نماینده مردم سیستان در گفتگو با اوشیدا،

هیاهوی رسانه ای مسئولین محیط زیست کمکی در حل بحران زیست محیطی تالاب هامون نمی کند

24 مرداد 1394 ساعت 19:43

نماینده مردم سیستان با انتقاد از تبلیغات رسانه‌ای مسئولین محیط زیست در خصوص آب اندک در هامون گفت: تبلیغات رسانه ای مشکل تالاب هامون را برطرف نخواهد کرد.


سید باقر حسینی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا در خصوص اظهارات رئیس سازمان محیط زیست کشور مبنی بر ورود آب به تالاب هامون اظهار داشت: طی هفته گذشته آب اندکی به مدت ۲۴ ساعت در هامون جاری شد و هم‌اکنون قطع شده و این مقدار آب بسیار ناچیز تر از آن است که باعث زوق زدگی مسئولین شود.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی مجلس افزود: انتظار ما از مسئولان این است با اندک اطلاعاتی حساسیتی بوجود نیاورند و از منابع اطلاعاتی موثق تری بهره ببرند چرا که مردم نسبت به این ادعاها حساسیتی زیادی دارند که باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه مسئولین محیط زیست حق آبه ایران را از افغانستان پیگیری کنند،گفت: مردم سیستان خواستار پیگیری حق آبه تالاب بین المللی هامون از کشور افغانستان هستند و حل این مسئله باعث خوشحالی مردم خواهد شد.

حسینی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ میلیون متر مکعب در نزدیکی مرز ایران و افغانستان بارندگی صورت گرفته است ،اظهار داشت: مقدار کمی از آن وارد منطقه سیستان شده که برای استفاده عشایر و دامداران جاری شده است.

وی تصریح نمود: و این مقدار آب به اندازه ای نیست که دریاچه هامون را دوباره احیا کند و بسیار کمتر از تصور مسئولین محیط زیست است که این میزان آب را حل بحران زیست محیطی در تالاب هامون می پندارند.

حسینی با انتقاد از تبلیغات رسانه‌ای مسئولین محیط زیست در خصوص آب اندک در هامون گفت: تبلیغات رسانه ای مشکل تالاب هامون را برطرف نخواهد کرد و مردم سیستان خواهان حل و رفع مشکلات منطقه خود هستند.


نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: اقدامات محیط زیست کشور تاکنون عملی نبوده و نتیجه اجرایی به دنبال نداشته است و با تشکیل جلسات و کارگروه های زیاد در این زمینه اما موفق به کسب نتیجه نشدند.

وی با بیان اینکه خانم ابتکار اعلام کرده است بر اساس نقشه‌های ماهواره‌ای خبر سیراب شدن هامون را اعلام کرده است، گفت: عکس‌های ماهواره‌ای مربوط به آن بخش از تالاب هامون که در ایران قرار دارد، نیست و احتمالا آن بخش از هامون صابوری که در افغانستان است را در نقشه‌های ماهواره‌ای ملاحظه کرده‌اند که آن هم شامل منطقه سیستان نمی‌شود.

حسینی با تاکید بر اینکه تثبیت شن‌های روان باید در اولویت اقدامات مسئولین محیط زیست در سیستان باشد، افزود: رفع نشدن این مسئله تا کنون باعث مهاجرت مردم از این منطقه شده است.


انتهای پیام/


کد مطلب: 39373

آدرس مطلب: https://www.oshida.ir/vdcexx8x.jh8ofi9bbj.html

اوشیدا
  https://www.oshida.ir