داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
فروش «ناس» به عنوان ماده خوشبو کننده دهان در سیستان
کد مطلب: ۶۸۲۳۱
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴
فروشندگان مواد مخدر در منطقه سیستان به شیوه های جدیدی جوانان را برای مصرف مواد مخدر تشویق می کنند.
فروش «ناس» به عنوان ماده خوشبو کننده دهان در سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ استان سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با کشور های افغانستان و پاکستان خواسته و یا نا خواسته مورد تاثیر رفتارها و برخی نا هنجاری های موجود در کشور همسایه قرار می گیرد.
از این رو واردات ناس برای اولین بار از کشور افغانستان به ایران صورت گرفت که تاریخچه آن به سال ها قبل باز می گردد همچنین ورود مواد مخدر از این مرز نیز یکی دیگر از معضلات استان است.
ناس به عنوان یک ماده مخدر محسوب می شود که خطرات ناشی از آن می تواند برای بسیاری از افراد بیماری هایی از جمله عفونت های لثه و دهان را به وجود بیاورد.
اگر از چهار بهداشت و یا پادگان زابل عبور کرده باشید ، به وفور دست فروشانی مشاهده خواهید کرد که با قرار دادن یک کارتن در رو به روی خود اقدام به فروش ناس و نوع دیگر آن یعنی پان می کنند.
این امر باعث شده است تا نه تنها چهره شهر زشت تر به نظر برسد بلکه جوانان بسیاری از این ماده مخدر استفاده و معتاد ان شوند.
دکتر مهران عبادتی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند دراین خصوص گفت: زیان آورترین ماده در ناس یا نسوار همان نیكوتین موجود در تنباكو است كه از طریق مخاط دهان جذب و وارد خون می شود.
عبادتی بیان داشت: برخی از افراد با اضافه کردن خوشبو کننده های شیمیایی به این مواد مخدر ، جوانان را به مرصف آن به جای خوشبو کننده دهان تشویق می کنند که این امر باعث می شود فرد در ادامه به این ماده مخدر اعتیاد پیدا کند.
وی افزود: سرگیجه، سردرد، تهوع، از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم، دندان‌قروچه، اختلال در خواب، وابستگی روحی روانی، لرزش، تغییرات فشارخون و ضربان قلب تنها بخشی از عوارض کوتاه‌مدت این ماده‌ی مخدر است.
عبادتی خاطرنشان کرد: افراد به دلیل ناآگاهی از عوارض بلندمدت مصرف ناس به این ماده روی آورده و سلامت خود را درخطر می‌اندازند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark