیت به متعلم انتقال می یابد تنها معلومات و مهارت های معلّم نیست بلکه علم بر اساس همان رسالت مهمی که بر عهده دارد باید ویژگی های اخلاقی خاصی باید داشته باشد ، تمام صفات، خلقیات، حالات نفسانی و رفتار ظاهری او نیز به شاگردان منتقل می شود. رابطه دانش آموز با معلّم یک رابطه باطنی و معنوی است. دانش آموز، معلّم را شخصیتی محترم و ممتاز می داند که او را در بزرگ شدن و به استقلال و آزادی رسیدن، و به عضویت رسمی جامعه در آمدن کمک و مساعدت می نماید معلّم با روح و جان دانش آموز سروکار دارد و به همین جهت بعنوان یک الگوی محبوب و مطاع پذیرفته می شود.

این مسئول با اشاره به نقش معلمان در پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در آن برهه حساس، فرهنگيان از معدود قشرهايي بودند كه مي توانستند مسئوليت هاي نهادهاي انقلابي و اداري را به عهده بگيرند و در دوران تثبيت انقلاب اسلامي نقش بي بديل معلمان بر كسي پوشيده نيست.

سارانی در گفتگو با خبرنگارما گفت: امروزه دشمن برنامه ریزی های فراوانی را برای آحاد مردم جامعه ی ما از جمله دانش آموزان و فرهنگیان عزیز انجام داده، ما همان طوری که نگاه خودمان تربیت دانش آموز به سوی انقلاب اسلامی و اسلام ناب محمدی هست طبیعتا بدخواهان نظام ما و انقلاب و اسلام برنامه ریزی هایی را دارند در جهت اینکه نسل سومی و چهارمی ما را به سمت دیگری سوق بدهند.
سارانی با اشاره به نامگذاری سالروز شهادت شهید مطهری به نام روز معلم، تصریح کرد: شهید مطهری معلم فکری انقلاب ما بودند که دشمنان ایشان را به شهادت رساندند.
مهمترین رسالت معلم مصون سازی دانش آموزان در برابر تهاجم فرهنگی
وی با بیان اینکه دشمنان امروز به دنبال حذف فرهنگ قرآنی و دینی از تعلیم و تربیت و جایگزین کردن فرهنگ غربی هستند، اشاره کرد: با تلاش و رسالت معلمان بر اساس تعالیم دینی، تهاجم فرهنگی دشمنان خنثی می‌شود.
وی با اشاره به دسیسه‌های چهار دهه اخیر دشمن علیه ملت ایران اظهار افزود: دشمن پس از آن که در جنگ نظامی به اهداف خود نرسید، از طریق ایجاد جنگ نرم و جنگ روانی به دنبال ضربه زدن به اسلام و انقلاب است که جوانان باید در این زمینه هشیار باشند.

حمید سارانی گفت: با توجه به اینکه تهاجمات فرهنگی همه جامعه بویژه دانش آموزان را تهدید می کند باید به دانش آموزان علاوه بر مباحث آموزشی، مباحث پرورشی نیز آموخته شود تا در برابر هجمه های فرهنگی دشمنان واکسینه شوند، بنابراین نقش معلم در مصون سازی دانش آموزان در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان بسیار مهم و حیاتی است.

وی به نقش معلم به عنوان پدافند غیر عامل اشاره کرد و افزود: معلم باتوجه به آن نقشی که در داخل کلاس دارد باید ذهنیت دانش آموزان را به سمت و سویی ببرد که با آموزش و آمادگی دانش آموز جلوی تهاجم های فرهنگی استکبار جهانی آمریکای جنایتکار و ایادی آن را بگیریم و تاثیرگذار باشد و دانش آموزان پویا و انقلابی را با مدیریت جهادی تحویل جامعه بدهیم
وی به نقش معلمین در تربیت فرزندان و دانش آموزان اشاره کرد و گفت: معلمین تاثیرگذارترین قشر بر روی فرزندان و دانش آموزان هستند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark