سازمان بهداشت جهانی با تأیید واکسن روسی، دشمنان را ناکام کرد/ سلامت ارزشمند جامعه از منظر حاکمیت

20 بهمن 1399 ساعت 15:46

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه سلامت جامعه برای حاکمیت ارزشمند است،گفت: سازمان بهداشت جهانی، واکسن «اسپوتنیک-وی» روسی را جز واکسن‌های علمی و مورد تأیید می‌داند.


به گزارش اوشیدا؛ ملک فاضلی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به شایعات ایجاد شده درباره بی‌تفاوتی مسئولان در خرید و تامین واکسن کرونا و ارتباط بی ربط این مورد با جان باختن دو فوتبالیست کشور، اظهار کرد: مسئولان در جهت بالا بردن توان ملی و خرید و واردات واکسن کرونا، قدم‌های مطلوبی برداشته‌اند. این اقدامات نشان‌دهنده آنست که ما یعنی مسئولان مجلس و دولت از سلامتی مردم غافل نمانده‌‌ایم و سلامت جامعه برای حاکمیت ارزشمند است. غیرممکن است مسئولان نظام، دغدغه جامعه خود را نداشته باشند.

وی اضافه کرد: بیماری کرونا از سال گذشته آغاز شده و همواره بحث نخست مجلس و دولت بوده است و بحث اول تمامی جلسات درباره معضل کرونا بوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تأکید کرد: امروز مشکل اول کشور در بخش سلامت، همین کرونا است و پی‌گیری‌های مسئولان و نمایندگان مجلس باید به حد تمام و کمال برسد.


وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از کرونا دارای دو وجه است؛ نخست آن‌که شخص با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌صورت قرنطینه‌ای عمل کند و در حد ضرورت در جامعه حضور داشته باشد.

فاضلی در ادامه گفت: وجه دوم، موضوع تولید و تامین واکسن است و از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور، دانشمندان ما در حوزه واکسن‌سازی کارهای خوبی آغاز کردند. درواقع هر کشوری سعی می‌کند تا توان ملی خود را در حوزه واکسن‌سازی افزایش دهد.

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این گفت‌و‌گو عنوان کرد: زمانی ما می‌توانیم به‌صورت گسترده واکسن را تزریق کنیم که در فاز سوم تست های انسانی بر روی جمع کثیری از داوطلبان تست ‌شده باشد و افرادی که واکسن را تزریق کرده‌اند، مدتی تحت نظر باشند تا عوارض و فواید این واکسن کشف و نمایان شود؛ در این حالت می توان به‌صورت گسترده جامعه را واکسینه کرد.

وی در خصوص میزان اثر بخشی واکسن کرونا، تصریح کرد: از آنجا که بیماری کرونا کشنده است و روزانه جمع کثیری از مردم و جامعه را از بین می‌برد، فرصت بررسی اثربخشی دراز مدت واکسن و عوارض آن باقی نمی‌ماند. چراکه میزان کشندگی بالاست و این ویروس به ما اجازه نمی‌دهد آن فاز را بررسی کنیم و مجبوریم واکسن را به‌محض تولید و تأیید اثربخشی، برای بیدار کردن سیستم دفاعی بدن استفاده کنیم.

وی یادآور شد: ادعاهایی مانند اثربخشی۷۰ تا ۹۵ درصدی در واکسن‌های کرونا مطرح است؛ وقتی‌که این واکسن‌ها مورد تأیید علمی قرار گرفتند، تزریق آن را در سطح دنیا انجام می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت درمان مجلس با اشاره به آثار واکسن‌های تولیدشده در دنیا، خاطرنشان کرد: امروز حدود ۹۱ الی ۱۰۰ واکسن کرونا در سطح دنیا در حال بررسی است که از این تعداد ۲۰ واکسن در حال آماده شدن و ورود به بازار هستند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با موفق دانستن واکسن اسپوتنیک وی روسی در آزمایش‌ها، اظهار کرد: واکسنی که از کشور روسیه خریداری کردیم، به‌رغم تلاش‌های زیاد دشمنان برای ناکامی و ایجاد شایعات دراین‌باره، سازمان بهداشت جهانی آن را تأیید کرده و سایر سازمان‌های علمی، واکسن «اسپوتنیک-وی» روسی را جز واکسن‌های علمی و مورد تأیید می‌دانند.

وی در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: تلاش برای تولید و واردات واکسن‌کرونا، گویای آن است که مسئولان دغدغه مندند؛ جامعه را دوست دارند و مرگ یک نوزاد هم برای مسئولان و جامعه پزشکی ما فاجعه است؛ چه برسد به مرگ انسان های بزرگی چون ورزشکاران امیدواریم ما بتوانیم در هر جهت چه از واردات واکسن و تولید واکسن موفق باشیم و ساختار علمی در حدی باشد که خود ما واکسنی بهتر از دیگر کشورها در دنیا بسازیم؛ بی تردید این در آینده معلوم خواهد شد.

انتهای پیام/ا


کد مطلب: 73040

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcdzz05.yt0so6a22y.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir