داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
باغ پنهان چوبی در بی درخت ترین شهر ایران !
کد مطلب: ۶۶۵۸۵
تاریخ انتشار:شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۶
باغ عباسعلی چوبی کشاورز کهن سال سیستانی در زابل ، به تنهایی می تواند نهال کل شمال استان سیستان و بلوچستان را تامین کند.
باغ پنهان چوبی در بی درخت ترین شهر ایران !
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از مهمترین معضلات پنج شهر منطقه سیستان کمبود بسیار شدید فضای سبز در پارک ها ، میادین و بلوار هاست بسیاری از بوستان های کوچک و بزرگ در زابل نیز از این مسئله رنج می برند.
در سال های اخیر و تغییر مدیریت در شهرداری و شورای شهرستان ها فضای سبز در این منطقه نه تنها تغییر نکرد بلکه وضعیت آن از بدتر از قبل شد.
سوءمدیریت در زابل باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل کمبود فضای سبز، تخریب آسفالت و همچنین زشت شدن چهره شهر شده است، ساختار ظاهری زابل در سال های اخیر همانند دهه های گذشته است.
با این حال در زابل برخی از افراد نیز وجود دارند که در کنار کارآفرینی قادر به اثر بخشی در فضای سبز شهرستان های منطقه سیستان هستند.
عباسعلی چوبی کشاورز و کارمند بازنشسته ای است که سالهاست به کشت انواع درخت در باغ خود مشغول است.


او که در کشاورزی به تخصص و تجربه بالایی دست یافته ، اکنون در کنار پرورش درخت بومی منطقه ، توانسته است بسیاری از جوانان بیکار را بر سر کار بیاورد.
وی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: انواع درخت های بومی منطقه سیستان و سازگار با آب و هوای زابل پرورش می دهیم که می توان از آنها در تقویت فضای سبز زابل استفاده کرد.
چوبی تصریح کرد: متاسفانه سال هاست که با وجود اینکه درخت های پرورش یافته از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما هیچ گونه حمایتی از این باغ و کارکنان آن نمی شود.
وی ادامه داد: در سال جاری و روز درخت کاری بسیاری از مسئولین دیگر شهرهای ایران از این باغ برای شهر خود نهال به یادگار بردند اما در زابل شهرداری ها از بیرجند درخت وارد می کنند.
چوبی بیان داشت: در هر هفته و هر ماه مجبور هستیم صدها نهال درخت را از ریشه بکنیم و آتش بزنیم چرا که این نهال ها به فروش نمی رود و فضای جدیدی برای کشت نهال وجود ندارد.


این کشاورز سیستانی خاطرنشان کرد: درخت بومی سیستان با آب و هوای این منطقه سازگاری دارد و نیاز به آبیاری زیادی نیز ندارد اما مسئولین درختانی را از بیرجند وارد می کنند که کشت آنان بی ثمر است و در نهایت خشک می شود.
چوبی گفت: در سال تعداد ۲۰۰ نفر در این باغ مشغول به کار می شوند و برخی از افراد نیز به صورت غیر مستقیم برای فروش نهال اقدام می کنند.
او که تنها خواسته اش بازگشت فضای سبز به چهره زشت زابل است اضافه می کند: حاضر هستم بسیاری از نهال های خود را به صورت رایگان در اختیار ارگان ها و ادارات زابل قرار دهم تا چهره شهر عوض شود.
وی ادامه داد: اگر هر مسئول در سال تعداد پنج درخت در یکی از بلوار های زابل بکارد ، شهر در مدت زمان محدودی گلستان می شود.
این در حالی است که سیستان و بلوچستان رکورد دار کمترین فضای سبز کشور است.


انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark