طی هشت ماهه امسال انجام شد؛

صادرات بالغ بر ۱۱۶ میلیون دلار کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان

21 آذر 1401 ساعت 11:20

دبیر شورای ساماندهی مبادلات مرزی و مدیرکل صمت سیستان و بلوچستان گفت:طی ۸ ماهه امسال به میزان ۱۱۶ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۱۳۰ دلار کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی استان صادر شده است.


به گزارش اوشیدا به نقل از ایسنا،ایرج حسن پور در جلسه ساماندهی مبادلات مرزی استان افزود: در مدت اعلام شده کالاهایی ازجمله سیمان ،کلینکر،سنگ تراورتن،کک زغال،زغال سنگ حرارتی،خرما،گاز،تره بار،سم کشاورزی،گوجه فرنگی،پودر رختشویی،سیب، درختی، الو بخارا، کشمش تیزابی ،میگو و سایر محصولات کشاورزی و مواد خوراکی مجاز از مرزهای استان صادر شده است.

حسن پور ادامه داد: تمامی کالاهای اعلام شده در همین بازه ی زمانی از طریق گمرکات ‌و بازارچه های مرزی استان به کشورهای پاکستان، افغانستان، هند، عراق، کویت، امارات ترکمنستان، ازبکستان و اندونزی صادر شده است.

همچنین شاهکرم مدیر پایانه مرزی میرجاوه گفت: در هشت ماه سال جاری از پایانه مرزی میرجاوه یک میلیون تن کالا صادرات و واردات داشتیم که نسبت به مدت مشابه ۳۳ درصد داشتیم بیش از ۶۰۰ هزار تن صادرات بود .

مدیر پایانه مرزی میرجاوه ادامه داد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش را نشان می دهد و ۲۴۷ هزار تن واردات و ۲۰۰ هزار تن ترانزیت بوده است .

وی بیان کرد: عمده کالاهای صادراتی از پایانه مرزی میرجاوه گازمایع و انواع قیر و پیاز و کنجد و گوجه فرنگی است .

مدیر پایانه مرزی میرجاوه گفت: روزانه ۲۰۰کامیون از مرز میرجاوه تردد می‌کنند.

وی با اشاره به جایگاه استان در توسعه اقتصادی و رونق تولید، گفت: استان سیستان و بلوچستان یکی ازاستان هایی است که بیشترین مرز خاکی و آبی را دارد، سابقه تاریخی این استان در مبادلات تجاری و قرارداشتن در مهم ترین مسیر تجاری دنیای قدیم(جاده ابریشم)و نیز مراودات‌ قومی و فرهنگی و اجتماعی مرزنشینان با کشور های همسایه این استان پهناور، کشورمان را همواره در یک موقعیت صادراتی خاص قرار داده است.

انتهای پیام


کد مطلب: 74778

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcc4mqm.2bq0m8laa2.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir